Звіт про пішохідний похід 3 к.с. в Болгарії (Ріла, Пірін)

Турклуб НТУУ "КПІ" "Глобус"

ЗВІТ

про пішохідний туристський похід третьої категорії складності
масивами Ріла і Пірін
,
проведений з 17 серпня по 28 серпня 2008 року.

Маршрутна книжка - 54-08.

Керівник групи Соколов Артем Михайлович.

Похід випущений МКК м. Києва, захист поки не проводився, категорія вказана умовно.


Зміст

Довідкові дані
Заявлений маршрут Пройдений маршрут Склад групи
Загальна інформація про похід
Сезон Планування Ідея і вибір маршруту Транспорт Мова Віза і кордон
Технічний опис
Графік руху Ілюстрований обрахунок складності походу Висотний графік Карта маршруту Паспорти основних перевалів та траверсів
Доповнення
Розкладка Фінанси GPS трек

Довідкові дані

 1. Вид туризму - пішохідний
 2. Категорія складності - 3
 3. Протяжність маршруту - 190 км.
 4. Кумулятивний перепад висот - 21 км.
 5. Загальна тривалість походу - 12 днів.
 6. Тривалість активної частини походу - 9 днів, з 18-го по 27-е серпня 2008 року
 7. Район - Родопи, гірські масиви Ріла і Пірін.
 8. Керівник походу - Соколов Артем Михайлович
 9. Кількість учасників - 4
 10. Заявочні матеріали розглянуті - Київською Міською МКК
 11. Маршрутна книжка - ?54-08

Заявлений маршрут

м. Софія - с. Сапарева Баня - Седемте езера - Урдине циркус - Мальовишки дил - Рилски манастир - хр. Бричебор - Парангалица - сед. Предел - г. Пірін - Кончето - г. Віхрен - Тевно езеро - Среден Пирин - г. Мелник

Пройдений маршрут

с. Сапарева Баня - ез. Окото - п. Отовишки - в. Отовишки - сед. Раздела - Урдине циркус - зв'язка [п. Ушите-Мальовица - п. Орлето-Малка Мальовица] (1A) - ез. Елинино - заслон Орловец - траверс [в. Ловница - в. Голям Купен - в. Голяма Попова капа] () - Поповокапски езера - р. Рилска - Рилски манастир - хр. Бричебор - п. Мремерецки - Сине езеро - в. Черната поляна - в. Павлев - п. Парангалишки - Русалийски гробища - сед. Предел - Малка Джинджирица - ез. Сълзица - в. Каменишки - Окаденски циркус - п. Суходолски () - Кончето - в. Вихрен - п. Влахински - п. Бъндеришка порта - траверс [Дончови караули - в. Бъндеришки чукар] () - п. Башлийска порта - п. Винарска порта - Голямо Валявишко ез. - п. Самодивска порта - Попово ез. - п. Кралевдорска централна порта () - р. Железница - Влашкия път - Роженски манастир - г. Мелник.

Склад групи

ФотоІм'яДосвідПосада в групі
Соколов Артем
Соколов Артем3ГК Джунґарія, 3ПК Родопикерівник
Смілянець Наталія
Смілянець Наталія3ГУ Кавказ, 1ГК Кавказвідповідальна за аптечку
Ретинський Дмитро
Ретинський Дмитро2ГУ Карпатизавгосп
Коваленко Віталій
Коваленко Віталій1ВУ Українаремонтник

Загальна інформація про район подорожі

Цей похід був нашим другим спортивним походом у Болгарію, тому у загальних рисах опис з попереднього походу 2006 року є чинним. Далі ми коротко зупинимося на відмінностях організації і маршруту цього походу. Болгарські топоніми та вирази, які слід читати у болгарській фонетиці, подаються курсивом.

Сезон

Порівняно з минулим походом змінився сезон – серпень є серединою туристської пори у Болгарських горах. Погода стабільна суха і спекотна. За ціле літо може не впасти жодної краплі дощу. На час нашої подорожі дощу не було вже 3 місяці, а через тиждень після повернення у Рілі навіть горів ліс.

Планування

Търпение

Завдяки довгому дню та стабільній погоді літній сезон дозволяє проходити простим рельєфом до 30-35 км за день, чим ми декілька разів користувалися. Таким чином за короткий час (9 днів) вдалося повністю пройти обидва масива Ріла і Пірін. Категорійність походу та бажання побачити максимум вимагали доброї фізичної підготовки. Не в останню чергу завдяки прискіпливому ставленню до ваги спорядження і меню, стало можливим спланувати і пройти ділянки з денними переходами тривалістю до 10 ходових годин включно.

Ідея та вибір маршруту

Ідея походу полагала у прокладанні літнього спортивного маршруту горами, де категорійні перешкоди, як правило, легко знаходяться лише взимку, і у проходженні часто відвідуваних гір нестандартним шляхом. Сезонна відсутність снігу дозволила включити певні ділянки скельно-осипних траверсів і сідловин, які в міжсезоння не ходяться. Нитка маршруту включала декілька нестандартних складних ділянок, що зазвичай (і даремно) не відвідуються трекерами, але є цікавими гірськими перешкодами складністю від н/к до 1Б, або просто дозволяються подивитися на гори з незвичних і практично непредставлених у описах і фотозвітах ракурсів:

 • Перевал Отовишки - вершина Отовишки – трав'янистий некатегорійний перевал в стороні від стандартних треків. Знаходиться безпосередньо над найглибшим гірським озером у Болгарії (ез. Окото, глибина 37 м.) і водночас є єдиним місцем у Рілі, звідки видно одночасно всі сім озер, які дали назву підмасиву Седемте езера.
 • Перевал Ушите - Мальовица (1А, назва умовна) – осипний курумниковий перевал, майже не відрізняється від перевалів такої ж категорії у високих горах. Шлях до перевалу проходить чудовою альпійською долиною р. Малка Урдина з розливами струмків, і наближається впритул до знаменитої північної стіні г. Мальовица – колиски болгарського альпінізму – з альпіністськими маршрутам до 5 к.с.
 • Перевал Орлето - Малка Мальовица (1А, назва умовна) – вузька скеляста щілина між вершинами Орлето та Малка Мальовица, маловідомий спосіб потрапити з північного льодовикового цирку Мальовиці у долину Елениного озера.
 • Траверс в. Ловница - в. Голям Купен - в. Голяма Попова капа – скельно-трав'янистий траверс (пішохідна категорія 1Б) верхів'ями знаменитих кулуарів Злите потоци, що з одного боку майже вертикально обриваються на кілометрову глибину до Рільської ріки і Рільського монастиру, а з іншого знаходяться озера і заслон Гранитна вода. На цій ділянці не зайві льодоруби, оскільки зірвавшись без них, на такому схилі майже неможливо зупинитися. Початок планувався від вершини Орловец, але через неочевидний маршрут, брак спорядження і інформації для траверсу вершини Орловец, довелося обмежитися тільки східною частиною.
 • Ділянка Поповокапски езера - р. Рилска була пройдено нестандартним шляхом через міні-каньончік, що спускається до Сухото езеро, чим зекономили собі декілька годин і побачили як може розбуяти рослинність, якщо нею не ходять орди трекерів.
 • Хребет Бричебор – особливе місце серед болгарських любителів прогулянок в стилі off the beaten track. Під час підйому цілком реально заблукати, що більш ніж нехарактерно для Ріли; маркерів нема, води нема, людей тим більше, зате є чудова панорама на Мальовишки дял і озера Дъяволското і Смрадливо далеко внизу.
 • Ділянка від хижи Македония до сідловини Предела – не дивлячись на присутність маркерів і туристів, не схожа на інші частини Ріли нескінченими хвилястими трав'янистими пагорбами з чорницями і місцевими її збирачами. Чорниці збираються абсолютно ідентичним способом до того, яким користуються і в Карпатах. Ділянка від Русалийски гробища до Предела майже не відвідується туристами, тому, окрім скелястих формацій власне гробішт, там є і буреломи, як у справжній тайзі, і розгалужене мереживо лісовозних доріг, орієнтуватися якими не допомагає навіть GPS.
 • Ділянка від озера Сълзица до вершини Каменишки і далі в Окаденски циркус і п. Суходолски – через набагато зручніший шлях до Віхрену через хижу Яворів, туристи забули про це поховане в трьохметровому жерепі зникаюче озеро і траверс, що починається з перевалу над озером. Траверс закінчується подоланням здоровенних скелястих жандармів і виходом на вершину Бутин. З середини жандармів ми знайшли осипну сідловину, якою спустилися у дикий Окаденски циркус і далі курумниковим схилом вийшли на Суходолски превал (сукупно 1А).
 • Траверс Дончови караули - Бъндеришки чукар – не пристосований для трекінґу траверс (пішохідна категорія 1А) із зубчатим рельєфом, потенційними декількома скельними перевалами 1Б і виходом на в. Бъндеришки чукар, яка являє собою купу здоровенних балансуючих валунів з хрестом на вершині.
 • Перевал Кралевдорска централна порта – умовне першопроходження скельно-трав'янистого перевалу 1А, що знаходиться між добре відомими лівою та правою Кралєвдорськими портами. Цирк перевалу, окрім замаскованої групи альпійських озер, містить сніжники навіть у серпні, хоч і не на шляху підйому.

Транспорт

Влак

Порівняно з 2006 роком змінився спосіб заїзду – через узбережжя і Варну, куди з Києва дісталися автобусом. Через відсутність спеціального спорядження вага рюкзаків була невелика, тому всі харчі купили ще в Україні, щоб не витрачати час у Софії і Варні.

Транспорт був спланований таким чином, щоб оглянути як Софію, так і Варну з навколишніми цікавими місцями. Оскільки 12 липня 2008 року Румунія скасувала транзитні візі для подорожуючих до Болгарії, то найвигіднішим як за часом, так і за вартістю способом діставання до Болгарії стали автобусні рейси з Києва до Созополя (вийти можна на будь-який зупинці узбережжя – ми їхали до Варни). Вартість дороги в обидва кінці склала 70 євро. Час в дорозі рекламується як 28 годин, але реально, через всіляки затримки на кордонах і тому подібне, він може перевищити 35 годин. Офіційний розклад такий:

 • 8:00 з Києва (відправлення від "Палацу Україна")
 • 12:00 наступного дня прибутя до Варни (до залізничного вокзалу)

Сумарна вартість дороги Київ-Софія-Київ, – 94 євро (до Дупніці – 105 євро).

Серед можливих влітку варіантів були ще:

 • теплохід Дунаєм Ізмаїл-Сілістра. Рейси по понеділках і четвергах (і назад теж). У Ізмаїлі о 5:30 реєстрація, о 7:00 відправлення, у Сілістрі о 13:30 реєстрація, о 15:30 відправлення. Через надто раннє відплавлення з Ізмаїлу, довелося б ночувати у Ізмаїлі (оскільки автобус з Києва прибуває до Ізмаїлу о 8:00). Прибуття назад також незручне, після відправлення єдиного автобусу на Київ. Сумарна вартість дороги Київ-Софія-Київ – 177 євро. Бронювати можна факсом. Станом на весну 2009 року є інформація, що теплохід відмінили через нерентабельність.
 • катамаран Кримська стріла. Недешевий з незручним часом прибуття у Варну (майже опівночі), через що не можна подивитися місто і частину дороги до Софії доводиться їхати вдень. Сумарна вартість дороги Київ-Софія-Київ – 169 євро, норма провозу багажу 20 кг, бронювання тільки за телефоном (факсом не хотять).
 • поїздом Київ-Софія. Дорого (~100 євро в одну сторону) і довго (їхати добу). Крім того, не потрапляємо на море.
 • літаком. Регулярним рейсом до Софії дорого – більше 350$. Чартером до Варни дешевше (280$), але доводиться скоротити перебування у горах до тижня (або доплатити до 330$). Рейси тільки по п'ятницях. Виліт/приліт 12:25/14:05, через розклад поїздів у Варні треба чекати до 21:40.

На відміну від походу 2006 року, цього разу не вдалося оформити планинска застраховка, через вихідні та незручний час перебування у містах. Страхові агенції є і у Варні, і у Софії, але в першу ми потрапили у неділю, а підправлення з вокзалу Софії було заплановане на 7 годину ранку.

Оптимальним способом добирання до Сапарева Баня був би прямий автобус о 8:20 від автостанції Овча купель. Але на практиці виявилося, що цього автобусу або немає, або він ретельно зашифрований у розкладі на автостанції. Крім того автостанція знаходиться на околиці міста, куди ще треба доїхати трамваєм N1, який вранці ходить надто рідко. Через це ми пропустили перший потяг на Дупніцю і поїхали на другому о 12 годині з чимось. У зв'язку з ремонтом залізничного полотна до самої Дупніці автобус не доїхав, і пасажирів перевантажили у автобус, який заїжджав у кожне село на шляху до Дупніці. Порівняно з 2006 роком автостанція у Дупніці перенесена до залізничного вокзалу (можливо, тимчасово на час ремонту), звідки ми одразу сіли на автобус до Сапарево.

Корисна порада при користуванні болгарською залізницею: при купівлі залізничного квитку на групу від 4 осіб включно обов'язково cкажіть, що потрібен квиток "за малки групи". Інакше видають окремі квитки на кожного члена групи, що дорожче на 0.5-1 лева з кожного квитка.


Мова

Пам'ятник українським воїнам загиблим за незалежність Болгарії
Випадково знайшли у Варні пам'ятник українським воїнам загиблим за свободу Болгарії.

З розряду курьозів, пов'язаних з мовою – піднімаючись до оз. Сълзица розговорилися з місцевими пенсіонерами з Разлогу, які йшли по чорниці. Виявилося, що одна жінка колись давно відвідувала Україну і була у Баришевці. Поспілкувавшись, виявилося, що у долині Разлогу використовується свій особливий діалект болгарської, причому відчутно ближчий до української, ніж стандартна болгарська, про що нам сказали самі місцеві. Навіть пробували пригадувати українські слова і називали їх співзвучні відповідники у місцевому діалекті. Та й це було відчутно і нам, бо у Софії мовний бар'єр був вираженіший.

Інший випадок – вийшовши на День Незалежності на найвищу вершину Піріну Віхрен, зустріли там групу школярів, керівниця яких сказала нам, що, оскільки ми з України, то повинні заспівати її найулюбленішу пісню "Ніч яка місячна, зоряна, ясная" на честь дня народження дівчини з її групи. Причому слова пісні вона знала набагато краще, ніж ми. Довелося заспівати, за що отримали від іменниниці печиво, а потім заспівали ще й наш гімн на честь свята.

На основі отриманого досвіду у цьому поході, а також у попередньому поході 2006 року був складений українсько-болгарський словник та болгарсько-український словник туристських термінів.

Віза і перетин кордону

Оформлювали візу як і минулого разу у фірмі "Албена-тревел" (м. Київ, вул. Жилянська, 54, к. 27 (044) 2894345). Вартість: 45 євро. Необхідні документи:

 • закордонний паспорт
 • 1 фото 3.5см * 4.5см
 • назва місця роботи,
 • прізвища батьків,
 • індивідуальний код.

Оформлюється один тиждень. Страховка для отримання візи не потрібна, хоча можна оформити (3.22 грн/день).

Жодних проблем не кордонах, окрім довгих перезмінок румунських прикордонників, не було.

Варті уваги місця на маршруті та поза ним

Побити Камъни

Диликташ
Район Побити Камъни (Диликташ), по якому платно вигулюють організованих туристів з бонусами у вигляді інформативних розповідей, на що саме і з якого боку схожий той чи інший камінь, і рекомендаційних псевдоповір'їв про вплив дотиків до стовпів певної форми на жіночу фертильність.
Побити Камъни
Одна з числених груп каменів біля Страшимирово, далеко від автобусних туристів, тому тут ще не витоптана трава і цілі дерева.

Після прибуття автобусу Київ-Варна, ми здали речі у сховище на залізничному вокзалі (1 лев) і поїхали місцевою електричкою (1.2 лева) до станції Страшимирово з метою огляду природнього феномену Побити Камъни, що займає територію 70 км2 за захід від Варни. Так називаються багаточисельні порожні всередині стовпи висотою до 7 метрів досі до кінця нез'ясованного походження. Гіпотезами є органічне походження (коралове) та неорганічне – єрозійні, конвекційна фільтрація грунтових вод тощо. Пануюче пояснення постулює наявність виходів метаномісткого газу на дні давнього океану; метан споживався метанотрофними бактеріями, які, окислюючи газ, відкладали карбонат кальцію, який в свою чергу цементував частинки грунту дна у вигляді каналу. Пізніше дно піднялося і винесло стовпи на поверхню.

На станції Страшимирово (14:15), яка виглядала наче саме тут снімалися фільми Кустуриці, спека цілком відповідала назві станції. Все здавалося яскраво білим – без окулярів навіть просто на землю важко дивитися, а незакриті незагорілі ділянки шкіри моментально починають пекти. Людей у селі не видно взагалі, всі ховаються. Трохи легше стало, коли зайшли у акацієвий ліс за селом, де розташована перша група стовпів (14:50). Звідки пішки перетнули групу Побити Камъни, захвативши її переферійні (але не менш вражаючі) частини, на які ніколи не возять екскурсійні групи через віддаленість від траси. Крім того, зі сторони Страшимирово легко пройти безплатно на територію основної групи, що ми й зробили (15:35). У сусідньому селі Слънчево, куди можна дійти за 25 хвилин від Ділікташу нарешті дорвалися до колонки з водою, і звідси повернулися до Варни рейсовим автобусом (N43, 16:30, 1.6 лева).

Для орієнтування використовували військову совєтську бланкову мапу 1:50000 цього району, яку легко знайти в інтернеті.

Село Сапарева Баня

Церковь Святого Николая, Сапарева Баня
Відновлена церква Свети Никола, за оригіналом 11-13 століття. Церкви того періоду чомусь надкритично маленького розміру, не дуже зрозуміло до якого часу відноситься така економія будматеріалів -- до початків середньовіччя чи до сучасної реставрації.
Самый высокий гейзер в Европе, Болгария
Найбільший гейзер в континентальній Європі, з перегрітою водою (више температури кипіння). Нажаль з 2006 року гейзер встигли запнути у фонтан з негарною скульптурою, через що фонтан став нижчий.

Село знаходиться за 13 км від Дупніці, поруч з військовим полігоном. В давнину називалася Германея (від фракійського "гаряча вода", а також богу блискавки Германа). Має руїни фундаменту римської фортеці 2 століття, відновлену церкву Свети Никола, 11-13 століття, а також церкву "Свети Георги" 18 століття. Відома і унікальна своєю геотермальною мінеральною водою – найгарячішою мінеральною водою у всій континентальній Європі (103° C) і єдиним активним гейзером на Балканах. Зараз термальні води використовуються для опалення усього села. Також поза селом є термальна лазня, побудована на місці зруйнованого турецького хамаму, проте на її відвідання у нас не було часу (хоч працює вона з 7 ранку до 7 вечора). З сапаревобанською водою пов'язана важлива місцева легенда про воєводу Вълчан, ватажка місцевих гайдамак, якого вона зцілила від ран.

Рільські Сім Озер (Седемте Езера) та Біле Братство

Всемирно Бяло Братство
Намети Білого Братства біля закинутої хижа Седемте езера. Адепти проводять тут декілька місяців, піднімаючись вгору для танців (фото зроблено від одного з танцмайданчиків на плато).

Сім озер – кластер озер льодовикового походження, розташовані на висоті 2000?2500 м, найпопулярніше у туристів місце національного парку Ріли.

Піднімаючись до хижі Рилски Езера, познайомилися з дівчиною з Білого Братства (не плутати з київським Білим Братством 90-х років). Ми потрапили на період, коли саме проводилися щорічне зібрання Білого Братства у Рілі. Близько двох сотень наметів були розташовані по усіх схилах біля хижі Седемте езера, де тільки була горизонтальна ділянка. А на пласких відрогах були викладені з каміння великі, наскільки дозволяв рельєф, концентричні кола для ритуальних танців.

Всемирно Бяло Братство є місцевою течією езотеричного християнства з ознаками синкретизму, започатковане людиною з іменем Петър Дънов у 1897 році. Прихильники течії практикують молитовні зібрання, музичні вправи, читання текстів засновника, походи у гори, життя у братських комунах тощо. Одним із спеціальних методів є танець "паневритмія", яким і збиралася займатися залишок літа наша знайома. Усі методи розглядаються як практика переживання Христа у єдності з усією людськістю та осягання гармонії з природою, Богом та людьми.

Для керівника це вже друга похідна зустріч з паневритмістами. Перша була у зимовому поході 2001 року, коли тільки-но впавши з говерлянського "трупозбірника", група опинилася у кошах біля Козмещику, де знайшли декілька десятків дівчат з Москви і одного їх хлопця-керівника з Дніпропетровська. Представилися вони як евритмісти і заходилися нас лікувати.

Рилски манастир
Оця вежа на території Рилски манастир -- насправді єдина споруда, що залишилася від середньовічного ретриту. Вся решта, в т.ч. головний храм і келії -- відносно свіжа відбудова 19 ст.

Рільський монастир (Рилски манастир)

Знаменитий монастир, зі списку об'єктів ЮНЕСКО, духовна колиска Болгарії. Головний болгарський святий Іван Рільський у 10 столітті влаштував собі аскезу під кулуарами Злите потоци, яка зимою практично не досяжна через гігантські лавини, що й зараз регулярно валять віковий ліс. Цим він поклав початок болгарському відлюдництву, але його учні заснували монастир на теперішньому, зручнішому, лише у 14 столітті. До справжньої обітелі Івана Рільського зараз веде довга маркована стежка.

Переночувати безпосередньо перед монастирем зараз не можна, оскільки ведуться роботи з будівництва готелю, і схил з лісом, де ми ночували 2006 року, зрізали. Крім того, влітку тут забагато людей, кіосків, цивілізації, сувенирів та грошей.

Роженки манастир, піраміди і Мелник

Роженки манастир
Роженски манастир з 2006 року не змінився, лише у кінці літного сезону усе подвір'я зверху накрито спілими виноградом і персиками.

Роженски манастир, як легко зрозуміти з назви, присвячено Богородиці, і він значно приємніший і менш комерціалізований ніж Рилски. Особливо варті уваги сутінки монастирського храму всередині. Поруч знаходиться могила відомого революціонера, борця за незалежність Македонії та Одринського краю від Османської Імперії -- Яна Сандански. Під час визвольних змагань він на чолі п'яти сотень бійців звільнили Мелник від турків у 1912. На його могилі написано "Живеш, значить борешся, рабом -- за свободу, а вільним -- за досконалість". Місто на західному підніжжі Піріну наразі носить його ім'я, потіснивши пам'ять не менш відомої своєю непокорою історичної особи, яка там народилася, -- Спартака.

Кърлановските пирамиди
Вид на Кърлановските пирамиди з русла одного з числених дощових русел. Коли йдеш цими висохлими руслами пісчаних потоків, які наповнюються лише під час блискавичних повеней, на підходах до Кърланово, то від піску, колючих акацій та спеки маєш враження наче знаходишся не в Європі, а в Іраку.

Від Роженського монастиру веде стежка через знамениті мелниківські піраміди -- еродоване пісчане дно океану. Якщо вдало збитися зі стежки, спускаючися від каплички Свети Илия, то можна побачити Кърлановски пираміди, що розташовані поруч, у селі Кърланово. Вони іншого кольору, вищі за мелниківські (до 120 м), ефектніше виглядають, бо височіють як вежі чи вітрила посеред рівнини.


Печерний монастир Аладжа

Манастир аладжа
Печерний Монастир Аладжа. Відвідувачі масово залишають записки з найрізноманітнішими бажаннями у тріщінах стін -- від молитв за одужання рідних, до конкретних вказівок дитиною на модель наступного Порше, який має придбати батько.

Від головного залізничного вокзалу Варни ходить автобус (маршрут N29) до музею залишків печерного монастиру Аладжа 12-18 ст. Вхід до монастиру коштував близько 40 гривень, але його розміри складають не більше 15% від, скажімо, розмірів міста Тепе-Кермен у Криму. Якщо час і бажання зекономити на вхідних квитках, які після перетину воріт не потрібні, то можна доїхати від вокзалу до кінцевої зупинки "Винница" (наприклад, маршрутом N31) і, йдучи дорогою до початку паркану території монастиру, увійти на неї задалеко від центрального входу (територія простягається на пару кілометрів вздовж дороги і паркан має безліч дірок, або просто відсутній). Потім по лісу поступово дійти вже на платній стороні спочатку до дальніх видовбаних заглиблень у скелі, а потім і до основної території монастиру. Актуальні розклади міського транспорту у Варні є на сайті GTVarna.


Технічний опис

Графік руху

ДатаЧас зупинкиЧас виходуВисота, мЧас за деньЧистий

ходовий час
Примітки
18.08.2008   3:21:003:01:00 
  14:00:00~1600   
 15:25:0015:35:002000  Привал у лісі
 16:24:0016:34:002325  Привал вище х. Рибни езера
 17:21:00 2447  ночівля на ез. Окото
19.08.2008   11:21:006:26:00 
  06:34:002447  Старт
 7:15:007:35:002671  Отовишки превал
 8:19:008:29:002591  Рибното езеро в Урдине циркусе
 9:14:009:29:002370  Привал біля озера в глибині Урдине циркус
 10:09:0010:46:001960  Привал біля будиночка в Черната скала
 11:22:0011:33:00   Зупинка біля струмка в цирку перед перевалом
 12:21:0013:18:002466  п. Ушите-Мальовица, обід
 13:49:0014:18:002573  п. Орлето-Малка Мальовица
 14:32:0015:48:002511  Еленино езеро
 16:27:0016:47:002229  Камінь-пам'ятник загиблим болгарським альпіністам
 17:21:0017:41:002479  Остання вода перед заслоном
 17:55:00 2557  Ночівля - заслон Орловец
20.08.2008   12:34:008:51:00 
  6:42:002557  Старт
 6:55:007:55:00   Радіально спуск к траверсу Орловця без рюкзаків
 8:08:008:08:002686  в. Ловница
 8:42:009:02:002580  привал на спуску
 9:26:009:32:002727  в. Голям Купен
 10:50:0011:18:002360  езеро Поповокапско
 13:05:0014:20:00   Обід, Кирилова поляна
 15:37:0016:25:001150  Рилски манастир
 17:46:0018:32:00   Заблукали, непрохідний струмок, пошуки загубленої стежки, загубленого ножа - "бермудський трикутник" в місцевості Биволарник
 19:16:00    Ночівля
21.08.2008   9:37:007:26:00 
  6:56:00   Старт
 7:31:007:39:001743  Привал на гребені
 8:20:008:27:002032  Галявина з мухами
 9:00:009:11:002227  Привал за в. Бричебор і перед Пъдарски чукар
 9:45:009:56:002400  Привал над Манастирски езера
 10:56:0010:35:002587  Привал
 11:16:0011:33:00   Привал
 12:37:0012:45:00   Радіальний спуск до Дяволски езера за водою
 13:50:0014:49:00   Обід
 15:28:0015:32:00   Пошук GPS
 15:51:0016:18:002618  Привал на Мремерецки преслап
 16:33:00 2430  Ночівля
22.08.2008   13:32:0010:13:00 
  6:28:002430  Старт
 7:15:007:22:00   Привал перед початком тросової ділянки
 7:50:007:50:002730  в. Черната поляна
 8:08:008:17:002549  Привал за Парангалишки преслап
 9:00:009:14:002450  Привал
 10:19:0010:43:001043  хижа Македония
 11:18:0011:27:00   Привал після виходу на гребінь
 11:50:0012:30:00   Обід біля джерела
 13:11:0013:23:00   Привал
 14:12:0014:23:00   Привал
 15:17:0015:47:002200  Привал
 16:26:0016:38:002060  Привал на в. Капатник
 17:26:0017:36:001856  Привал
 18:11:0018:22:001541  Могила партизана
 19:28:0019:38:001268  Привал у лісі на лісовозній дорозі
 20:00:00 1135  Ночівля біля "Почивна база Капатник"
23.08.2008   8:19:005:54:00 
  7:11:001135  Старт
 8:00:008:12:001330  Привал біля руїн будинків, неподалік закінчення асфальту
 8:52:009:03:00   Привал після різкого підйому стежки
 9:19:009:19:001665  Замір висоти
 9:45:0010:06:00   Привал разом з місцевими збирачами чорниці
 10:46:0011:05:00   Поїдання чорниці в зоні жеребу
 11:20:0011:28:002260  Привал на сідловині між гребенем та в. Ушите
 12:10:0013:10:00   Обід біля пересохлого ез. Сълзица
 13:30:0013:33:002450  Привал на перевалі над озером
 14:16:0014:27:00   Привал після вершини Каменитишки връх
 15:30:00    Ночівля
24.08.2008   12:25:009:30:00 
  6:21:00   Старт
 7:07:007:22:00   п. Суходолски
 8:16:008:22:002766  заслон Кончето
 9:39:0010:02:00   сід. Премката
 10:33:0010:51:002914  в. Вихрен
 11:18:0012:11:00   обід, сідловина перед в. Хвойнати
 12:42:0012:48:00   став під Бъндершка порта
 13:28:0013:35:00   п. Бъндеришка порта
 14:19:0014:33:00   Привал
 15:38:0015:47:00   Привал
 17:17:0017:41:002744  Привал
 18:46:00 2490  Ночівля
25.08.2008   10:16:007:35:00 
  6:28:002490  Старт
 6:44:006:44:002566  Замір висоти
 7:11:007:20:00   Привал
 8:09:008:29:00   Привал
 9:25:0010:07:00   Озеро, водні процедури
 10:37:0010:46:00   Привал
 11:27:0012:10:00   Обід на оз. Попове
 14:24:0014:45:00   Привал
 15:25:0015:35:00   Привал
 16:27:0016:34:00   Вказівник до хижі Пирин
 16:44:00     
26.08.2008   5:22:004:17:00 
 6:38:00  Старт  
 7:14:007:23:00   Привал після підйому на Влахински път
 8:00:008:15:00   Привал
 9:07:009:17:00   Привал біля Свети Илия
 10:07:0010:37:00   Привал десь у акації, заблукали
 10:59:0011:20:00   Вийшли на дорогу Кърланово-Рожен
 12:00:0012:42:00   Роженски манастир
 13:32:0014:05:00   сієста у Мелнишких пірамідах -- йти неможливо через спеку
 14:50:00    Дісталися Мелника

Ілюстрований обрахунок складності походу

За методикою обрахунку складності пішохідного маршруту. Підтверджуючі фотографії характерних ділянок в основному подано для категорійних перешкод.

Локальні перешкоди
ПеревалиХарактерна світлина або опис
Отовишки: підйом від ез. Окото - траверс до Зелени рид - спуск в Урдине циркусн/к2
Отовишки
Підйом на Отовишки превал
Урдине циркус
Спуск в Урдине циркус
зв'язка п. Ушите - Мальовица - п. Орлето - Малка Мальовица4
Вышли на седловину Ушите, и впадины, где можно обедать
Поповокапски превалн/к2
спуск в Окаденски циркус і підйом на п. Суходолски4
Начало спуска в Окаденски циркус
підйом на п. Каменишкин/к2
Каменишки
Підйом на Каменишки превал
підйом на в. Хвойнати і спуск з п. Влахинскин/к2
Влахински превал
Спуск з п. Влахински
підйом на Бъндеришка порта і спуск у Главнишски циркус4
Дончови караули
спуск по Винарска порта + підйом Самодивска портан/к2
Підйом на Самодивска порта
Підйом на Самодивска порта
Кралевдворска центральна порта4
Середина подъема
Усього за перевали 28
Усього за перевали в залік 12
Вершини
в. Вихренн/к4
Вихрен з Премката
Вид на Вихрен з сідловини Премката
Усього за вершини 4
Усього за вершини залік 4
Траверси
Ловница - Голям Купен - Голяма Попова капа
(нескладні скелі, дуже круті трав'янисті обходи, курумник на спуску; індивідуальна страховка палками; ~4 км)
5
Траверс хребта після вершини Ловница
Суходолски превал - Кончето - седловина Премката
(стежка траверсом та по вінцю вузького кам'яного гребня, круті мармурові обриви; у особливо небезпечних місцях є стаціонарні ланцюги; 2.5 км)
н/к-1А4
Траверс Кончето
На траверсі ділянки Кончето
Дончови караули - Главнишка порта
(прості скелі, трав'янисті траверси, курумники на підйомі і спуску з Бъндершики чукар; індивідуальна страховка; 3.6 км)
5
Иногда с рюкзаком спускаться опасно
Усього за траверси 10
Усього за траверси в залік 9
Усього за локальні перешкоди 42
Усього за локальні перешкоди в залік 20
Протяжні перешкоди
Рослинний покрив
н/к
ділянкакм
ліс на підйомі до Конските кл.
(стежка у буковому і смерековому лісі)
4.40
Сухото езеро - Кирилова поляна + ділянки скорочення в д.р. Рилска
(стежка у віковому смерековому лісі зигзагами схилом висячої долини)
1.65
місцевість Гумното
(широка стежка у мішаному лісі, інколи лісовозна дорога)
2.20
місцевість Джинджирица - Ушите
(стежка у лісі без підліску; стежка серед високого непрохідного жеребу)
3.85
місцевість Лизгарите - р. Железница - х. Пирин - Влашкия път - св. Илия
(стежка у смерековому лісі, потім у мішамому лісі траверсом і гребенем; ліс акації)
17.05
Роженски манастир - Мелник
(стежка по схилах піско-конгломераних утворень, порослих акацієвим лісом; рух стежкою берегом сухої річки в акацієвому лісі)
2.48
Конските кл. - в. Кабул - ез. Окото - в. Отовишки - сід. Раздела - хр. Зелени камък - Урдине циркус - Черната скала
(рух по трав'янистих гребенях без стежки, та зі стежкою, спуски підйоми в трав'янисто-осипні цирки)
17.6
спуск від Еленино ез. та підходи до нунатака з заслоном Орловец нагорі
(стежка в траві, підйом пологими осипами)
2.75
Кирилова поляна - Рилски манастир - розвалини готелю Рилец
(стежкою в лісі)
4.4
хр. Бричебор - Сине ез.
(трава, сланці пологі)
11.55
км н/к покрив, з коефіцієнтом81.51
За н/к рослинний покрив16
ділянкакм
підйом у висячу долину цирку р. Малка Урдина
(важкопрохідний високий жереб)
1.65
Жереб, який потрібно перетнути
Ялівець, який потрібно перетнути на підйомі в цирк перед перевалом Ушите
квазі-стежкова ділянка підйому на хр. Бричебор
(ледве видна стежка буковим ліком; рух без стежки без підліску до виположення)
3.30
Рух без стежки без підліску до місця ночівлі на схилі
Рух без стежки без підліску до місця ночівлі на схилі
спуск зі Св. Илия на дорогу Кърланово - Рожен
(обвалені конгломератні козячі стежки у акацієвому кустарнику, колючий підлісок, висохлі русла пісчаних струмків у акацієвому лісі)
2.48
Кърлановските пирамиди
Вид на Кърлановските пирамиди з одного з русел
км 1А покрив, з коефіцієнтом8.91
За 1А рослинний покрив4
ділянкакм
підйом без стежки на хр. Бричебор
(рух по лісовому схилу, з виходами скель, крутизною до 40°; рух по лісовому гребеню з густим лапатим лісом та високотрав'ям на галявинах)
1.925
Підйом лісом на хребет Брічебор
Виположення на підйомі лісом на хребет Брічебор
спуск з г. Капатник до місцевості Жътката
(трав'янисто-кам'яний схил, завалений сухими стовбурами, з ямами)
1.65
Спуск з вершини Капатник суходеревостоєм до Жътката
Спуск з вершини Капатник суходеревостоєм до Жътката
траверс з сідловини під г. Ушите до оз. Сълзица
(продирання по високому жеребу, рух по траві з камінням)
1.1
Продирання до озера Сълзица
Продирання до озера Сълзица
нижня ділянка спуску до оз. Сухото
(сильнопохиле русло струмка між скельними виходами з високою травою і камінням/ямами)
1.1
Каньон спуском на Сухото езеро
Верхня частину спуску каньоном на Сухото езеро
км 1Б покрив, з коефіцієнтом6.93
За 1Б рослинний покрив3
Усього за рослинний покрив23
Усього за рослинний покрив в залік23
Осипи, морени
н/к
ділянкакм
курумник на спуску з в. Голяма Попова капа до ез. Поповокапске1.10
траверс середньо-осипного гребеня Каменишки връх1.38
середня частина підйому на Самодивска порта0.83
південна кишеня цирку Момин двор - Кралев Двор0.55
"зайва" частина з 1А осипів0.54
Усього осипів, км5.27
Усього балів за н/к осипи в залік3
ділянкакм
середня сипуха на підйомі на п. Ушите-Мальовица та Орлето-Малка-Мальовица1.65
Вид назад на широкую седловину п. Ушите (посреди камней можно рассмотреть человека)
Сипуха на підйомі (див. опис перевалу)
курумник на підходах до заслона Орловец, та на підйомі на сідловину між в. Злия зъб та в. Ловница0.83
Злият прозорец
Короткі курумники на підйомі на перевал
курумник на радіальному виході до Дьяволски езера0.55
Підйом/спуск на Дяволско езеро
Підйом/спуск на Дяволски езера з хребта Бричебор
траверс середньо-осипного гребеня вв. Павлев връх та Черната поляна1.10
Траверс Павлев връх та Черната поляна
Траверс Павлев връх та Черната поляна
підйом з Окаденски циркус на п. Суходолски0.83
Осыпной характер подъему на седловину
Вихід з Окаденски циркусопису перевалу)
спуск з Влахински превал1.38
Влахински превал
спуск з п. Влахински
верхня частина підйому на Бъндеришка порта0.55
Підйом на перевал Бъндеришка порта
Підйом на перевал Бъндеришка порта (див. опис)
частина траверсу від в. 2633 до спуску на Главнишски езера через Бъндеришки чукар2.48
Підйом на перевал Бъндеришка порта
Хребтовий курумник (див. опис)
підйом на п. Кралевдворска центральна порта1.10
Подход под перевальный взлет по остаточной морене
Морена льодовика до перевального злету (див. опис перевалу)
Усього км 1А осипів12.54
Усього балів за 1А осипи в залік18
Усього балів за осипи21
Усього балів за осипи в залік21
Усього за протяжні перешкоди44
Усього за протяжні перешкоди в залік40
Усього балів за ЛП+ПП86
Балів за ЛП+ПП в залік60
 
H=21.424км
Г=3.5середнє між Карпатами (3) та Кавказом (4)
А=0.5захід до Рільського монастиру
К=1+H/301.71
Г*А*К3 
Усього балів (ЛП+ПП+Г*А*К)63


Висотний графік

Висотный график
Висотний графік

Кумулятивний перепад висот: 21.4 км (з них підйомів 10.5 км, спусків -- 10.9 км)


Карта маршруту

Рила мапа
Мапа маршруту у Рілі
Пирин мапа
Мапа маршруту у Піріні


Паспорти основних перевалів та траверсів

Всі перешкоди мають складність 1А.

Гребень в районе спуска в Окаденски циркус. Видно скальные жандармы на подъеме на в. Бутин
Движение от седловины п. Ушите под перевальный взлет п. Орлето - Малка Мальовица (седловина слева). Седловина справа - сложнее
Начало перевального взлета. Вид на подъем на Кралевдорска лява порта
Вид на кулуар Белия Улей з перевалу Злият прозорец
Траверс Дончови караули

Доповнення


Розкладка

Продуктова розкладка завдяки відмінній роботі завгоспа була дуже різноманітна і збалансована. Всі овочі та інші продукти, які можна було висушити, були висушені. Середньодобова вага розкладки -- 550 гр./людину, що тим не мешне дозволяло проходити фізично важкі денні переходи по 30-35 кілометрів, у середньому з більше ніж 2-кілометровими перепадами висоти.


Фінанси

Увесь похід обійшовся у 190 євро, враховуючи всі переїзди, всі відвідання кафе і музеїв, проживання у готельчику у Мельнику та сукупні витрати на розкладку в Україні і Болгарії.


GPS трек

Дорожні точки у форматі WPT (координати відносно еліпсоїду WGS84).

Підписатися на Коментарі для "Звіт про пішохідний похід 3 к.с. в Болгарії (Ріла, Пірін)"