Траверс Зелени Камък - Вазов връх - Додов връх - Малък Мраморец - Голям Мраморец (1А*)

Траверс Зелени Камък - Вазов връх - Додов връх - Малък Мраморец - Голям Мраморец

РайонХребет, масивНазваMax висота, мКатегорія складності (рекомендована)
літозимаміжсезоння
РодопиПівнічно-Західна РілаТраверс Зелени Камък - Вазов връх - Додов връх - Малък Мраморец - Голям Мраморец2669 мн/к1А*1А*

1. Розташування та тлумачення назви

Карта траверсу Зелени Камък - Вазов връх - Додов връх - Малък Мраморец - Голям Мраморец
Карта траверсу Зелени Камък - Вазов връх - Додов връх - Малък Мраморец - Голям Мраморец із позначеням точок, на які є посилання з тексту

Родопи, Північно-Західна Ріла, район Семи Озер

Седемте езера значить "Сім Озер", Зелени Камък -- "зелений камінь", Вазов, Додов -- власні імена, Малък та Голям -- відповідно, "малий" та "великий". Болгарські власні назви вказуються без перекладу, курсивом.

2. Відомості про першопроходження

Відсутні. Пройдений місцевими жителями в давні часи.

3. Джерело відомостей

Аспарух Марковски, "Планински Зимен Пътеводител". Маршрути

4. Характеристика

Загальний час проходження Час спускуЧас підйому
Час руху зі страховкою
Кількість пунктів страховки

Частота прохождення
(орієнтовна)

Переважний напрям руху проходження
змінноюодночасною
11 годин2 години1 годинаВ районі т. 3 рух у зв'язках із самостраховкою льодорубами 25-30 хв., по решті маршруту рух із лижними палками0невідома, але велика, особливо вліткупівніч-південь, через менший перепад висот

5. Умови, за яких проходження ускладнюється

Опади, туман, вітер

6. Опис проходження (в поході 3 к.с.)

Опис дається від стоянки в цирку Паницата під перевалом Седемте езера - Паницата

Обхід озера та підйом на Зелени камък
Обхід озера та підйом на Зелени Камък

Від місця ночівлі на верхньому озері цирку Паницата, не зважаючи на те, що лінія, що поєднує стовпчики зимового маркування перетинає озеро навскоси, обходимо його берегом.

Біля вершини Зелени камък. Вид на Вазов връх
Сідловина Раздела. Вид на Калинини върхове і Голям Полич

За 20 хв. хвилин по змерзлому фірну підходимо до похилого широкого ребра із зимовим маркуванням, що спускається від хр. Зелени рид (т. 2). Піднявшись (у напрямку на схід) ньому виходимо за 20 хв. на вершину Зелени камък (2592 м.). Від вершини відкривається вид вниз на Урдин циркус, де вгадуються озера під сірою кригою, та верхівки району г. Мальовица з їх вертикальними стінами.

Сідловина Раздела. Вид на Калинини върхове і Голям Полич
Сідловина Раздела. Вид на Калинини върхове і Голям Полич

Від вершини повертаємо на південь і по місцями скелястому, але переважно широкому гребеню спускаємося за 20 хв. на широку сідловину Раздела. На сідловині встановлено дзвони, які у вітряну погоду слугують маяком в тумані, завдяки спеціальним "ударникам". В погану погоду орієнтування на сідловині може бути складним.

Від перевала Раздела відходить широкий і лавинонебезпечний спуск на південний-захід до місцевості Топилата і маршруту на Рилски манастир через Черни рид.

Спуск с Вазов връх. Вид на Дедов връх, Голям Мраморец
Спуск с Вазов връх. Вид на Дедов връх, Голям Мраморец

Продовжуємо рух по широкому хребту на південь, піднімаючись на г. Вазов връх (2669 м.). На схід, в сторону цирку Урдин циркус, хребта постійно нависають карнизи (0.5-3 м.), на захід він пологіший. Йдемо по найвищий частині хребта, не підходячи до карнизів і не спускаючись надто на захід. В районі г. Додов връх (2661 м.) чули характерний звук просідання пласту снігу під людиною, на щастя, на рівній поверхні, тому ніщо нікуди не поїхало.

Спуск с Дедов връх. Зв'язки
Спуск с Дедов връх. Перед зв'язуванням
Спуск с Дедов връх. Зв'язки
Спуск с Дедов връх. Проходження вузького місця

Через 2.5 години, після виходу з т. 1, на спуску з г. Додов връх хребет звужується настільки, що потрібна страховка. Біля останнього перед крутим спуском стовпчика зв'язуємося і проходимо вузьке місце довжиною 60-70 метрів (скелі повністю під снігом) з одночасною страховкою, переходячи в місцях одного-двух перепадів висоти (де треба першому уповільнюватися) на почергову. Після спуску на сідловину між вершинами Малък Мраморец (2598 м.) та Голям Мраморец (2661 м.) хребет наново розширюється. З сідловини між Малък Мраморец і Голям Мраморец відходить літня траверсуюча стежка до Рилски манастир, якою можна користуватися тільки влітку (т. 3). Зимовий та міжсезонний спуск починається з вершнини г. Голям Мраморец.

Також з в. Голям Мраморець можна сходити на вершину Мальовица (2729 м.) -- найвищу вершину району. Підйом зі сторони Великого Мраморця проходить по схилу шириною в аеродром і не представляє жодних складностей. Сама вершина обривається на північ вертикальними стінами в сторону цирку Мальовишки езера.

Початок спуску по Дългия рид
Початок спуску по Дългия рид

Від вершини Голям Мраморец спускаємося на південь по яскраво-вираженому довгому відрогу Дългия рид зі значним перепадом висоти (більше кілометра), який закінчується вже біля стін монастиру, який добре видно з Мраморця. Під час привалів на спуску потрібно бути уважними, що б не допускати падіння речей зі схилу -- спускатися за ними доведеться декілька сот метрів, якщо навіть і зможете відслідкувати, куди вони долетіли (ми отримали такий досвід, обмежилися втратою лише полару). Обидва схили відрогу лавинонебезпечні в верхній частині (поки є сніг).

Закінчення спуску по Дългия рид. Вид на Рилски манастир
Закінчення спуску по Дългия рид. Вид на Рилски манастир

Хребет Дългия рид має майже постійний нахил і, завдяки південній експозиції, небагато снігу, який врешті пропадає незадовго до початку лісу, спочатку листяного, потім хвойного. Хребет в тому місці звужується, а стежка переходить на його східний схил.

Через 3 години спуску від вершини Великого Мраморця виходимо до Рильского монастиру. На бівуак стали в районі т. 5, звернувши зі стежки ліворуч, на старих захаращених терасах із розвалинами якихось будівель в прямій видимості монастиру. Воду знайшли в трубі, біля одної з розвалин. Ввечері намагалися не демаскувати себе ліхтариками, щоб не привертати зайвої уваги людей.

7. Графік руху

ЧасДілянка
6.55 ? 7.50мнч. - в. Зелени камък (2592 м.)
8.00 - 8.30Раздела - в. Вазов връх (2669 м.)
9.00 - 12.15в. Вазов връх (2669 м.) - в. Додов връх (2661 м.) - в. Малък Мраморец (2598 м.) - в. Голям Мраморец (2602 м.)
15.45 - 18.30спуск до Рілського монастира по Дългия рид

8. Вимоги до організації руху й страховки

В міжсезонний та зимовий період використовувати льодоруби для самостраховки та зв'язки під час спуску з Додов връх.

9. Можливі небезпеки

Лавинонебезпечними є схили (південно-західний на ділянці Раздела - Голям Мраморец, та обидва схили хр. Дългия рид), небезпека виходу на карнизи на ділянці Раздела - Голям Мраморец, небезпека в погану погоду заблукати на сідловині Раздела та в районі т. 4 на спуску по Дългия рид.

10. Аварійні сходи

  • з сідловини Раздела на маршрут по Черния рид до Рилського монастиру
  • Від в. Голям Мраморець на північ (дуже крутий схил і дуже висока лавинонебезпечність -- використовувати в крайньому випадку!)

11. Рекомендоване спорядження на групу

Лижні палки, льодоруби та лавинні стрічки на кожну особу. Лавинна лопата (на кожних 3 учасників). За певних погодних умов будуть потрібні кішки.

12. Можливі й рекомендовані місця ночівель

Цирк Паницата. Увесь хребет до г. Дедов връх в принципі придатний для бівуаку, проте ночівлю на ньому не можна рекомендувати. В погану погоду буде непереливки. Ставати на Дългия рид також не рекомендується, хоча це й краще ніж на ділянці Раздела - Голям Мраморец. Після початку зони лісу, а особливо перед виходом до Рилського монастиру місць для бівуаку достатньо і лише з міркувань доступності води у рідкій фазі є сенс стати біля монастиру.

13. Прізвище, ім'я, по-батькові автора опису

Соколов Артем Михайлович

Підписатися на Коментарі для "Траверс Зелени Камък - Вазов връх - Додов връх - Малък Мраморец - Голям Мраморец (1А*)"