Каменитишки превал (1Б)

Перевал Каменитишки превал

РайонХребет, масивНазваMax висота, мКатегорія складності (рекомендована)
літозимаміжсезоння
РодопиПівнічний ПірінКаменитишки превал~2600 мн/к

1. Розташування та тлумачення назви

Карта перевалу Каменитишки превал
Карта перевалу Каменитишки превал (червоним). Синім позначено маршрут через Суходолски превал, зеленим -- траверс від Суходолски превал до г. Бански суходол

Родопи, Північний Пірін

Каменитишки превал значить "кам'яний перевал". Болгарські власні назви вказуються без перекладу, курсивом.

2. Відомості про першопроходження

Відсутні. Пройдений місцевими жителями в давні часи.

3. Джерело відомостей

Аспарух Марковски, "Планински Зимен Пътеводител". Згадується в маршруті N1.1. х. Яворов - заслон Кончето, як один з аварійних сходів з гребня.

4. Характеристика

Загальний час проходження Час спускуЧас підйому
Час руху зі страховкою
Кількість пунктів страховки

Частота прохождення
(орієнтовна)

Переважний напрям руху проходження
змінноюодночасною
3 г. 20 хв.3 г.-15 хв.
(вершина Баюви Дупки - перегин)
30 хв.
(спуск на перевал)
0невідома, але, судячи зі стану маркування і стежок в лісі, нечасторекомендується проходити в описуваному напрямі

5. Умови, за яких проходження ускладнюється

Туман, сильна відлига, попередні снігопади з вітром

6. Опис проходження (в поході 3 к.с.)

Спуск з г. Баюви Дупки на Каменитишки превал
Спуск з г. Баюви Дупки на Каменитишки превал

Опис дається від вершини г. Баюви Дупки (2820 м.), знаходить на траверсі Суходолски превал - заслон Кончето.
Від вершини підходимо до у зв'язках із одночасною страховкою до крутого сніжного перегибу (т. А на фото). Від його краю з верхньою страховкою спускаємося в три такти по (спочатку) крутом до 50° схилу протяжністю 40-60 м. на широку сідловину Каменитишки превал. Останні у зв'язках спускаються з нижньою із самостраховкою льодорубом. Слід бути готовим до сильних вітрів, який хлестає переносним снігом на спуску та на перевалі, в долині вже затишно.

На перевалі розв'язуємося, розпускаємо лавинні стрічки і починаємо спуск на північний-схід по долині Каменитица слідуючи зимовому маркуванню і літній стежці, що проходить лівим бортом долини (її під снігом не видно). Схили долини лавинонебезпечні, особливо в останній частині спуску, до виходу в зону лісу. Тальвег, як і правий борт долини, повністю не придатні для спуску.

Спуск з Каменитишки превал
Спуск з Каменитишки превал

Від перевалу спускаємося спочатку прямо вниз на одну з трав'яних проталин, потім, залишаючись на лівому схилі долини, поєднуємо ще 2-3 проталини, наближаючись до порослого жерепом схилу борту. Нахил в цій частині не перевищує 15°.

Обхід крутого схилу в нижній частині спуску
Обхід крутого схилу в нижній частині спуску

Змінюємо лижні палки на льодоруби і продовжуємо спуск, тримаючись верхньої кромки жерепу, -- нижче нахил збільшується 50-60° (місцями видно розриви пластів снігу) і зарубитися при зриві самими лижними палками буде дуже важко. Підходимо зверху до шляху великої лавини і спускаємося по жеребу на її язик.

Велика лавина в долині Каменитица
Велика лавина в долині Каменитица

Від язику ще раз набираємо висоту, щоб не спускатися траверсом, на кам'яний "мис", обходимо його верхом і вздовж вже сосен, падаючи прямо вниз по крутому сніговому схилу, дістаємося галявини із зимовим пошкодженим лавинами стовпчиком, на границі лінії снігу. Такий шлях є дещо незручним, через дратуючі провалювання в останній частині спуску вздовж сосен, але безпечнішим аніж альтернативи.

Від пошкодженого стовпчика розпізнається стежка, яка, переходячи в завалений товстенними стовбурами райсшток, через годину руху вниз і короткий підйом виводить на сідловину Погледец, з якої прямий спуск на північ до х. Яворов. Спуск проходить лісом, проте є спокуса вийти на широкі зручні лавинні просіки, чого в сніжну весну слід уникати.

7. Графік руху

ЧасДілянка
16.30 - 18.45г. Баюви Дупки - Каменитишки превал - зона лісу
18.45 - 19.50зона лісу - Погледец

8. Вимоги до організації руху й страховки

Рух по правилами подолання лавинонебезпечних схилів -- з лавинними лентами, з спостерігачами, із зібратими і готовими до роботи лавинними лопатами.

9. Можливі небезпеки

При велікій кількості снігу небезпека сходження лавин на траверсних ділянках, а також великих лавин в кінці спуску з лівого борту долини.

10. Альтернативні сходи

Через вершину Каменитица до Суходолски превал і далі до х. Яворов. Цей шлях складніший, через складність і незручність організації, але обов'язковість страховки на спуску с г. Каменитица за малої кількості снігу, але не лавинонебезпечний

11. Рекомендоване спорядження на групу

Лижні палки, льодоруби та лавинні стрічки на кожну особу. Лавинна лопата (на кожних 3 учасників). Мотузки для зв'язування для гребеневої ділянки.

12. Можливі й рекомендовані місця ночівель

Сідловина Погледец. Ночівля на перевалі Каменитишки превал не рекомендована через вітер.

13. Прізвище, ім'я, по-батькові автора опису

Соколов Артем Михайлович

Підписатися на Коментарі для "Каменитишки превал (1Б)"