Звіт про гірський похід 3 к.с. Джунгарським Алатау

Турклуб НТУУ "КПІ" "Глобус"

ЗВІТ
про гірський туристський спортивний похід 3 категорії складності
Північним Тань-Шанєм (Джунгарський Алатау),
що був здійснений з 13 липня по 12 серпня 2007 р.



Маршрутна книжка - 57-07
Керівник групи Соколов Артем Михайлович.

Маршрутно-кваліфікаційна комісія м. Києва розглянула звіт і вважає, що похід може бути зарахований 8 учасникам та керівникові як похід 3 категорії складності, і 3 учасникам як некатегорійний похід з елементами 3 к.с.


ЗМІСТ

1. Довідкові дані про туристський спортивний похід
1.1.Організація що проводить похід 1.2. Параметри походу 1.3. Характеристика району проведення походу
1.3.1. Загальні відомості про район 1.3.2. Флора та фауна 1.3.3. Історичні місця
1.4. Докладна нитка маршруту 1.5. Дані про досвід учасників 1.6. Звіт, відео та фото матеріали
2. Організація туристського спортивного походу
2.1. Загальна ідея походу 2.2. Варіанти під'їзду та від'їзду. Обґрунтування вибору точок початку та кінця походу
2.2.1 Транспорт і реєстрація
2.3. Заявлена нитка маршруту 2.4. Заявлений графік походу 2.5. Запасні варіанти 2.6. Аварійні виходи з маршруту 2.7. Зміни маршруту та їх причини 2.8. Інформація про проходження маршруту кожним учасником 2.9. Подяки
3. Графік руху та технічний опис проходження маршруту
3.1. Пройдений маршрут 3.2. Графік руху 3.3. Висотний профіль маршруту 3.4. Технічний опис проходження маршруту та паспорти перевалів 3.5. Опис виходу трьох учасників, що зійшли з маршруту 3.6. Картографічний матеріал
4. Додатки
4.1. Перелік особистого спорядження 4.2. Перелік групового та спеціального групового спорядження 4.3. Відгуки про фототехніку 4.4. Склад групової аптечки і коментар
4.4.1. Групова аптека 4.4.2. Особиста аптека кожного учасника
4.5. Оцінка придатності інвентарю, рекомендації щодо спорядження та інвентарю 4.6. Перелік продуктів, раціон харчування та його вага
5.6.1. Розкладка 4.6.2. Меню 4.6.3. Продукти 4.6.4. Закупки 4.6.5. Підножний корм 4.6.6. Загальна вага продуктів та спорядження на групу та в середньому на людину
4.7. Кошторис витрат на похід 4.8. Розклад руху транспорту, час роботи відділень зв'язку та ін
4.8.1. Контактні адреси та телефони
4.9. Список туристських звітів та інших джерел інформації

1. Довідкові дані про туристський спортивний похід

1.1.Організація що проводить похід

Туристський клуб НТУУ "КПІ" "Глобус", – www.tkg.org.ua

1.2. Параметри походу

Вид туризмуКатегорія складностіДовжина маршруту, кмТривалістьТермін проведення
ЗагальнаХодових днів
гірський3275292513 липня – 12 серпня 2007 р.

1.3. Характеристика району проведення походу

1.3.1. Загальні відомості про район і мотивація

Физическая карта района Джунгарского Алатау
Фізична карта району з позначеннями основних географічних назв і маршруту

Джунгарський Алатау з точки зору геології формально належить до Північного Тянь-Шаню, хоча відділений від нього настільки розлогою долиною р. Ілі, що часто розглядається окремо. Більше того, кліматично і біологічно цей район теж відрізняється від "основного" Тянь-Шаню. Кліматично Північна Джунгарія – це Алтай, Південна – це Тянь-Шань, а самі гори оточені з усіх боків степами та напівпустелями. Якщо на північних схилах живуть бурі ведмеді у майже сибірський тайзі, то якщо перевалити на південь – їх замінюють верблюди і колюча степова рослинність.

Вузьким містком з'єднується Джунгарський Алатау з "монголомовним" хр. Борохоро у Китаї, який тільки через 400 км на сході торкається основної східної частини Тянь-Шаню. На півночі, через глибоке і вузьке провалля – знамениті Джунгарські Ворота, – масив межує з невисокими пагорбами хр. Тарбагатай, які вже належать Алтайський системі.

На заході гір немає, що дозволяє західно-розташуваному великому водному дзеркалу оз. Балхаш генерувати особливо красиві заходи сонця у горах.

Окрім унікальної географії Джунгарії поталанило на історичні події, як у давнину, так і у сучасності. Завдяки наявності гір вище снігової лінії, і, відповідно, рікам, що витікаються з них і роблять оточуючі пустелі родючими, цей район був заселений здавна і був традиційною ареною воєн і чехарди народів. Традиційна назва Джунгарського Алатау і територій на південь, захід і північ – Джетису (Семиріччя) за числом основних рік, які витікають з джунгарських гір (враховуючи р. Ілі) і впадають в оз. Балхаш. Саме через Джунгарські Ворота Чингісхан (як і більшість кочівників до і після нього) йшов захоплювати Європу. А на Півночі Джетису ближче до верхів'їв Іртишу були його зимівлі, де орда набиралася сил в часи розквіту імперії. Півднем, через долину р. Ілі, – йшла казахська гілка Шовкового шляху з унікальною переправою в районі місцевості Тамгали-Тас. Через прості перевали цих районів йшов гірський важливий шлях з Сарканду в Жаркент, через сучасну територію Китаю.

Пик Семенова-Тяньшаньского
Пік Семенова-Тяньшаньського

В районі Джунгарського Алатау порівняно з іншими районами гірської Азії було проведено дуже мало походів, хоча зледеніння Джунгарського Алатау майже вдвічі більше ніж на Алтаї, а найдовші льодовики досягають 11 км (л. Абая). Причому район, як для Азії, невисокий, що мало б генерувати сталий потік туристів. Але вперше до району піка Семенова-Тянь-Шаньського (найвища точка району, 4662 м.) пішохідні туристи дійшли тільки в 1963 р. і до 80-х туристи походи в район припинили, так і не зробивши жодного гірського походу. Цьому, по-перше, "посприяло" прикордонне розташування гір. А по-друге – після збройного конфлікту "Жаланашколь" у 1969 році з китайцями, які мали претензії на значну частину Казахстану, у район взагалі стало неможливо потрапити без ґрунтовного "випуску походу" у КДБ. В квітні/травні того ж року дійшло до повної евакуації жителів району і організації фронту. Зрозуміло, чому про рекреаційний потенціал забули надовго.

Щасливо врятувавшись у 69-му від втрати середньоазійських республік Союз зрозумів, що два комуністичних режими добрими сусідами бути не зможуть. Місцевість Джунгарського Алатау була прискіпливо картографована, не забули про всякий випадок й про карти Китаю. Про той самий випадок сформували новий Середньоазійський військовий округ (1 кат.) за рахунок поспіхом перекинутих Білоруського, Уральского і половини Московського (тим більше, що повертати цю армію на місце доконфліктної дислокації було надто дорого).

Цікаво, що на топокартах позначки місяців проходження з'явилися навіть у сідловин складністю 2Б і 3А, аби тільки ця сідловина вела в Китай. Малоімовірно, що люди хоч раз піднімалися на них, і напевно ці стратегічні перевали залишаються непройденими й досі. Вершини зі встановленими за допомогою гелікоптерів триангуляціями зустрічаються впритул до найвищих вершин і кордону. У звуженнях долин р. Коксу та Ілі і зараз стоять чудово збережені похмурі ешелони бетонних ДОТів, які мали уповільнити визвольний похід Народної Армії Китаю. У горах, у долинах рік, що вели до н/к перевалів з Китаєм були прокладені дороги і побудовані застави, які наразі вже закинуті. А патрулювати місяцями у "секретах" низькі сідловини перевалів, до яких прокласти дорогу не вийшло, прикордонників регулярно закидували гелікоптерами ще у 90-х.

Таким чином до 80-х років Джунгарія залишалася майже невідомою туристам, окрім західної частини (хр. Каратау), найвіддаленішої від кордону і ближчої до м. Талди-Корган. Після походу у 1980 році та статті у 1983 році В. Тихонова почалося активне гірське освоєння району, хоча все ж переважно західної частини. Східні та північно-східні райони продовжували залишатися порожніми, якщо не враховувати числені прикордонні пости. Тільки в 2003 році Казахстан і Китай нарешті домовилися про передачу частину території Південної Джунгарії (все лівобережжя р. Хоргос стало китайським) і режим допуску послабився. Проте ще у 2004 році прикордонники дозволяли проводити походи тільки в Північній Джунгарії і тільки за умови наявності в групі громадян Казахстану.

Наразі основне завдання прикордонників – відлов китайських збирачів рогів маралів, золотого кореня та іншої джунгарської флори і фауни. Частково в цьому допомогають місцеві жителі, яким призначено винагороду у 100000 тенге (близько 800$) за впійманого живого китайця.

Таке виокремлене розташування, незвичайна історія, відсутність людей, а також лише епізодичні візити туристів протягом десятиліть роблять район особливо привабливим. Що й стало основною мотивацією його відвідати.

Несподівано для нас, вже по приїзді, знайшлася ще одна цікава особливість цієї частини Казахстану, – ми постійно стикалися з нагадуваннями про Україну. Перше питання, яке нам задали у аеропорту Алмати було "А чого це у вас акценту нема?". Дійсно, навіть "г" там вимовляють майже як в Україні. На базарі в Талди-Кургані закупилися халвою Дружківської фабрики та цукерками Рошен, хоча були впевнені, що в Азії солодощі виключно свої. Далі було більше – у мові начебто російськомовних місцевих ми чули "чисто російські" вирази на кшталт "здесь можно наколыбытысь" (про кафе), "в том селе вси повмыралы " (про закинуте селище). В селах, які проїжджали повз, від оформлення хат було враження, що їдемо Чернігівщиною.

Виявилося, що вплив українських переселенців, які їхали, хто добровільно (за царськими пільгами, на цілину), хто примусово (заслання, військові УПА та їх сім'ї) до Північного Казахстану протягом останніх 150 років досі відчутний. Наші супроводжуючі розповіли, що під час громадянської війни українські поселенці утворювали тут мініреспубліки і певні села досі називають за іменем місцевих отаманів. Здивував і лісник в перший день походу – виявляється, у нього самого бабуся окрім української інших мов не знала, а є села в степовій частині, де українці вже виїхали хто додому, хто в міста, а казахське населення, яке досі там живе, продовжує між собою розмовляти українською. В кінці походу, місцевий житель села Коксу показував висілки, де колись жили українці. Нажаль ми забули, як він його назвав, але місце мало чисто українську назву (щось подібне до Млинівка), причому про зміст її перекладу місцеві не здогадуються.

1.3.2. Флора та фауна

Соссюрея загорнута (Saussurea involucrata)
Соссюрея загорнута (Saussurea involucrata)

Район цікавий своєю фауною – в ньому ще вільно ходять ведмеди, сурки, марали та архари, водиться нешугана риба, та флорою – різномаїттям зелені та трав, зустрічаються дивовижної краси червонокнижні рослини, які ростуть прямо на осипу.

Але клімат поступово змінуюється і тут. Якщо колись оптимальний час походу був середина липня-середина серпня, то зараз погода встановлюється тільки на початку серпня. Сильні літні зливи (як у 2007 році – кожен день червня був дощовим) змінили звичні режими річок і позносили старі мости і переправи, що ще залишалися від радянських часів. Також збільшена сила потоку води та її бурхливий характер призвели до зникнення форелі в р. Теренсай та інших.

Однак ще можна зустріти, наприклад, квітку з назвою "соссюрея загорнута" (Saussurea involucrata), яка дуже цікава своїм зовнішнім виглядом та місцями, де вона примудряється рости – у крайніх умовах високогір'я (на камінних моренних полях, де навіть лишайників небагато, впритул до льодовиків). Взагалі у великому роді соссюрей приблизно 350 видів, більшість з яких росте у Гімалаях та Китаї. Також зустрічається в Монголії та Киргизії. Вид, який зустрічається в Джунгарії, – соссюрея загорнута, – має щиток з кошиків нагорі стебла тісно загорнутий широким листям. Суцвіття занурено в покривало з цього листя; крім захисної функції, вони, напевне, ще здатні відігравати роль апарату для захоплення комах.

Ясенець узколистый (неопалимая купина)
Ясенець вузьколистий (неопалима купина)
Неопалимая купина
Ясенець вузьколистий

Є сенс згадати можливі небезпеки з представників флори та фауни, про які повинен знати турист, зібравшись у гори Джунгарського Алатау.

Ясенець (неопалима купина) – багаторічна отруйна рослина до 100 см висоти. Листя з продовгуватими листочками довжиною до 5-10 см; суцвіття – рясно вкрите залозистими волосками; пелюстки бузково-рожеві з більш темними жилками; плід – коробочка, густо вкрита залозистими волосками. Квітне у травні – липні. Росте ясенець в південно-східній частині Казахстану, на гірських трав'янистих схилах і узліссях гірських лісів, поблизу передгір'їв серед чагарників і у луках. Листя нагадують листя ясена, квіти – великі, ніжно бузкового чи рожевого кольору. Трохи нагадують квітучий тютюн. Рослина має різкий неприємний запах ліків (асоціація зі стоматологічним кабінетом). Запах зазвичай відчувається здалеку і має служити попередженням про небезпеку.

В ясенці міститься ефірна олія – 0,15%, що виділяється рослиною в навколишнє повітря, особливо у сонячні дні. Тому, якщо в спекотний день піднести до рослини запалений сірник, то ефірна олія загоряється і оточує усю рослину ореолом полум'я. Вогонь згає, а ясенець залишається неушкодженим, звідси й назва "неопалима купина". Також, в рослині є алкалоїд сапонін, який є причиною опіків.

Цієї рослини в жодному разі не можна торкатися або нюхати! Особливо небезпечні саме квіти і коробочки з насінням. Під час доторку людина нічого не відчуває (у цьому її підступність), а згодом, годин через 12, шкіра на місці доторку червоніє, покривається пухирями й утворюється хімічний опік другого ступеня. Невдовзі пухирі лопаються, відкриваючи оголене м'ясо.

Аконит джунгарский
Аконіт джунгарський

Аконіт джунгарський – багаторічна трав'яниста рослина (у просторіччі борець). Стебло пряме, до 1,8 м заввишки. Листя округле, темно-зелені. Суцвіття – верхівкова пензель зі значних неправильних квіток, які мають різний колір залежно від виду: сині, фіолетові, бузкові, жовті, кремові і рідко – білі. Верхня частина має вигляд шолома чи ковпачка, під яким захована решта частина квітки. Під цим шоломом знаходяться редуковане вінце, перетворене на два синіх нектарника, котрі приваблюють запилювачів – джмелів, без яких аконіти неспроможні розмножуватися. Цвіте аконіт у другій половині літа.

Вся рослина отруйна і отрута сильніша за отруту курари (корінці). Однак у світі таке розмаїття аконітів, що ніколи не можна точно сказати, що саме цей шкідливий. Має надзвичайне проникнення крізь шкіру у кров, якщо його рвати голіруч, то за кілька годин очевидні симптоми харчового отруєння. Шкідливий навіть мед, у якому є частки пилку. При перших ознаках отруєння (оніміння язика, всього тіла, почуття жару у грудях, животі, нудота, блювота) потрібна термінова медична допомога. Не варто його нюхати, ставити в кімнаті, і просто рвати – просто милуйтеся.

Ідентифікацію аконіту ускладнює його сильна схожість на дельфініум, який також широко поширений у Джунгарії, але не є отруйним. Виглядає для неспеціаліста майже ідентично до аконіту (відрізняється кількістю пелюсток у квітці), тому сплутати ці рослини дуже легко.

Щитомордник
Щитомордник (Ancistrodon halys)
Ancistrodon halys
Щитомордник

Також ми зустрічали у районі змію щитомордник. Розміри щитомордника невеликі – зазвичай біля 70 см. Загальний фон забарвлення сірий, коричневий, на спині розташовані широкі темні поперечно витягнуті плями, часто обведені чорним. Уздовж боків тулуба йде ряд дрібніших темних плям. На голові згори виділяється чіткий плямистий малюнок, а збоку проходить темна смуга. Живуть ці змії в степах та у глинистих і щебневих пустелях. У горах щитомордники зустрічаються на висоті до 4000 м (за відповідних умов; у Джунгарії оціночно до 2500 м.). Для відпочинку змії обирають щілини між каменями, нори піщаних ховрашків та інших гризунів. На полювання щитомордники виходять зазвичай після заходу сонця і активні до ранку. Проте навесні і восени вони активні і вдень. Укус щитомордника дуже хворобливий, та за 5-7 днів настає повне одужання. Смертельних випадків від укусу цієї змії майже невідомо.

1.3.3. Історичні місця

Як вже сказано вище, Джунгарія дуже багата на історичні пам'ятки. Одне із таких місць ми відвідали після походу – місцевість Тамгали-Тас, що переклається як "розмальовані камені".

Вид на реку Или из пещеры у урочище Тамгалы-Тас
Вид з "печери відлюдника" на р. Ілі

Місцевість розташована серед розпеченої жовтої напівпустелі, на березі яскраво блакитної р. Ілі, яка дає життя вузькій стрічці зелені вздовж ріки. Тут на початку другого тисячоліття знаходилася природня переправа через р. Ілі, вбудована в систему Шовкового Шляху. Течія тут стрімка, і тренована людина-пловець, пливучі в повну силу проти течії, в кращому випадку буде нерухома відносно берега. Тому традиційна азіатська переправа, коли пловці направляють і тягнуть плоти або човни, тут не працювала. Проте, через особливості поворотів ріки утворилося місце, де течія сама переносить плаваючі предмети на інший берег, не встигаючи віднести їх нижче за течією. Цим місцем і користувалися, як переправою "в один кінець".

Будда Врачевания, Гаутама. Тамгалы-Тас
Три головні зображення будд

Біля переправи і району були поселення монахів-буддистів (іслам прийшов сюди пізніше), від яких залишися багатометрові вирізблені на камені фігури бодхісатв із написами тибетською та калмицькою мовами. Найбільша фігура в центрі – Джан-рай-сику і знамените "Ом мані падме хум" (ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ་). Ліворуч – зображення будди Шак'ямуні або Гуатама. Напис: "Вклоняюся Будді Шак'ямуні". Праворуч від центральної фігури знаходиться Будда Зцілення "Манла". Напис: "Вклоняюся Будді Манла". Окрім трьох центральних фігур є ще дві менші фігури будд і біля 1000 дрібних зображень як буддистського періоду (9-14 ст.) та і з епохи бронзи.

Скалолазные маршруты в Тамгалы-Тас
Трохи видно скелелазні маршрути, позначені білими стрічками, що залишися від змагань

Також це місце - скалодром алматинських скелелазів та альпіністів, які активно тут тренуються і проводять змагання весною та восени, коли тут не так спекотно. Влітку на сонці довго неможливо знаходитися (ми поміряли температуру через цілу годину після заходу сонця і коли суттєво повітря охололо - було 34°). Вдень ховалися у річці.

Декорации города для Кочевника и Ночного Дозора
Лівий берег Ілі. Видно прямокутні низькі кіно-декорації фортеці

Любителям мейнстрім-кіно можливо буде цікаво, що на протилежному від кам'яних будд березі побудовані декорації міста Туркестан для зйомок фільму "Кочівник". Зовні виглядають як кам'яна фортеця і дуже гарно вписується в оточуючий ландшафт. Також це "місто" використовувалося для фентезійного фільму "Нічна варта".

1.4. Докладна нитка маршруту

м. Алмати – м. Талди-Корган – м. Текелі – с. Покатилівка – р. Великий Баскан – каньон р. Караунгур – р. Суурли – р. Уток – розвідка п. Закоханих Монтажників (1Б-2А) – л. Абая – вихід на гребінь піка Davidovitch (Абая ПнПнЗ) (~2А, 4520) п. півн. ребру – л. Абая – р. Уток – р. Суурли – п. Суурли (н/к, 2600) – р. Малий Баскан – л. Туристів – п. Котяче Око (2А, 3800) – п. Авсюка (2А, 3800) – л. Авсюка – л. Гагарина – п. Галерка (1Б, 3600) – п. Суфлер (1А) – л. Обручева – п. Обручева (Бесбасканський) (2А, 3800, рад. тур. п/п) – п. Друшлаг/Сцена (1Б, 3700) – л. Колоскова – р. Карасай – р. Карасирик – л. Булгакова – п. Каратор (1Б, 3600) – р. Караарик – р. Лагерна – п. Карангсай Сучасний (2А, 3620, п/п) – р. Карангсай – р. Караарик – р. Коксу – п. Онар (н/к, 2400) – р. Коксу – с. Коксу – Тамгали-Тас – м. Алмати.

1.5. Дані про досвід учасників

Додатковою умовою участі в поході, окрім досвіду участі в поході 2 к.с., було керівництво як мінімум н/к походом з гірською перешкодою (для чоловіків).

ФотографіяП.І.П.Рік народженняОбов'язки в походіТуристський досвід
Соколов Артем Михайлович1979керівник2ГК, 4ГУ – Західний Кавказ
2ГК – Карпати (зима)
3ПК – Родопи (міжсез., 2А)
3ГУ – Центральний Кавказ (Ельбрус, 5621 м.)
Альп – Зах. Кавказ, 2А, міжсез
Дубок Андрій Петрович1978зам. ремонтника, фотограф1ГУ – Західний Кавказ (~3500)
н/кГК – Карпати (зима)
Альп – Західний Кавказ, 2А, міжсез
Козлов Захар Володимирович1979фінансист3ГУ – Алтай (п. Дружба, 3420)
2ГУ – Карпати (зима)
3ПУ – Родопи (міжсез., 2А)
н/кГК, Карпати
Лисак Олександр Володимирович1984ремонтник-фотограф2ГУ – Румунія
1ГУ – Карпати (зима)
Альп – Західний Кавказ, (2А, міжсез.)
Альп – Центральний Кавказ, (1Б, міжсез., 4000)
н/кГК, Карпати
Набока Віталій Юрійович1978основний завхоз-фотограф3ГУ, 1ГК – Західний Кавказ (п. Кожухова, 3400)
Свірська Тетяна Володимирівна1981зам. завхоза2ГУ – Центральний Кавказ (п. Балкбаши, 3961)
Смілянець Наталія Леонідівна1982відповідальна за аптечку3ПУ – Центральний Кавказ (ск. Пастухова, 4600)
2ГУ, 1ГК – Зах. Кавказ
Альп – Західний Кавказ, 2А, міжсез.
3ПУ – Родопи (міжсез.,2А)
Данилов Сергій Євгенієвич1978хронометрист2ГУ – Алтай
3ПУ – Тянь-Шань (п. Попова, 4250)
Данилова Антоніна Павлівна19792ГУ – Алтай
3ПУ – Тянь-Шань (п. Попова, 4250)
Репало Павло Олексійович1984фотограф2ГК – Румунія (Молдовеану, 2543)
Кривобабко Руслан Андрійович1981зав. по ведмедям2ГУ – Кавказ

1.6. Звіт, відео та фото матеріали

Звіт можна знайти в Інтернеті на сайті турклубу НТУУ "КПІ" "Глобус".

Також на основі відео-матеріалів, знятих під час походу, змонтовано фільм "Джунгарія-2007". Його можно знайти у бібліотеці турклубу "Глобус", або безпосередньо у учасників походу.

Фото-матеріали представлені частково у даному звіті, частково в Інтернеті на сторінках учасників. Інші фото можна знайти безпосередньо в учасників походу.

2. Організація туристського спортивного походу

2.1. Загальна ідея походу

Ми переслідували такі цілі:

  • вперше познайомитися з горами Середньої Азії, з наявним (тобто відсутнім на той момент) висотним досвідом;
  • охопити максимально район;
  • оглянути різні кліматичні і рельєфно-ланшафтні частин масиву;
  • cпробувувати ходити без інформації (або з недостатньою) – звідси Східно-Північна Джунгарія та крайній схід Південної;
  • відвідати маловідвідувані і дикі райони (сам район не дуже відвідуваний і вибраний підрайон такий, що туди рідко заходять);
  • побувати в найвищому районі Джунгарського Алатау і спробувати зайти на найвищу точку району;
  • попасти в райони, де ще наче збереглася майже дика флора і фауна, на яку ще не встигли суттєво вплинути люди;
  • зазирнути в Китай.

Такі вимоги реалізуються в маршруті, який би охоплював обидві Джунгарії – Північну та Південну, причому їх східні і крайньо-східні частини.

Таким чином ми зафіксували район – Східно-Північна та Східно-Південна Джунгарія. Перехід через необхідність обходу території Китаю (р. Боротала) довгий і набагато перевищує необхідні для 3 к.с. 140 км. Все усладнюється важкістю організації заброски – це можливо лише в долині Коксу (Казан/Караарик), куди від найближчої цилівізації як мінімум 2 доби. Заброску гелікоптером відкинули як надто дорогу. Тобто маршрут вийшов лінійний і без заброски.

2.2. Варіанти під'їзду та від'їзду. Обґрунтування вибору точок початку та кінця походу

Переваги напряму Південь-Північ:

  1. на початку йдуть перевали Південної Джунгарії, які більш-менш описані, відвідувалися вже після появи Інтернету в пострадянському просторі;
  2. це дозволяє зробити плавний набір висоти і складності перед заходом в найвищий район Східно-Північної Джунгарії;
  3. порівняно зручний підїзд – прямий автобус з Алмати до Жаркенту, звідки недалеко до підніжжя гір;
  4. можна завершити похід сходженням на пік Семенова-Тянь-Шанського і спуститися вниз.

Недоліки напряму Південь-Північ:

  1. основний – складність відїзду, потрібно об'їхати усю Джунгарію з півночі на південь, декількома видами транспорту; в умовах коли швидкість проходження особливо на півночі не ясна, та при квитках на літак, це дуже незручно,
  2. рух на північ – з теплого півдня в більш холодну та сиру північ,
  3. за заїзд в зону вільної торгівлю з Китаєм в районі Жаркенту (Панфілова) беруть гроші (якщо виїжджати може вдастся уникнути),
  4. не залишається часу і потенційної можливості оглянути деякі цікавинки долини Ілі.

Переваги Північ-Південь:
- всі недоліки Південь-Північ стають перевагами
Переваги Північ-Південь:
- всі переваги Південь-Північ стають недоліками
Але:

  1. перевали Південної Джунгарії описані також і з північного боку і це ті, що заходять в долину Хоргоса ("край світу" [2]) і з 2003 р. це вже територія Китаю;
  2. акліматизацію можна спробувати набути ще в більш східних ущелинах від піку Семенова-Тянь-Шанського, їх фактично доведеться йти в режимі першопроходження, але це додає цікавості;
  3. на заїзді складності добирання не так критичні і компенсуєються швидким виїздом з району;
  4. за умови нормальної аклиматизації до піку Семенова-Тянь-Шанського він нормально вписується (на 7 день походу).

2.2.1 Транспорт і реєстрація

Літак

На час підготовки до походу було два варіанти добирання з Києва до Алмати повітряним транспортом:

  1. прямий рейс Київ-Алмати (USD 500)
  2. поїздом до Москви, й там одним із рейсів Москва-Алмати.

Другий варіант начебто обіцяв доволі значну економію 100-150 USD. В 2006 році квитки на рейс Москва-Алмати коштували близько 300 USD. Проте коли почали розробляти цей варіант, з'ясувалося, що квитки на рейс подорожчали – найдешевший рейс з Москви коштував тепер 400 USD. З урахуванням того, що плацкартні квитки, скажімо на порівняно дешевий поїзд N4 Київ-Москва, коштували 170 грн в один кінець (в два кінці біля 350 грн, тобто ~70 USD), економія була незначною, проте втрачався час.

Тому зупинилися на прямому рейсі компанії UMAir UF109 Київ-Алмати. Алгоритм вибору був простий – інших прямих рейсів з Києва (і навіть з України тільки UMAir літає) не було. Вже тоді було відомо про поганий сервіс та постійні запізнення літаків компанії. Ми в цьому пересвідчились особисто – рейс з Києва затримався на 6 годин, зворотній рейс – на 10. Проте інших варіантів не було. На час написання звіту, компанію UMAir позбавили ліцензії на європейських напрямках через постійні порушення. Проте в країни колишнього СНД рейси все ще діють – майте це на увазі і робіть запас часу при плануванні.

Пошук варіантів вівся з допомогою варіантів пошукових системи Galileo на сайтах агенств:
– має можливість пошуку приблизних цін на певні дати (що добре при попередньому пошуку варіантів), й пошуку на конкретні рейси.
Ціни наводяться без зборів
www.pilot.ua – Ціни наводяться з усіма зборами, але потрібно перепробувати різні дати, якщо рейс не щоденний.
А також система Amadeus за цим посиланням: http://airticket.com.ua/reservation/

Аеропортові збори Борисполя й аеропорту Алмати складають близько 50 USD. Подальші перемовини велися власне з працівниками агентства "Пілот" – вони повідомляють повну ціну квитка.

Рейси UMAir:

  • UF109 з Києва по вівторкам й п'ятницям, виліт (за розкладом) в 18.00, прибуття в Алмати в 2.00 за місцевим часом наступного дня.
  • UF110 з Алмати по четвергам й неділям, виліт 03.10, приліт в той же в 05.40 за київським часом.

Квитки варто бронювати пораніше. Ми брали 25 травня на 13 липня. Оскільки UMAir в черговий раз підвищувало ціни, це виявилося трохи запізно, тому з 10 місць тільки 7 було по 551, решта 3 – по 601 USD. В результаті, реальна вартість квитка на людину з усіма аеропортовими зборами склала 576 USD. Щодо знижок – в нашому випадку їх не було. Знижки визначаються політикою авіакомпанії, й політика може змінюватись з року в рік, тому варто завжди цікавитись цим у представників агентства чи авіакомпанії щодо знижок – є шанс отримати:

  • молодіжні знижки (до 25 років)
  • групові знижки (як правило, діють на групи з 10 осіб).
  • іноді бувають знижки, якщо купити квитки в певний час
  • якщо ввійдуть в положення великих мандрівників, які йдуть відкривати нові землі

Є потреба зауважити також про негативні сторони польотів з UMAir. А саме, відправлення нашого рейсу з Києва було затримано на 6 годин, а відправлення рейсу з Алма-Ати – на 10 годин! Велика подяка Андрію Дубку за те, що він знайшов представника компанії і добився, щоб той нагодував нас у місцевій столовій.
Загалом з UMAir пов'язана велика кількість скандалів, інформацією про які завалений Інтернет. Зокрема, в вересні 2007 UMAir заборонили літати до ЄС, а потім і геть признали банкрутом. Зараз замість UMAir зявляются аналогічні рейси Київ-Алмати від Аеросвіт.

Багаж й ручна поклажа

Норма безкоштовного провозу багажа – 20кг в багаж та 5 кг в салон.

За кожен кілограм понад норми – 4 USD.

    Оскільки рюкзаки панів туристів практично напевно в цю норму не вписуються, варто вжити таких заходів:

  • мінімізувати вагу особистого та групового спорядження (що й не тільки з точки зору багажу корисно),
  • максимально закупати продукти на місці, а не в Києві (див. розділ "Харчування"),
  • рівномірно розподілити вагу спорядження й їжі, що буде перевозитись в літаку.

Крім того в аеропорту є ваги, на яких можна зважити рюкзаки, й перерозподілити вагу, якщо потрібно,

  • вдягнути важке взуття й речі на себе – в літаку потім можна роздягнутися,
  • в ручну поклажу можна набити 6-7-8 кг, на її вагу менш пильно дивляться.

В нашому випадку у кількох учасників був перебір в 1-2 кг, але платити не примушували.

Іще поради:

  • ознайомитись зі списком речей, що заборонені в ручній поклажі – щоб не викидати їх, або не повертати багаж. Перелік таких речей там доволі широкий і включає, наприклад, запальнички, гострі предмети, аєрозолі і навіть їжу і бактерії (!).
  • не класти в рюкзак цінних речей, грошей, документів, речей, що можуть розбитись. Або принаймі не класти їх у легко доступний ззовні клапан.
  • рюкзак повинен мати мінімум виступаючих елементів, кишень й т.д. Льодоруби-палки пакувати всередину, хвости ремінців ховати, лямки затягнути, пояс застібнути по можливості кругом рюкзака.


Місцевий транспорт та оформлення групи

З Києва ми домовилися з фірмою "СТеК" (Дмитро Сагуров) про трансфер з м. Алмати до c. Покатилівка і вище, якщо буде дорога. Фірма є оператором місцевого туризму в районі Джунгарського Алатау і розташована в м. Тєкєлі.

За домовленістю фірма робила нам реєстрацію в Казахстані (реєстрація потрібна з 26 жовтня 2006 року для громадян України), прокордонні перепустки (в прокордонні зони 2 окремих загонів – Сарканд і Жаркент) і лісовий квиток (перепустка в лісову частину Саркандських гір, яка має охоронний статус). Загалом послуги фірми (всі документи, трансфер Алмати - Тєкєлі на ГАЗелі і Тєкєлі - лісничий пост на р. Великий Баскан на ГАЗ-66) обійшлися нам в 100$ з особи. Дорого, але з урахуванням того, що відстань трансферу склала біля 500 км і необхідність реєстрації в двох загонах, прийнятно.

Альтернативні варіанти трансферу включають: залізницю до Уштобе, звідки таксі або автобус до Талди-коргана, або автобус зі станції Сайрам до Талди-коргана. Трансфер Талди-корган - Покатилівка складніший і вимагає без пересадки і пошуку транспорту в Покатилівку в Сарканді. Оптимістичний час самостійного добирання складає 2.5 доби за умов відсутності проблем з транспортом.

Претензій до роботи фірми "СТеК" немає. ГАЗель з водієм Мухтаром та експедитором Ларисою (яка супроводжувала потім нас до самих гір) була в Алмати з ночі. Нас дочекалися, не дивлячись на 6 годинне запізнення літака і те, що ГАЗель з водієм мали наступні замовлення після нашого. Дорогою до Тєкєлі нас завезли на базар, де ми (досить довго) скуповувалися. Розміщення на території базі Єловая в наметах, користування плитою і душем для клієнтів фірми безкоштовне. Трансфер Тєкєлі-Покатилівка затягнувся ще майже на добу від плану (через затримки в дорозі і стан доріг), але в решті нас доставили до домовленого місця. Єдиним негативним моментом є повільний зв'язок по пошті, через що ми не отримали телефони зустрічаючих перед вильотом. Ті телефони, що у нас були не відповідали, оскільки Дмитро був на оз. Алаколь, де немає покриття.

Необхідно також сказати, що працівниками фірми є члени рятувального загону "РІСК" (кер. Сергій Рузанов). Загін є прямим нащадком і єдиним аналогом колишньої місцевої контрольно-рятувальної служби в районі Джунгарського Алатау. Тому випуск походу і консультації проходять безпосередньо на території бази. Дзвонити, в разі чого, треба на фірму, яка і організовує пошуки. Рятувати будуть вони ж на тих самих ГАЗ-66 ("Шишигах"), якими і робляться трансфери у перегір'ях.

Оскільки ми б мали прилетіти в суботу о 8:00 (але запізнилися), а ОВІР в Алматі працює в цей день лише до 13 години, то реєстрацію зробити не встигли (потрібна персональна присутність). Оскільки чекати на закінчення вихідних ми не могли, то фірма пообіцяла нас зареструвати заднім числом, взявши у нас копії паспортів. Таким чином, хоч відміток в міграційних картах через це у нас не було, в базі зарестрованих МВС Казахстану ми були. Теоретично це б значило, що для перевірки реєстрації працівниками МВС необхідно б було проїхати у відділення і витратити багато часу. На практиці міграційні карти перевіряли тільки при вильоті, а оскільки рейс традиційно запізнювався (вже на 10 годин), то перевіряли швидко і не особливо прискіпливо. Членів нашої групи пропустили без перевірки, з іншими пасажирами рейсу, у яких не було реєстрації, проводили 20-секундну виховну бесіду.

Взагалі станом на літо 2007 року, через неузгодженість комунікацій між МВС та прикордоною службою, існували різні версії того, чи потрібна реєстрація туристам, які прилетіли літаком. Частина останніх продовжувала вважати, що не потрібна (як це було до 26.10.2006), хоча вже рік діяв закон, згідно з яким реєструватися потрібно було всім. Судячи з усього, вони в решті решт домовляться і реєстрація буде перевірятися всіма.

Телефони і адреси:
Адреса в Алматі: 050002, Республика Казахстан, г. Алматы, ул.Тянь-Шанская, д.9.
Адреса в Тєкєлі (турбаза "Єловая"): 041700, Республика Казахстан, Алматинская обл., г. Текели, ул. Ауэзова, д. 1-а.
Тел.:
+77772549801 Дмитро Сагуров (власник фірми)
+77057124344 Лариса Штопель (експедитор)
+73232240063 Сергій Рузанов (начальник рятувального загону)
+77283544866 тел. фірми в Тєкєлі
+77771722783 тел. представництва в Алмати
+73272782332 ще один тел. представництва в Алмати
+77056507808 і ще один телефон (мобільний)
+73283547365 Комендатура Тєкєлі

E-mail: sttek(at)mail.ru
Сайт: www.stek.kz

2.3. Заявлена нитка маршруту

Карта маршрута по Джунгарии
Карта запланованого маршруту (870Kb)
Высотный график
Запланований висотний графік

м. Алмати – м. Талди-Корган – с. Покатилівка – р. Великий Баскан – р. Уток – пер. 3463 (1А-1Б) – льод. Герасимова – пер. 3500 (1Б-2А, рад.) – р. Суурлінка – льод. Абая – пер. НГУ (4350, 2А) – льод. Джамбула – пік Семенова Тянь-Шанського (4622, 2А, рад.) – льод. Джамбула – льод. Туристів – зв'язка пер. Котяче Око (2А) + пер. Авсюка-спуск (2А, 3813) – льод. Авсюка – льод. Гагаріна – пер. Галерка (1Б, 3630) – льод. Федоровича – пер. Друшлаг (1Б, 3756) – р. Карасай – льод. Булгакова – пер. Каратор (1Б, 3550) – р. Караарик – п. Демекпе/Чабанський (н/к, 3240) – р. Казан – пер. Озерний (1А, 3800) – пер. Наташа (1Б, 3740) – р. Минжилкі – р. Малий Коксай – пер. Двох псів (1Б, 3700) – р. Саргир – р. Каскабулак – льод. N168 – пер. Тишкан (2А*, 3930) – льод. Тишкан – р. Тишкан – пер. Сарибель (н/к, 2465) – с. Сарибель – м. Жаркент – м. Алмати

2.4. Заявлений графік походу

датаденьділянкавідстань, кмнабір, мспуск, мпочаткова висотанекрайовий екстремумкінцева висотакатегорія перешкодичистий ходовий час
Північна Джунгарія
15.7.20071міст - р. Вел. Баскан-застава15.54051501300153315126.52
16.7.20072застава - під оз. Уток1210000151125137.33
17.7.20073забр - п. 3463 - л. Герасимова69503302513346331311А-1Б5.17
радіалка на п. 35007.53603603140350031401Б-2А3.70
17.8.20074назад до заброски п. Суурлинці8.51958103140232725133.48
підхід під льодовик4.55000251329783.17
19.7.20075язик - підхід під п. НГУ68900297838634.97
20.7.20076п. НГУ - цирк перевалу3.55004503863435039002.83
21.7.20077рад. пік С. Т.-Ш.2.57007003900462239003.17
22.7.20078л. Джамбула - л. Туристів8.54707803900312235904.40
23.7.20079п.Котяче Око-п.
Авсюка-спуск
62207203590381330902А+2А2.73
абоп.Туристів"6.5""10""510"3590360030902.20
24.7.200710п. Галерка75407203090363029144.13
25.7.200711п. Друшлаг9.58405402914375632125.97
26.7.200712обхід Карасайського відрога185606503212256031207.87
27.7.200713п. Каратор14.54309403120355026136.27
27.8.200714п. Демекпе12.5630740261332402500н/к6.27
Південна Джунгарія
29.7.200715підхід під п. Озерний12.57500250032506.67
30.7.200716п. Озерний85504303250380033704.50
31.7.200717п. Наташа3.23302003542374035402.17
абоп. Сонет"4.5""510""340"3370388035403.2
підхід під 2-х Псів13.52808603540268029605.43
1.8.200718п. 2-х Псів67404702960370032304.47
2.8.200719підхід під л. Тишкан7.54504003230283632904.00
3.8.200720п. Тишкан4.56407103290393032222А*-2Б3.63
4.8.200721п. Сарибель12.570760322224652536н/к4.40
5.8.200722с. Сарибель161060253614745.33
6.8.200723запас
7.8.200724запас
8.8.200725запас

2.5. Запасні варіанти

  1. За браком часу не йти радіально пер. 3500.
  2. За браком часу зробити радіалку на пер. 3463.
  3. Не йти на пік Семенова-Тянь-Шаньського, якщо не вистачає часу.
  4. Замість зв'язки перевалів Котяче Око (2А) – Авсюка (2А) йдеться пер. Туристів 1Б на льодовик Шульца.
  5. Замість пер. Тишкан йти пер. Джунгарія 1Б-2А.
  6. За браком часу вихід долиною р. Казан-Караарик-Коксу.

2.6. Аварійні виходи з маршруту

У Північній Джунгарії всі виходи зводяться до спуску долинами рік, що течуть на північ до перших людей. У долинах Малого Баскану та Великого Баскану найближчими людьми є совхоз Аманбухтор та с. Покатилівка. Починаючи від подолання перевалу Каратор напрямом аварійного спуску стає спуск долиною Караарик, хоча перші люди зустрічаються лише на 3-й день дороги. Якщо пощастить, то в районі п. Тюйте-мойнак можуть бути літні кібітки чабанів.

У Південній Джунгарій евакуація набагато складніша, після перевалу через хребет, що відділяє її від р. Казан. Спуск руслами річок, окрім р. Хоргос, неможливий через каньйони. А лівий берег р. Хоргос переданий Китаю у 2003 р. і нам невідомо чи можна там спуститися. Крім того, це довгий шлях. Тому евакуюватися з Південної Джунгарії за умов заявленого маршруту довелося б н/к перевалами, якими користуються чабани – Уйтас (Юйтас), Багишки, Сарибель.

2.7. Зміни маршруту та їх причини

Через запізнення літака на 6 годин, затримку з реєстрацією на добу, проблеми з транспортом перевізників (для чого довелося заїжджати до Текелі), нещасний випадок на трасі біля Сарканту почали маршрут на 1.5 доби пізніше ніж планувалося.

Наступна затримка сталася через складний каньон р. Караунгур, на який втратили добу, ще добу зайняв підход до древньої кінцевої морени льодовика Абая, за якою знаходиться озеро Уток.

Тому вийшли у кільце з п. 3463 (Закоханих Монтажників) і п. 3500 з наміром пройти тільки перший в повернутися рікою Суурлінка назад. Проте неочікувано довгий, 6 годинний, підхід до перевалу Закоханих Монтажників призвів до відмови від завершення кільця, оскільки подальше накопичення відставання могло призвести до неможливості закінчити частину маршруту Південною Джунгарію вчасно.

Так і вийшло, коли ми втратити 2 доби на відсидку на льодовику Абая і загалом більше тижня на підхід під п. НГУ і повернення назад. Тому від частини маршруту Південною Джунгарією довелося відмовитися і завершити маршрут виходом долиною р. Караарик і Казан.

2.8. Інформація про проходження маршруту кожним учасником

Маршрут пройдений в повному обсязі 8 учасниками. Учасники П. Репало, Р. Кривобабко та В. Набока зійшли після п. Суурли через проблеми зі здоров'ям та браком часу (перші двоє учасників планували зійти після п. Каратор, але через затримку довелося сходити набагато раніше).

2.9. Подяки

Флаг спонсора People.Net
Прапор спонсора

Група щиро вдячна

  • компанії People.Net – оператору зв'язку нового покоління 3G, за допомогу в організації супутникового зв'язку;
  • Еркінбеку Кабилову (ДМБ-1988, с. Білокоровичі, Житомирської області, а зараз чабан в долині р. Ерменсай) за гостинну зустріч нашої групи у свої юрті. На 23й день походу ми особливо оцінили таку гостинність і смак домашньої їжі;
  • Отто Чхетіані за його звіт [2] та цінні консультації по району.

3. Графік руху та технічний опис проходження маршруту

3.1. Пройдений маршрут

м. Алмати – м. Талди-Корган – м. Текелі – с. Покатилівка – р. Великий Баскан – каньон р. Караунгур – р. Суурли – р. Уток – розвідка п. Закоханих Монтажників (1Б-2А) – л. Абая – вихід на гребінь піка Davidovitch (Абая ПнПнЗ) (~2А, 4520) п. півн. ребру – л. Абая – р. Уток – р. Суурли – п. Суурли (н/к, 2600) – р. Малий Баскан – л. Туристів – п. Котяче Око (2А, 3800) – п. Авсюка (2А, 3800) – л. Авсюка – л. Гагарина – п. Галерка (1Б, 3600) – п. Суфлер (1А) – л. Обручева – п. Обручева (Бесбасканський) (2А, 3800, рад. тур. п/п) – п. Друшлаг/Сцена (1Б, 3700) – л. Колоскова – р. Карасай – р. Карасирик – л. Булгакова – п. Каратор (1Б, 3600) – р. Караарик – р. Лагерна – п. Карангсай Сучасний (2А, 3620, п/п) – р. Карангсай – р. Караарик – р. Коксу – п. Онар (н/к, 2400) – р. Коксу – с. Коксу – Тамгали-Тас – м. Алмати.

3.2. Графік руху

Дата/день п/пМаршрутКм*Висота, м**Час проходження*ШляхМетеоумови
14.07
(13.07)/1
м. Київ – м.Текелі*
м. Київ (к.ч.23.38***) – м. Алма-Ата (м.в. 7.20****)
м. Алма-Ата (8.28) – м. Талди-Курган (13.11)
м. Талди-Курган (17.00) – м. Текелі (18.12)
~400010000

1100

10г27хв*
4г 42хв
4г 33хв
1г 12хв
літак, машинаясно,
сонячно; +24-27С
15.07/2мпн – міст через р. Малий Баскан
підйом – 7.18
м. Текелі (12.00) – м. Талди-Курган (12.48)
м. Талди-Курган (13.03) – аварія (14.40)
аварія (16.34) – міст через р. М. Баскан (23.20)
13009г 11хв

0г 48хв
1г 37хв
6г 46хв

машина
ГАЗ-66
похмуро
іноді
сонячно;
+20-25С
16.07/3мпн – міст через р. Б. Баскан
підйом – 6.30
переїзд 7.55 – 9.30
переїзд 9.40 – 10.06
переїзд 10.24 – 10.40 (лісник, розв.міст через р. Б. Баскан)
1350

1370

1г 35хв
0г 26хв

0г 26хв

ґрунтова
дорога
похмуро, іноді накрапає дощ
+18С
міст через р. Б.Баскан – погранзастава
перехід 11.41 – 11.57 (гр. дорога, лев. берег)
перехід 12.54 – 13.36
перехід 13.50 – 14.00 (впадаючий струмок)
перехід 14.12 – 14.40
перехід 15.05 – 15.10 (стежка закінчилась)
перехід 15.20 – 16.10 обхід прижиму зверху)
перехід 16.40 – 17.25 (погранична застава)
1450
1440

1510

3г 26хв
0г 16хв
0г 42хв
0г 10хв
0г 38хв
0г 05хв
0г 50хв
0г 45хв
ґрунтова дорога,
тайга
похмуро
+25С
17.07/4мпн – злиття річок Уток та Караунгурт
підйом – 5.00
перехід 7.07 – 7.47 (зник.
дорога, прижим)
переправа 7.50 – 10.00
перехід 10.12 – 10.22 (по правому березі ріки)
10.22 – 12.00 (спроба переправи)
перехід 12.00 – 12.50обхід прижиму зверху)
перехід 15.15 – 15.50
перехід 16.03 – 16.37
переправа 16.45 – 20.05 (приток – р. Караурли)
17002г 49хв

0г 40хв
2г 50хв
0г 10хв
1г 38хв
0г 50хв
0г 35хв
0г 34хв
3г 20хв

Періодично дощ
+16-23С
18.07/5мпн – злиття річок Уток и ріки с пер. Х34
підйом – 6.00
перехід 9.30 – 10.05 (дорога, пр. берег р. Уток)
перехід 10.31 – 11.07 (дорога закінчилась)
перехід 11.34 – 12.14
переправа 12.14 – 12.29 (острів)
перехід 15.40 – 16.05
переправа 16.05 – 16.20
перехід 16.20 – 16.55
перехід 17.12 – 18.10 (морена + заброска)
перехід 18.30 – 19.20 (злиття р. Уток с річкою з
перевалу х34)
2032
2150

2230

2500

4г 49хв

0г 35хв
0г 36хв
0г 40хв
0г 15хв
0г 35хв
0г 15хв
0г 35хв
0г 58хв

0г 50хв

тайга, альпійські лани,
морена
сонячно;
+25-26С
19.07/6мпн – галявина перед спуском до р. Уток
підйом – 6.00
перехід 8.12 – 8.50
перехід 9.10 – 9.52
перехід 10.15 – 11.08 (морена)
перехід 11.24 – 12.46 (морена)
перехід 12.55 – 13.42
перехід 13.55 – 14.25 (вид на перевал x34)
перехід 15.34 – 16.13 (спуск)
перехід 16.30 – 17.30 (галявина)
2840
3050
3140
3230
3330

3000

6г 31хв

0г 38хв
0г 42хв
0г 53хв
1г 22хв
0г 47хв
0г 30хв
0г 39хв
1г 00хв

альпійські лани,
морена
сонячно,
+17-25С
20.07/7мпн – морений вал перед л. Абая
підйом – 4.00
перехід 4.55 – 5.05 (спуск до заброски)
перехід 8.25 – 9.05 (підйом по морені)
перехід 9.25 – 10.15 (морена)
перехід 10.35 – 11.30 (оз.
Уток)
перехід 12.10 – 13.30обхід озера)
перехід 15.45 – 16.30 (правий берег ріки)
перехід 16.47 – 17.10 (підйом по кам'яному кулуару)
2620

2668

5г 43хв

0г 50хв
0г 40хв
0г 50хв
0г 55хв
1г 20хв
0г 45хв
0г 23хв

морена,
трав'янистий схил
сонячно;
+13-23С
21.07/8мпн – край л. Абая
підйом – 4.00
перехід 5.25 – 5.55 (морена)
перехід 6.00 – 6.17 (підйом п. морені)
перехід 6.24 – 7.05 (край льодовика Абая)
перехід 10.54 – 11.45 (відкритий льодовик)
перехід 11.54 – 12.40
перехід 12.52 – 13.25 (стоянка перед закритою частиною льодовика)
3г 38хв

0г 30хв
0г 17хв
0г 41хв
0г 51хв
0г 46хв

0г 33хв

морена,
відкритий льодовик
в першій и другій половині дня дощ,
+13-17С
22.07/9відсидка
підйом – 4.00
сніданок – 6.00
обід – 16.00
вечеря – 18.00
цілий день дощ
+8-15С
23.07 /10відсидкацілий день дощ
+8-15С
24.07 /11мпн – під п. НГУ[2A]
підйом – 4.00
перехід 8.25 – 9.45 (закритий льодовик)
перехід 10.05 – 10.45
перехід 11.00 – 11.45
3800
3900
2г 05хв

0г 40хв
0г 40хв
0г 45хв

льодовик,
сніжно-фірновий схил,
сипуха
До обіду – сонячно, після обіду – дощ
+8-18С
25.07 /12мпн – під п. НГУ[2A]
підйом – 4.00
перехід 6.45 – 15.45 (підйом и спуск на пік зліва от пер. НГУ[2A-2Б])
9г 00хв

9г 00хв

сонячно, в середині дня – завірюха
0-+15С
26.07 /13мпн – над оз. Уток
підйом – 4.00
перехід 7.25 – 9.10 (вниз п. закритому льодовику)
перехід 9.30 – 10.50 (відкритий льодовик)
перехід 11.20 – 12.00
перехід 12.30 – 13.10 (морена)
перехід 13.27 – 14.33
перехід 15.00 – 15.20
6г 01хв

0г 55хв
1г 20хв
0г 40хв
0г 40хв
1г 06хв
0г 20хв

льодовик,
морена,
трав'янисто-кам'яний схил
Вранці – сонячно,
Вдень – туман,
Ввечері – дощ
-2-+18С
27.07 /14мпн – не дійшовши 2 км до р. М. Баскан
підйом – 3.00
перехід 6.00 – 6.45обхід озера)
перехід 7.10 – 8.39 (морена)
переправа 9.20 – 9.40 (р. Уток)
перехід 10.05 – 10.40 (лівий берег ріки)
перехід 11.00 – 11.36
перехід 13.52 – 14.35 (підйом на пер. Барак-Кезень[Суурли])
перехід 15.55 – 15.35 (гр. дорога)
перехід 16.00 – 16.20 (перевал Суурли[н/к]
перехід 16.30 – 17.09 (гр. дорога)
перехід 17.20 – 17.40 (гр. дорога)

перехід 18.00 – 18.40 (гр. дорога)

2390
2620
2778
2400

2190

6г 47хв

0г 45хв
1г 29хв
0г 20хв
0г 35хв
0г 36хв

0г 43хв
0г 40хв
0г 20хв
0г 39хв
0г 20хв
0г 40хв

морена,
альпійські лани,
гр. дорога
Мінлива хмарність,
вечер – дощ
+11-+18С
28.07 /15мпн – морений вал після переправи р. Арчева
підйом – 5.00
перехід 8.05 – 8.40 (гр. дорога, міст через приток р. М. Баскан)
перехід 8.55 – 9.40 (ліс)
перехід 9.20 – 9.40
перехід 10.00 – 10.35 (трав.
? кам. схил)
перехід 10.45 – 11.12
перехід 11.25 – 11.50
перехід 14.20 – 15.10 (переправа через р. Арчева )
перехід 15.20 – 17.30 (морена)
2200
2330
2460
4г 27хв

0г 35хв
0г 45хв
0г 20хв

0г 35хв
0г 27хв
0г 25хв

0г 50хв
2г 10хв

гр. дорога,
ліс,
трав.-кам. схил,
морена
Мінлива хмарність,
короткочасний дощ, град,
ввечері – сильний дощ
+11-18С
29.07 /16мпн – л. Туристів
підйом – 4.00
перехід 6.38 – 7.20 (стежка)
перехід 7.50 – 8.39 (морена, озеро)
перехід 8.56 – 9.26 (морена)
перехід 10.01 – 10.44 (перейшли на лівий берег ріки по морені в напр. л. Туристів)
перехід 11.01 – 12.00 (морена)
перехід 12.15 – 12.55 (морена + сипуха)
перехід 14.55 – 15.33
перехід 15.45 – 16.17
перехід 16.25 – 17.15 (л. Туристів)
2770

3200
3300

3440
3537

6г 23хв

0г 42хв
0г 49хв
0г 30хв

0г 43хв
0г 59хв
0г 40хв
0г 38хв
0г 32хв
0г 50хв

морена,
сипуха,
льодовик
Мінлива хмарність;
-3С – +15С
30.07 /16мпн – під пер. Галерка[1Б]
підйом – 3.00
перехід 5.50 – 6.35 (підхід під перевал)
перехід 6.45 – 8.00 (підйом на пер. Котяче Око[2A], закритий льодовик)
перехід 8.40 – 9.20 (морена + сипуха)
перехід 9.35 – 10.33 (підйом по льодовику на п. Авсюка[2A])
перехід 11.15 – 13.00 (спуск по закритому льодовику)
перехід 14.50 – 15.05
перехід 15.15 – 16.00 (підйом вздовж л. Гагаріна)
перехід 16.15 – 16.50 (под пер. Галерка[1Б])
3808

3845

6г 58хв

0г 45хв

1г 15хв
0г 40хв

0г 58хв
1г 45хв
0г 15хв

0г 45хв
0г 35хв

льодовик,
морена
Сонячно
обід – невеликі хмари;
-3-+18С
31.07 /17мпн – над р. Чатиргас
підйом – 3.00
перехід 8.15 – 8.45 (льодовик)
перехід 9.05 – 9.35 (сипуха)
перехід 9.50 – 10.45 (підйом на хибний перевал)
перехід 11.00 – 11.30 (спуск на сипуху)
перехід 11.30 – 12.30 (підйом на пер. Галерка[1Б])
перехід 13.05 – 13.15 (морена)
перехід 14.25 – 15.10 (спуск на пер. Суфлер[1А])
перехід 15.30 – 16.10 (спуск до озера, морена + сипуха)
перехід 16.20 – 17.00 (морена + трава)
3800

3620

5г 45хв

0г 30хв
0г 30хв

0г 55хв
0г 30хв

1г 00хв
0г 15хв
0г 45хв

0г 40хв
0г 40хв

льодовик,
сипуха,
морена,
трав'янистий схил
Сонячно
обід – невеликі хмари;
-3-+18С
1.08 /18мпн – під пер. Друшлаг[1Б]
підйом – 3.00
перехід 5.10 – 5.50 (трав'янистий схил)
перехід 6.07 – 6.50 (морена)
перехід 7.12 – 7.55 (підхід під льодовик)
перехід 8.15 – 9.15 (по л. Обручева)
перехід 10.05 – 12.15 (підйом на пер. Обручева[2А], закритий льодовик)
перехід 12.30 – 13.30 (спуск до пер. Друшлаг[1Б])
6г 16хв

0г 40хв
0г 43хв
0г 43хв
1г 00хв

2г 10хв
1г 00хв

трав'янистий схил,
морена, льодовик
Ранок – ясно, обід – сніг, потім – сильний дощ;
+5-15С
2.08/19мпн – р. Карасарик
підйом – 3.00
перехід 7.50 – 9.40 (підйом на пер. Друшлаг (Сцена)[1Б], сипуха)
перехід 10.30 – 11.20 (спуск на льодовик, морена)
перехід 11.35 – 12.20 (л. Колоскова)
перехід 12.40 – 13.30 (морена)
перехід 14.50 – 15.58 (озеро, трав'янистий схил)
перехід 16.15 – 16.45 (злиття річок)
перехід 16.55 – 17.20 (вверх правим берегом р. Карасирик)
37776г 18хв

1г 50хв
0г 50хв
0г 45хв
0г 50хв
1г 08хв
0г 30хв

0г 25хв

Сипуха, льодовик, трав'янистий схилСонячно
обід – невеликі хмари;
+2-18С
3.08/20мпн – перед мореним валом л. Булгакова
підйом – 4.00
перехід 6.35 – 7.20 (стежка)
перехід 7.40 – 8.24 (зник. стежка)
перехід 8.57 – 9.41
перехід 10.17 – 11.11
перехід 11.52 – 12.15 (злиття річок)
27303г 30хв

0г 45хв
0г 44хв
0г 44хв
0г 54хв
0г 23хв

стежка по трав'янистому схилу, мореніРанок – ясно, після обіду – сильний дощ;
+13-20С
4.08/21мпн – л. Булгакова
підйом – 3.00
перехід 10.00 – 10.30 (морена)
перехід 10.40 – 11.20 (л. Булгакова)
1г 10хв

0г 30хв
0г 40хв

морена,
льодовик
цілий день короткочасні дощі, сніг;
+10-18C
5.08/22мпн – під пер. Карангсай[2А]
підйом – 3.00
перехід 5.30 – 6.45 (підйом на пер. Каратор[1Б], сипуха)
перехід 7.40 – 8.00 (спуск на льодовик, сипуха)
перехід 8.00 – 8.25 (льодовик)
перехід 8.50 – 9.20 (морена)
перехід 9.45 – 10.15
перехід 10.20 – 10.55 (озеро)
перехід 11.27 – 12.30 (злиття річок Караарик і Лагерна, трав'янистий схил)
перехід 14.00 – 14.40 (підйом лівим берегом р. Лагерна, трав'янистий схил)
перехід 15.00 – 15.35
перехід 16.00 – 16.40
3580

3300

6г 33хв

1г 15хв
0г 20хв
0г 25хв
0г 30хв
0г 30хв
0г 35хв

1г 03хв

0г 40хв
0г 35хв
0г 40хв

сипуха,
льодовик,
трав'янистий схил
Сонячно
обід – невеликі хмари;
+1-18С
6.08/23мпн – погранзастава на р. Караарик
підйом – 3.00
перехід 5.12 – 6.00 (морена, льодовик)
перехід 6.40 – 8.00 (підйом на пер. Карангсай[2А])
перехід 8.50 – 10.10 (спуск, сипуха)
перехід 10.30 – 10.40 (льодовик)
перехід 10.50 – 11.45 (сипуха, морена)
перехід 11.55 – 12.31 (трав'янистий схил)
перехід 14.50 – 16.08
перехід 16.25 – 16.57 (р. Караарик, погранзастава)
перехід 17.08 – 17.35 (гр. дорога)
36877г 26хв

0г 48хв

1г 20хв
1г 20хв
0г 10хв
0г 55хв
0г 36хв
1г 18хв
0г 32хв
0г 27хв

морена,
льодовик,
трав'янистий схил,
гр. дорога
Сонячно
обід – невеликі хмари;
+5-18С
7.08/24мпн – впадіння р. Коржун в р. Караарик
підйом – 4.00
перехід 6.10 – 6.55 (гр. дорога)
переправа 6.55 – 7.25 (перейшли на лівий берег р. Каарик)
перехід 7.30 – 8.07 (трав'янистий схил)
перехід 8.30 – 9.15
перехід 9.40 – 10.25
перехід 10.45 – 11.30
перехід 11.50 – 12.30 (лісовозна дорога)
перехід 14.10 – 14.55 (зникаюча дорога, будинок с бочкою)
перехід 15.20 – 16.05 (гр. дорога)
перехід 16.35 – 17.05 (зник. дорога)
2500

2300

6г 47хв

0г 45хв

0г 30хв
0г 37хв
0г 45хв
0г 45хв
0г 45хв
0г 40хв
0г 45хв
0г 45хв
0г 30хв

гр. дорога,
трав'янистий схил
Сонячно
цілий день;
+10-22C
8.08/25мпн – 5 км за пер. Онар[н/к]
підйом – 4.00
перехід 6.41 – 7.41 (гр. дорога)
перехід 8.01 – 8.51 (залізний дім с пасовиськом)
перехід 9.17 – 10.04
перехід 8.30 – 9.15
перехід 10.21 – 10.40 (дорога в лісу)
перехід 10.40 – 11.10 (міст через р. Казан)
перехід 11.40 – 12.10 (хибна дорога)
перехід 12.35 – 13.00 (хор. гр. дорога)
перехід 14.29 – 15.19
перехід 15.39 – 16.27
перехід 16.45 – 17.23
перехід 17.49 – 18.10 (пер. Онар[н/к])
перехід 18.20 – 19.30 (спуск, гр. дорога)
перехід 20.50 – 21.10
22309г 13хв

1г 00хв

0г 50хв
0г 47хв
0г 45хв
0г 19хв
0г 30хв
0г 30хв
0г 25хв
0г 50хв
0г 48хв
0г 38хв
0г 21хв
1г 10хв
0г 20хв

гарна ґрунтова дорогаСонячно
цілий день;
+12-25C
9.08/26мпн – перед с. Коксу
підйом – 4.30
перехід 5.45 – 7.10 (гр. дорога)
перехід 9.14 – 10.14 (міст через р. Коксу)
перехід 10.30 – 11.20
перехід 11.55 – 12.20
перехід 14.00 – 14.35 (пасіка)
перехід 15.05 – 15.50
перехід 16.15 – 17.03
перехід 17.30 – 18.25 (дім с півнями)
перехід 18.50 – 19.00
перехід 19.07 – 20.08
перехід 20.18 – 20.37 (автомоб. міст через р. Коксу)
16188г 13хв

1г 25хв
1г 00хв
0г 50хв
0г 25хв
0г 35хв
0г 45хв
0г 48хв
0г 55хв
0г 10хв
1г 01хв
0г 19хв

гарна ґрунтова дорогаСонячно
цілий день;
+15-25C
10.08/27мпн – р. Ілі (скалодром)
підйом – 4.30?
с. Коксу (8.30)? вдсх. Капчагай (12.20)
вдсх. Капчагай (13.10) – р. Ілі (14.20, скалодром)
4505г 00хв

3г 50хв

1г 10хв

асфальт,
машина
сонячно
цілий день;
+19-40C
11.08/28мпн – м. Алма-Ата
р. Ілі (7.30) – м. Алма-Ата (11.40)
1050 м4г 10хв
4г 10хв
асфальт, машинасонячно
ввечері – дощ;
+24-30C
12.08/ 29мпн (12.40)? м. Київ (14.50)
м. Алма-Ата (12.40)? м. Київ (к.ч. 14.50)
~4000100005г 10хв
5г 10хв
літакясно,
сонячно;
+24-26С

* чистий ходовий/їздовий час;

** початок-кінець, переходу/переїзду;

*** к.ч.? за Київським часом;

**** м.ч.? за місцевим часом (за Київським + 3 години).

3.3. Висотний профіль маршруту

Высотный профиль маршрута в Джунгарии
Висотний профіль маршруту

3.4. Технічний опис проходження маршруту

15 липня 2007

Виїхавши з бази в Тєкєлі на ГАЗ-66 поїхали в Талди-Корган і далі через Джансигуров і Сарканд в Покатилівку.

По дорозі стали свідками автомобільної аварії – легковий автомобіль на швидкості 140км/ч, після попадання колеса у вибоїну, втратив керування та, перекидаючись через бампер і обертаючись кругом своєї осі, вилетів у степ. Трапилось це в 200 метрах від нашого автомобіля, під час зупинки в дорозі.

З п'яти пасажирів четверо вилетіли через вікна (не використовували паски безпеки), були сильно травмовані (були очевидні симптоми черепно-мозгових травм, внутрішніх крововиливів, переломів, в т.ч. можливо хребта; шоковий стан у всіх, крім двох, які були притомні). Їх розкидало на відстані до 50 метрів від автомобіля, причому одного з пасажирів знайшли лише через півгодини, оскільки від вилетів у глибоку канаву далеко від автомобіля.

Одразу після пригоди ми прибігли з аптечкою і передали ампули кетанову, дексаметазону і перев'язочні матеріали, що складали більшість наших запасів. Серед десятка машин, що зупинилися чомусь не виявилося жодної аптечки. Міліція (яка прибула невдовзі з сусіднього села) також не мала медикаментів. Після уколів ми зайнялися перев'язкою і обробкою ран, з великими труднощами вдалося частково прочистити дихальні шляхи у двох постраждалих.

Міліціонери ні у що не втручалися. Здається, єдиною їхньою допомогою був виклик швидкої своїми засобами зв'язку, оскільки мобільного покриття на місці пригоди не було, а викликати супутниковим телефоном не вдалося. Відповідно швидка допомога з Талди-Коргану прибула лише через 2 години. За цей час вмерла одна з постраждалих. Стан решти важкотравмованих не змінився. Ми дочекалися приїзду швидкої, допомогли завантажити ноші, передали записки що, коли і кому з постраждалих вводилося і поїхали.

Оскільки, ще не розпочавши походу, ми вже залишилися фактично без травматичної частини аптечки, то на перший план вийшла задача поповнення аптечки. Більшість медикаментів знайшли (окрім дексаметазону).

16 липня 2007

Підйом по долині р. Великий Баскан до впадіння в неї р. Караунгур (3 год. 26 хв., перепад висоти +60 м (1450 – 1510))

Долина реки Большой Баскан
Долина р. Великий Баскан

Машиною нас підкинули вище прикордонної застави. Коли ми вигрузили наші речі біля трактору лісничого, нам запропонували дочекатись водія й на тракторі переїхати на той берег річки (на якому була дорога). Але зваживши всі за та проти, зрозумівши, що всі ми з речами на тракторці навряд розташуємося, ми вирішили далі йти своїм ходом. І от за 20 хв. на 12-ту, на 3й день перебування в Казахстані, ми вирушили в дорогу вже пішки. Погода похмура, іноді виглядає сонце.

Пройшовши перші 20 хв., робимо перший технічний привал, роздягаємось. За годину з'явились перші поломки спорядження (зламався поясник і ще щось). Зашиваємося, обідаємо, очима проводжаємо торохкотячий трактор на протилежному березі і продовжуємо свій шлях.

Широка лісова дорога йде лівим (орографічно) берегом річки. У лісі знаходимо суниці й радіємо їм, закусуючи цукерками Рошен, купленими у Талди-Коргані. Переходимо невеликий потічок, перша переправа, всім поки що шкода мочити черевики. О 2й дорога закінчується, а пригоди лише починаються.

До впадіння р. Караунгур дорога на лівому орографічному березі не з'явилась. Зате виникли скелі, що спускалися прямо в воду. Вимушені були дертися через ліс під сильною зливою, вдихаючи дурманний запах лісових рослин, різкий кислий запах мурашників; обминаючи високі зарослі борщевику та інший тільки ботанікам відомих рослин...

На злитті річок стаємо на ночівлю, розпалюємо вогнище, готовимо смачний чай з листками малини та смородини. Невдовзі до нас у гості заходить місцевий лісничий, як виявилося "українського походження". Розповідає багато чого цікавого про тутешні місця.

Лісничий також розповів нам про повені та розливи річки минулих років, через що дорога далі дуже пошкоджена, йде частинами по різні боки річки, мости всі зруйновані, та й річка зараз досить повноводна, оскільки постійно йдуть дощі (увесь червень, потім перерви на 2 тижні і знов почалися зараз).

17 липня 2007

Підйом каньйоном р. Караунгур до впадіння в неї р. Суурли (2 год. 49 хв., перепад висоти +190 м (1510 – 1700))

Очікуючи важкі переправи, але з надією на краще, вирушаємо в дорогу по ущелині р. Караунгур. Широка автомобільна дорога то зникає, то з'являється. За один перехід доходимо до скельного притиску, в цьому місці дорога переходить на інший берег. Також за наявними описами походів минулих років, десь в цьому місці треба перейти на той бік річки. Видно, що тут був переїзд – річка розливається в два рукави, але навіть це зараз не дуже втішає, річка дуже повноводна. Альтернатива переправі – рухатись лівим берегом, має свої недоліки, оскільки далі можливо наткнемося на притиск, який не зможемо обійти. Основна перевага переправи тут це те, що ми будемо рухатись за описом минулих років. Вирішуємо переправлятись.

Проаналізувавши стан ріки, умовно намалювали собі шлях її проходження. Вирішили йти групами по 4 чоловіки: ближче до течії та по обидва боки ставити найсильніших, всередині жінок та дітей. Найскладнішим для подолання виглядав перший рукав ріки – він був вузьким, виглядав глибоким і самим повноводним, далі треба були йти зигзагом по мілині, після чого подолати менш складний другий рукав ріки. Останній трійці організували водну страховку в одного чоловіка з сумнівною ефективністю в разі НС. Вибір оптимального варіанту й сам переправа в цілому зайняли близько 3х годин.

Переправа через реку Карангурт
Переправа через р. Караунгур

За 10 хвилин руху по правому орографічному берегу річки знову натрапляємо в скальний притиск, дорогу змито. Тут річка не така зручна для переправи, хоча й робить поворот. Але намагаємось обійти прижим водою (без переправи на протилежний берег). Перший рукав проходять всі без проблем. Проходження основного рукава річки викликає складності у першої трійки (серед яких одна дівчина) і вони повертають назад. Замінюємо дівчину сильним хлопцем і відправляємо на ще одну спробу. Ця спроба виявилась не легкою і напруженою. Хлопці здорово виснажились боротьбою з річкою, сили були явно нерівні. Зважаючи на цей факт, решта групи почала шукати альтернативи переправі, й пішли в обхід скального притиску зверху. Це зайняло близько 50 хв.

Наступні два переходи, не зважаючи на маневрування між річкою та скелями виявились вдалими, переправлятись через річку більше не довелося. Але попереду чекала кульмінація дня – переправа по колоді через р. Караунгур до впадіння в неї р. Суурли. Детальний опис переправи можна знайти, прочитавши статтю "Випадок переправи по колоді через р. Караунгур".

Після переправи через р. Караунгур, біля хатинки недалеко від р. Суурли стали на ночівлю. Сушимо промоклі речі, засинаємо з думками про сьогоднішнє випробування водою.

18 липня 2007

Підйом вздовж річок Суурли та Уток (4 год. 49 хв., перепад висоти +800 м (1700 – 2500))

По лівому орографічному борту р. Суурли йде гарна широка дорога. Вона зразу ж набирає висоту і йде набагато вище рівня річки. Іноді дорога губиться в траві, вище переходить у стежку.

Через те, що дорога йде набагато вище річки, злиття річок Уток та Суурли ми не бачили. На одному з струмків, що впадають в р. Уток, пообідали смачним супчиком зі знайденою великою порхавкою (дощовик їстівний), закусуючи зростаючою прямо під ногами дикою цибулею.

У другій половині дня виходимо до широкого цирку, в якому річка розливається великою кількістю рукавів. В звітах минулих років це місце названо "райським куточком", і це дійсно так (див. фото в паспорті пер. Суурли). Тут ліс зникає, трапляються лише поодинокі ялини, схили порослі жерепом, починається зона осипів.

О 5 вийшли на першу сходинку сипухи, де серед великого каміння заховали заброску, рясно присипавши її червоним перцем для ведмедів. Після чого піднялись на ночівлю в цирк правого притоку р. Уток. В цю долину планується радіальний вихід з легкими рюкзаками до невідомого перевалу.

19 липня 2007

Радіальний вихід на розвідку пер. Закоханих Монтажників (6 год. 31 хв., перепад висоти +830 м -300 м (2500 -3300 – 3000))

Див. паспорт пер. Закоханих Монтажників.

20 липня 2007

Підхід до моренного валу перед л.Абая (5 год. 43 хв., перепад висоти -400 +500)

З місця ночівлі біля озера за 1 годину спускаємось до заброски. За 3 години вийняли та поділили заброску, потрапивши самі у свою ж перчену пастку (перець постійно ліз у вічі). Розібравши заброску починаємо підйом сипухою до озера Уток. Морену складає каміння середніх та великих розмірів. Біля самоого озера каміння стає невеличкими за розмірами скелями, пересуватись по ньому стає складно. За дві години піднялись від місця заброски до оз. Уток (див. фото у паспорті п. Суурли). Озеро має сизий колір з блакитними смугами в місцях впадіння в нього підземних джерел.

Опис подальшого руху групи дивіться у паспортах перевалів.

Джунгария. Река Суурлинка. Перевал
Путь подъема на перевал НГУ
Долина реки Суурла (Суурлы, Баксай)
Путь подъема на перевал Кошачий Глаз
Путь спуска с перевала Авсюка
Вид на перевал Галерка с ледника Гагарина
Седловина перевала Суфлер от плато под п. Галерка
Путь подъема по перевальному взлёту
Путь подъема от ледоника Обручева
Спуск в долину реки Кара-Арык
Путь подъема по перевальному взлету
Вид на долину перевала Онар от реки Коксу

6 серпня 2007

Після проходження пер. Карангсай Сучасний спускаємося в долину річки Караарик, минаючи покинуту погранзаставу. За годину стаємо на ночівлю біля річки Караарик.

7 серпня 2007

Переправа через рукав реки Караарик
Переправа через рукав р. Караарик
Шлях долиною реки Карарик
Шлях долиною р. Карарик

Через годину після виходу з місця ночівлі вирішуємо переправлятися на лівий берег ріки Караарик й далі рухатись по ньому. В місці переправи річка складалася з двох рукавів з нешвидкою течією у кожному. Загалом переправа зайняла 20 хв. Правим берегом рухалися по трав'яному схилу.

Через 5 годин після переправи вийшли на лісовозну дорогу, але через 1,5 год. дорога зникла, мабуть колись була розмита рікою, по дорозі зустрічаємо пустий дім з бочкою.

Через годину дорога знову з'явилася, але невдовзі знову зникла у траві. Судячи з такого стану дороги, раніше нею активно користувалися, тому що в цій долині були масові пасовиська худоби (як сказали нам потім пастухи). Зараз такої кількості худоби вже немає, колгоспи розвалились, тому в долину ніхто не заходить й дороги почали занепадати.

8 серпня 2007

Прямуємо по вже впевненій ґрунтовій дорозі вздовж р. Караарик. По дорозі зустрічаємо пасовиська з пустими кошами. Також зустрілася зграя коней, спочатку ми подумали що вони дикі, але, зустрівши людей на пер. Онар, зрозуміли чиї вони. Коні ходять без пастуха, але в них є вожак, котрий намагався нас відігнати своїм суворим поглядом. Вздовж дороги на полях багато суниці, в лісі рясно малини. Це дуже сповільнює групу.

За 4 год. після виходу з ночівлі дійшли до впадіння р. Казан, переходимо міст і прямуємо на пер. Онар. Опис проходження перевалу див. в паспорті пер. Онар.

9 серпня 2007

Спуск долиною р. Коксу до с. Коксу (8год 13хв, -800)

Способ переправы у местный жителей
Засіб для переправи у місцевих жителів

Долиною р. Коксу йде гарна ґрунтова дорога. ми поставили собі за ціль спуститися з пер. Онар (н/к, 2400) до с. Коксу за один день. Цей день вийшов дуже довгим і непростим. Місцеві прогнозували нам, що ми не встигнемо так швидко вийти, але поступове приближення цілі надавало нам сил і натхнення.

Виход реки Коксу в степь
Вихід р. Коксу у степ

Треба сказати, що подорож долиною Коксу виявилась не менш цікавою ніж ходити по горам. По дорозі нам зустрілося багато приємних, цікавих людей та зачаровуючих пейзажів. Ось на фото, наприклад, засіб для переправи у місцевих жителів

В степ р. Коксу виривалася різким потоком скрізь символічні скельні ворота. Цікаво, що недалеко від воріт ми знайшли декілька дивних невеличких споруд – це були доти, які з остраху перед вторгненням Китаю рясно набудували у долинах Коксу та Ілі після конфлікту Жаланашколь у 1969 році.

Пройшовши ворота р. Коксу вже в сутінках, ми потрапили з гір до степу. Тут навіть вітер дихав інакше. Коли стемніло ми розбили табір і приготувалися до завтрашнього раннього підйому.

10 серпня 2007

Вранці пішли по мосту у с. Коксу (лівий берег р. Коксу), де о 7 годині ранку зупиняється автобус на Алмату. Але не дочекавшись автобусу, ми домовилися з місцевим жителем, що він довезе нас до Алмати, ще й завезе на Капчагайське "море" і в місцевість Тамгали-Тас в долини р. Ілі (хоча це гак у 60 км від траси). Сам він виявився в минулому альпіністом з 2-м розрядом (а також парашютистом, лижником та легкоатлетом - все по 2-му розряду) і останній раз був на скеледромі Тамгали-Тас цілих 20 років назад, тому йому було й самому цікаво відвідати його.

3.4. Опис виходу трьох учасників, що зійшли з маршруту

Вихід долиною річки Малий Баскан

День 1
Покинутая застава в долине реки Малый Баскан
Занедбана застава в д. р. Малий Баскан

Дорога, що спускається з перевалу Суурли (н/к) розходиться. Частина групи у кількості 3 чоловіків сходить з маршруту по долині річки Малий Баскан. Від місця прощання з основною частиною групи йде доволі набита ґрунтовка. Майже зразу, через 300 метрів виходимо до групи доволі занедбаних будівель, – схоже тут бул або є прикордонна застава.

Первый мост через реку Малый Баскан
Перший міст через р. Малий Баскан.

Тут ми переходимо перший міст - на вигляд не дуже зруйнований, проте страховку на всякий випадок робимо.

Приблизно через годину ходу лівим берегом підходимо до залишків наступного мосту. Від мосту залишилась тільки одна балка, то ж ми відпрацьовуємо класичну переправу по колоді.

Поруч з мостом річку перетинає дорога – наскільки відомо машина класу "Шишиги" (ГАЗ 66) може піднятись практично до верху долини, якщо річка не дуже повноводна.

Після залишків мосту стикаємося з серйозною перешкодою, що надовго нас затримує доволі надовго – малинником.

Через два 45-хв переходи в швидкому темпі проходимо ще один міст, практично цілий, страховку не робимо.

Іще через два 45-хв переходи виходимо до автомобільного броду (дорога перетинає річку). Проте зробивши пару спроб перебродити річку стінкою, відмовляємось від цієї ідеї – течія занадто сильна.

Здійснили коротку розвідку й знайшли не дуже помітну стежку на цьому ж, орографічно правому, березі. Стежка піднімається по кручах вздовж річки й через 20 хвилин ми виходимо до мосту, напроти будинку лісника. Тут ще затримуємося в малиннику – останньому на нашому шляху. Після нього перетинаємо річку по мосту й рухаємося в напрямку с. Аманбухтор. Через півгодини проходимо закинутий будинок, й після нього знаходимо балку зі слабеньким джерелом. Уже 8-ма година, тому вирішуємо в село не йти, а ночувати тут.

День 2
Путь в село Покатиловка
Шлях до Покатилівки

Зранку, близько 9 годин, до нас під?їжджають місцеві пастухи на поспілкуватись. З?ясували, що шансів знайти машину в Аманбухторі у нас мало, бо всі уже на роботі. Тому збираємося й рухаємося на північ, через невеликий хребет, - у Покатилівку. За три години перевалюємо хребет й спускаємось на дорогу. Ще за 45 хвилин доходимо до мосту в центрі села. Тут пішоходна частина нашого маршруту закінчується.

Добирання до Алмати

Аманбухтор / Покатилівка - Сарканд

Перше завдання при вибиранні з району - дістатись Сарканду. Рейсових автобусів з Аманбухтора й Покатилівки чи то немає, чи то вони ходять дуже нерегулярно. Домовитись з попуткою не проблема, оскільки автомобілів у населення доволі багато, нехай деякі з них уже трохи розвалюються. Проте, щоб виїхати з Аманбухтора, туди слід попасти не пізніше 8-9 години ранку, оскільки більшість водіїв зранку їдуть в Сарканд. Такса 200-250 тенге з людини. Теоретично можна виїхати й ввечері, коли всі повертаються з роботи – проте тоді складніше буде знайти транспорт до Алмати й в саму Алмату ви попадете уже вночі.

З Покатилівки місцеве населення під?їжджає на попутках – зупиняються вони біля мосту. Стандартна такса – 200 тенге з людини.

Сарканд - Алмати

10000 тенге коштувала легкова машина до Алмати. Найти попутника, якщо число учасників не кратне чотирьом, - не складно. Ціни на більш місткий транспорт не взнавали. Дорога займає близько 5-6 годин.

Крім того, можна під'їхати до Талди-Коргана (~3500 тенге машина) – це доволі крупний транспортний вузол – й там шукати рейсовий транспорт, має бути дещо дешевше.

Також варто поторгуватись й бути готовим до спроб збити додаткові гроші "А за багаж!?" уже в дорозі або по приїзду.

Алмати

Проживання й харчування

Бюджетний варіант проживання – готель при автовокзалі "Сайран" – 700 тенге/день коштувало койкомісце (5-6 ліжок у кімнаті + санвузол). Близько 900 тенге/день коштувало місце в "трехМісцевом полулюксе" (те ж саме, що кімната з койкомісцями, тільки з телевізором).

Тут же в готелі розташований пункт, де іноземні громадяни можуть пройти реєстрацію.

В готелі аеропорта "Алмати" ціна за проживання в найдешевших 2-3 місних номерах – теж близько 900 тенге/день з людини. Тут же діє камера схову (250 тенге день).

Пристойно похарчуватись в недорогих кафешках можна за 400-500 тенге.

Проїзд у міському транспорті (фактично тут тільки автобус) – 40 тенге, 20 тенге рюкзак.

Варті уваги місця

Алмати місто доволі молоде (місто Вєрний, що дало початок сучасній Алматі, було засновано в 1854 році). Історичного центру як такого в місті немає, забудова в основному в стилі соцреалізму. В цілому місто доволі зелене, хоча це дещо нівелюється великою кількістю машин.

Кілька об?єктів, що можуть бути цікавими:
- Парк Панфіловців й Свято-Вознесенський кафедральний собор. Доволі великий і упорядкований парк в центрі міста. Крім собора, з естетичної точки зору, нічим не вирізняється. Загальне враження від парку дещо псує караоке - іноді складається враження, що тут відбувається зліт людей, позбавлених слуху, але не бажання співати.
- Державний музей Казахстану. Не зважаючи на деякий наліт ура-патріотизму й всеосяжної любові до Нурсултана Назарбаєва, експозиція в музеї багата й доволі цікава. Експозиція покриває як стародавній період, так і сучасне життя країни.
- Спорткомплекс "Медео". Знаходиться у передмісті Алмати, туди легко дістатись громадським транспортом. Високогірний спорткомлекс, на висоті 1691 м. Доволі мальовничий й масштабний.
- Інше. Нас дещо приємно здивувала наявність українських алюзій в цьому місті. Проте це досить логічно – спадок часів освоєння цілини. Є кілька пам?ятників Шевченку. Вулиця, що веде до аеропорту носить ім?я Богдана Хмельницького, й будинки на ній нагадують за архітектурою полтавську чи дніпропетровську область України.

Свято-Вознесенский собор в Алматы
Свято-Вознесенський собор у Алмати.
Государственный музей Казахстана
Державний музей
Медео
Спорткомплекс "Медео"
Памятник Шевченко в Алматы
Пам?ятник Шевченку

3.4. Картографічний матеріал

Карта похода по Джунгарии
Карта маршруту (1:200000). Невелика частина маршруту до с. Коксу знаходиться поза картою.

4. Додатки

4.1. Перелік особистого спорядження

НазваБажана вага, г
Багажні ємкості:1950
Рюкзак1600
Страховка рюкзака100
Накидка від дощу на рюкзак170
Сідушка80
Взуття:3050
Черевики шкіряні, гірські2200
Легке взуття на підходах/сандалі/кросівки500
Бахіли неповні – ліхтарики200
тапочки бивачні, в'єтнамки150
Одяг нижче поясу:1415
Шкарпетки ходові, 4-5 пари250
Шкарпетки поларові спальні70
Труси чи плавки (білизна)300
Шорти100
Штани вихідні спорт.125
Штани ходові (капрон, мембрана, etc)220
Штани поларові (200-й)350
Одяг вище поясу:1920
Теніска ходова, х/б, 2шт240
Вітровка300
Футболка з довг.рук, гольф180
Фліс, полар 200600
Тонкий полар, 100-200300
Куртка від дощу300
Інший одяг:200
Шапочка або тонкий earstrip50
Блайзер від сонця50
Поларові або віндблокові рукавиці100
Різне:1416
Ліхтарик100
Гігієнічні хрєні (мило, щітка, туал. бумага)170
Наколінники150
Сонцезахисні окуляри, UV protection100
Чашка, миска, ложка, ніж200
Крем від засмаги (фактор 20-30)20
Помада гігієнічна10
Особиста аптечка284
П/етиленові пакети, різних розмірів
Запальничка15
Сірники, 3 пачки24
Ручка, блокнот (або диктофон)60
Окуляри оптичні, або лінзовий набір100
гроші40
закордонний паспорт та ксерокопії його та внутрішнього80
квитки13
Всього:9951
Спеціальне спорядження:4947
Льодоруб600
Страховочна система+блокіра 10 мм "основа"700
Вуса, 2шт200
Карабіни муфтовані, 4шт280
Кулачок/Т-блок40
Прусік, 2шт70
Стремено70
Спусковий пристрій150
Льодобур100
Кішки (з антипідлипом)900
Каска зі страховкою400
Рукавички робочі для мотузки50
Лавинна стрічка (10-15 м.)40
Трекінгові палиці600
1 2хлітрова ПЕТ пляшка для бензину + кульки для пакування55
1 літрова пляшка для власної емності для води36
Пляшки на 4л + надійні кульки для круп154
Кришка до бензинових пляшки без ущільнювача2
Неврахована вага (тари, похибки, решта)500
ВСЬОГО:14898

4.2. Перелік групового та спеціального групового спорядження

НазваВага, г
Намет Edge2920
Намет Mountain4920
Намет Oberon3950
Спальник 11400
Спальник 21000
Зшивка 1+компреска1660*2
Зшивка 21600*2
Зшивка 3, в чохлах1960+2240
Килимок Artiach240
Килимок ІЖ, 9шт560*9
Пальник для групи, яка сходить раніше473
пальник Primus MultiFuel, з балоном620
пальник MF Gravity, з балоном450
Бензин20,606
Обидва казани1200
Кришка330
Черпак40
Склотканина160
Мочалка20
Лавинна лопата572
Закладки (набір), 5 шт.,парні номери205
Жюмар Kong, 2шт219*2
Льодобури, 2 шт.195 [4]
Стрічка для виверту32
Мотузка D10 49 м3560
Мотузка D10 48.4 м2580
Мотузка D10 46.15 м3060
Мотузка D8, 47.5 м1710
Петлі/розходки на спуски750
Ремнабір1400
Аптека2700
Зубна паста, 2х100 мл, різна292
Шина Крамера350
Фотонабір 11860
Фотонабір 2715
Відеокамера+касети706
Карти, описи, фото, документи, блокнот, компас843
GPS220
Мобілка Motorola C650+зарядний пристрій273
Супутниковий телефон*400
Герметичні мішки для заброски (3 шт.)1290
Суміш для відлякування ведмедів від заброски300
ВСЬОГО76.95

*як виявилося вже у аеропорту, до супутникового телефону ще йшла зарядка на сонячних батареях, яка важила не менше 1кг.

4.1.1. Відгуки про фототехніку

В якості основного фотоапарату використовувалась цифрова дзеркалка Canon EOS 400D із двома об'єктивами Sigma 30/1.4 та Canon 50/1.8 MkII. Фікси були обрані через їх кращі, порівняно із зумами, оптичні характеристики.

Sigma 30/1.4 на матриці з кропом ~1.6 працює як штатний об'єктив (normal lens), з ледве відчутним ухилом в ширококутність. Використовувався для 95% всіх фотографій, оскільки фотографувати хотілося більше пейзажі. З корисних властивостей об'єктива - внутрішнє фокусування і герметичність, завдяки чому об'єктив не пітнів зсередини (див. Canon 50/1.8). Відносно велика світлосила - можна знімати такі сюжети, як "підйом о 3 ранку", "викручування опівночі спальника з виловленного рюкзака" тощо - отже знімати звичайні сцени з недостатнім освітленням з витримкою, прийнятною для зйомки з рук. З недоліків - замерзало HSM під час зйомок в 3-4 ранку (була потрібна дофокусировка вручну) на льодовиках на висотах 3200+, плюс вага об'єктива вища за середню по індустрії (~600гр).

Canon 50/1.8 використовували лише як портретний об'єктив. Переваги – легкий, компактний, відносно дешевий, з виключно гарним малюнком. Але десь на другий тиждень після постійних охолоджень-нагрівань і життя під дощем дуже "пітніла" одна з внутрішніх лінз. Волога висохла, але цятки зібраного зконденсованою вологою пилового конгломерату вдасться прибрати швидше за все лише у сервіс-центрі Canon.

Живленням для фотоапарату слугували 8+2 батарейок Duracell Turbo, запакованих у батарейну ручку BG-E3. За весь похід було витрачено 10 батарейок, тобто у початковому комплекті всього 2 батарейки замінили на свіжі. Така заміна можлива тільки у разі послідовного з'єднання батарейок в фотоапараті (батарейному блоці), інакше розряджені батарейки будуть заряджатися за рахунок нових. Доцільно знімати батарейний блок або виймати батарейки при ночівлі на льодовиках та інші місцях локалізації могильного холоду, зберігати батарейки в спальнику вночі і у внутрішній кишені певний час після виходу, до появи цілющого сонячного тепла.

Також з оптики використовувався поляризаційний фільтр під об'єктив Sigma - для отримання небесного кольору та захисту лінзи самого об'єктива. Під час зйомки рекомендується викручувати вмонтовану "контрастність" в фотоапараті на мінімум, щоб уникнути пересвічення в сонячних сніжниках і льодовиках, а потім вже, при постобробці, повертати картинку до норми рівнями. Якщо так не робити, то деталі снігу зникаються повністю.

Слід додати про мильниці. Використовувалися ще 2 фотоапарата Canon PowerShot S3 IS і Canon А540. Фотоапарат Canon А540 використовувався як дублюючий. Основна перевага – швидка готовність до зйомки, зручно робити фотографії на маршруті не зупиняючи групи. На комплекті акумуляторов Ansmann AA 2 2700 mAh вдалося заповнити 2-х гігабайтную картку. Під час дощів в фотоапараті запотіли лінзи в об'єктиві, але за сонячної погоди відновилися. Також фотоапарат має порівняно з узятою для 400D 30 мм Сигмою ширший кут, що важливо для зйомки технічних фотографій перевалів. Отже комплект з 2-х різноформатних фотоапаратів добре себе зарекомендував, забезпечуючи і якість фотоматеріалів і оперативність зйомки.

4.3. Склад ремонтного набору

НазваКоментарії
Широкий скотчРулон 100 м
Шурупи саморізи короткі16шт
Шматок кордюри для заплатки
Суперклей4-5 тюбиків
Мультитул (ніж, напильник, плоскогубці, викрутки)
Шило с крюком2шт
Нитка товста1 катушка
Защолка поясник4-5 шт
Булавки5шт
Шматок шкіри
Циганська голка
Голка середнього розміру
Заплатка з таффєти
Фурнітура, трьохщілівка4шт
Фурнітура, тризуб маленький5шт
Мотузка 6ка5 м
Стропа, 25 мм шириною1.5 м
Мотузка 3ка5 м
Проволока стальна3 м
Проволока мідна тонка5 м, не знадобилась
Булавки англійські12шт, знадобилась 3шт
Лезо для бритви1шт, не знадобилось
Наждачний папір20 см2, не знадобилась, помер під час походу
Запасна трубка для штоку, д=9 ммзнадобилась
Нитка вощенане знадобилась
Гвоздки обувні15шт, не знадобились
Нитки звичайнізнадобилось
Наперстокзнадобився постійно в штопці

4.4. Склад групової аптечки і коментар

4.4.1. Групова аптека

Блок 1. Екстремальна

Секція - Ампули, Знеболюючі

?НайменуванняКількістьЗастосуванняДозуванняПротипоказания/Побічна діяКоментарі
1Кофеїн бензоат (10% чи 20%)2 ампстимулятор серцевої і дихальної діяльності (ССДД); при пригніченні функцій ЦНС, серцево-судинної, дихальної системампула 1 мл; підшкірно - 1 мл; 1 ампула містить відповідно 1000 або 200 мг діючої речовини; Max_раз = 0,4г  Max_доб=1 гПротипоказання: підвищений АТ, СС захворювання; підвищена збуджуваністьНе використовували
2Кетолонг/Кетанов15 ампНПЗС; загальне знеболююче; при болях середньої та сильної інтенсивності; знеболюючий ефект розвивається через 30?40 хв10-30 мл кожні 8?12ч (<=5 дн) Max_раз=30 мг; Max_доб=9 мг;небезпека розвитку ш-к кровотечі;порушення функції нирок, бронхоспазм, можливість ш-к/ч-м кровотечПеред виходом на маршрут стали свідками автокатастрофи. Третину ампул використали. Докупили у місцевій аптеці.
3Дексаметазон2 ампстероїдне ПЗС; підтримка судинного тонусу (зменшує проникність судинних мембран), здатність зменшувати вторинне ушкодження внаслідок набряку при травмі головного і спинного мозку; при шоковому станіпри важких станах. для початкового лікування<=10-15 мг/доб,підтримуюча доза>=2-4.5 мг/доб. в 2-3 прийоми (у невеликих дозах 1 раз/добу вранці)пригнічують системний процес формування імунної відповіді. ниркова недостатність, особливо під час стресуВикористали увесь у авто-НВ (колов лікар). Закупити у аптеці не вдалося. Алгоритм застосування остаточно неясний, особливо - після прочитання суперечливих думок.
4Кордіамін1 ампстимулятор ЦНС; при розладах кровообігу, зниженні судинного тонусу,ослабленні дихання1-2 мл 1-3 р/день; Max_раз=2 мл; Max_доб=6 млпротипоказаний при схильності до судомних реакційНе використовували
5Сульфокамфокаїн1 ампССДД; при серцевій та дихальній недостатності, кардіошоці2 мл 2-3р/день; Max_доб=12 млпротипоказаний при ідіосинкразії до новокаїну, низькому АТ
6Шприци 2 мл15штДокуповували в аптеці після авто-НВ. В поході не використовували.
7Ампуло-відкривалка3
8Пластир бактерицидний3
9Кетанов20 табсильне знеболюче; посттравматичні болі10 мг (1т) 4р/сут. Max_раз=20 мг; Max_доб=90 мгПротипоказано при виразці; порушенні ниркової функції (тоді Max_доб = 60 мг/сут).Не використовували
10Німесулід20НПЗС; біль і запальні процеси (зокрема під час травм, інфекційних захворювань)Всередину, після їжі по 100 мл 2р/добаможна хворим на виразку; алергія тощо.Використовували у великій кількості для втамування болів у спині (ближче до попереку) невідомого походження. Наступного разу будемо обережніше з пігулками (учасник у минулому переніс виразку, після цього пігулкового лікування протягом 1 тижня в нього почалися проблеми з шлунком)

Секція - Серцево-судинні, заспокійливі

?НайменуванняКількістьДозуванняПротипоказания/Побічна дія
1Валідол20 табЗаспокійливе, судинорозширювальне. При болях у серці, неврозах, безсонні, протирвотне. Дія препарату розвивається через 5 хвДоза_раз=1 табл.под мову; Доза_доб=2-4табПротипоказання: за підвищеної чутливості до препаратуВикористовували одного разу від нудоти. Навіть допоміг :) чи спрацював як плацебо
2Нітрогліцерин20 табпри сильних болях в грудині; якщо валідол не допоміг;лікування нападів стенокардії (ознаки інфаркту)Доза_раз=6.5 мг (2т под мову) 2-3прийоми; Max_раз=13 мг; Max_доб=39 мгпротивопоказаний при АТ<100 мм рт.ст.); у разі порушення мозкового кровообігуНе використовували
3Валеріанка20таб.заспокійливезнижує тискНе використовували

Блок 2. Антисептики, перев'язувальні матеріали, інструменти

Секція - Інструменти, Перев'язувальні матеріали

?НайменуванняКількістьЗастосуванняДозуванняПротипоказания/Поб.діяКоментарі
1Джгут1зупинка кровотечНе використовували
2Стерильні рукавички1упНе використовували
3Шина Крамера ножна1штіммобілізація (у загальну снарягу)Не використовували. Сильно поскручувалася після походу
4Бинт стерильний4 штпо 1-му в особистій аптечціПоловину використали під час авто-НВ (хоч і докуповували з запасом у місцевій аптеці)
5Вата30гНе можна класти безпосередньо на рануМайже всю використали
6Пластир рулон0 штзакріплення пов'язки;по 1 му у власній аптечціВесь використали - ледве вистачило. Можна брати більше.
7Пластир бактерицидний10 штВесь використали
8Бинт еластичний1 штзменшення навантаження на пошкоджений суглоб; по 2 у власній аптечціНе використовували
9Стерильні серветки сухі3упУсі використали. Хороша штука при обробці ран. Непотрібно відкривати цілий бинт.
10Серветки вологі1упНепотрібні
11Спирт 96%100 млсклоВикористовували в обробці інструментів (голок). Одного разу робили спиртову пов'язку на груди (як проти застуди) - сумнівно. Подумали, що можна брати гірчичники з цією метою.
12Термометр1склоВикористовували активно
13Ножиці1Використовували
14Ватяні палички20Зручні в обробці невеликих ран, почистити вуха тощо
15Гемостатична губка1упзупинка кровотеч; тампонадав ранупротипоказано при артеріальній кровотечіНе використовували. Для зупинки кровотеч і обробки ран користувалися засушеними спорами порхавки. (*)

Секція - Антисептики

?НайменуванняКількістьЗастосуванняДозуванняПротипоказания/Побічна діяКоментарі
1Стрептоцид30табзасипати у рану; протимікробне бактеріостатичне. Перев'язки кожні 1-2дні.Наносять на/в рану 5-10-15 рПротипоказане при гиперчутливості,анемії, нирковій/печінковій недостатностіНе використовували. Замінили грибом
2Пантенол1 фл.обробка ран, опіків, відморожень. Кровоспинне, протизапальне, ранозаживнерозпорошується з відстані 10-20 смПротипоказання - підвищена чутливість до препаратуВикористовували 1-2 рази. Але брати з собою важкий спрей не завжди виправдано, у важких походах можливо можна замінити маззю з вмістом пантенола. Тим більше, що маленьких флаконів немає, а великі возити в літаку може бути проблематично і вони багато важать
3Йоду розчин 5%40 млобробляти краї рани; 1 йодокарандаш у власній аптеціВесь не використовували. Але використовували часто, переважно для дрібних ран й навколо ін. ран. У однієї учасниці у власній аптеці виявилася зеленка - нею також користувалися (переважно при обробці рани на переносиці)
4Перекис водню100 мл.промивати рану; механічно пінячись, очищає рануДокупили ще біля 100 мл в місц. аптеці. Використали весь.
5Лєвомєколь,мазь1упнакласти серветку з маззю на рану; на водооснові. Лікування до очищення від гнойних маспросочену серветку на рануПротипоказання: підвищенна чутливість до препаратуКористувалися при обробці фурункулів, гнійних ранок. Про ефективність нічого конкретного сказати не можна
6Фурацилін20 табПротимікробне; гнійні інфіковані рани, опіки, кон'юктивіт (закапувати); Лікування гострої бактериальної дизентерії (після їжі)Місцево: водний р-н 0.02%; всередину: 100 мл 4-5 р/дн (5-6дн)Протипоказання :виражені порушення функції нирок; алергічні дерматози;Використовували 1 раз для полоскання горла. На більше (постійно гріти воду) нас не вистачало, хоча можна було б. Віддавали перевагу гарячому чаю з медом та лимоном. Взагалі кашляли, намагаючись занедужати, всі (через холодне повітря)
7Пантенол мазь1 тюбранозаживляючий;пошкодження шкіри легкого ступеняМісцево 2-4 рази на добуПротипоказання при гіперчутливостіВикористовували для ран, обморожень.
8МарганцівкаПолоскати горло, рани (0,01-0,02%), промити шлунок (рожевий розчин)Не використовували.
9Гідроперіт, таб24табсухий перекис водородада (розводити до 3%) Зміст перекису водню становить близько 35%. Застосовують замість перекису водню. Для полоскання горла 1таб у склянці води.1% р-н перекису = 2таб в 100 мл води. 1таб = 15 мл (1стол ложка) 3% розчину перекисуНе використовували. Думали розводити водою з льодовиків і використати як заміну перекису, коли той закінчиться, економлячи вагу.

Блок 3. Пігулки

Секція - Застудні

?НайменуванняУЗастосуванняДозуванняПротипоказания/Побічна діяКоментарі
1Трайсілс20 табвід кашлюВикористовували все. Користі при лікуванні хвороби від нього замало, тоді як подих при хворому горлі полегшує при навантаженні чи коли треба заснути. Якщо передбачено обмеження у вазі, замінити звичайними цукерками + вітамін С.
2Риназол краплі1тюбназальні краплі1-3 краплі 2-3 раза/день.<=7днВикористовували, але рідко. Ефекту для лікування ніякого, а заснути допомагає.
3Бромгексин10табвологий кашель; бронхіт, восп.легких2таб (8 мг) 3-4раз/деньгіперчуттєвість, зменш.дозу при нирковій нед-тіВикористали весь (був сильний кашель) при комплексному лікуванні застуди. Наскільки ефективний сказати не можу, кашель не повністю вилікувався. Минув згодом.
4Норфлоксацин1 тюбОчні і вушні краплі. Протимікробне1-2кап 4раз/доб. (ч/з >=2ч)підвищена чутливість;Не використовували. Можливо замінити чимось іншим. Скляна упаковка важка.

Секція - Жарознижуючі і знеболюючі

?НайменуванняКількістьЗастосуванняДозуванняПротипоказания/Поб.діяКоментарі
1Аспірин10 табжарознижуюче;вгамовує біль0,25-0,5-1 р 3-4 раз/деньНе використовували. Не високу температуру (до 38°) намагалися не збивати, активно напуваючи хворих чаєм з вітамінами й тримаючи у теплі.
2Спазмалгон/Темпалгін12 табслабкий анальгетик1-2таб 2-3раз/сут. Max_доб=6табпорушення функції печінки чи нирокВикористовували при головному болю. Не довгої дії.
3Солпадеін8 табпарацетамол+кофеїн (min інтервал між прийомами =4ч)2таб. до 4раз/добу; Max_доб=8таб(при шоці і нирковій недостатності 3 р. )Не використовували
4Цитрамон12 табжарознижуюче,головний,зубний біль (приймати як анальгетик<=5днів; як жаропониж.<=3 дня)1т 2-3раз/день; Max_раз=2таб; Max_доб=4табгіперчутливість,авітаміноз, виразка в фазі загостренняЯк засіб від головного болю
5Ринза4 табпарацетамол; жарознижуюче (інтервал між прийомами=8час)1т. 3раз/деньгіперчутлитвістьНе використовували. Користувалися переважно Полісорбом (хороший адсобрент, сухий аналог Ентерос-геля)
6Но-Шпа (Дротаверин)20 табспазмолітик; сосудорозширююче; знижує АТ0,04?0,08 р 2?3раз/деньГіперчутливість, глаукомаВикористовували у великій кількості для втамування болів у спині (ближче до попереку) невідомого походження. Але надалі будемо обережніші з таблетками (учасник у минулому переніс виразку, після цього пігулкового лікування протягом 1 тижня в нього почалися проблеми зі шлунком)
Секція - Мазі
?НайменуванняКількістьЗастосуванняДозуванняПротипоказания/Поб.діяКоментарі
1Диклофенак гель1 тюбЗнеболювальна і протизапальнеЗовнішньо 2-3раз/сут<=14 днвиразка шлунку; гиперчувствит.Використовували для втамування болі у спині, профілактика болі та біль у колінних суглобах.
2Фіналгон мазь1тюбМісцевоподразнюючий засіб;травми, забиття,ушкодження зв'язокЗовнішньо 2-3раз/день.<=10дн.Гіперчутливість, дерматоз, відкриті рани,не наносити на шию, низ живота, внутрішню сторону стегонНе використовували.
3Індовазин1 тюбзнеболюючий (забиті місця, подряпини, зубний біль). НПЗС+троксевазінЗовнішньо 2-3раз/день.<=10дн.Не наноситься на відкриті рани й слизові оболонки. Протипоказано при виразковій хворобіВикористовували як мазь для забитих місць. Можна не брати, особливої ефективної дії не спостерігали
4Дитячий крем01 тюб на групуМастили суху шкіру рук, обличчя
5Крем від засмаги з УФ захистом01 тюб у кожноговід сонця
6Гігієнічна помада01 тюб у кожного

Секція - Вітаміни

?НайменуванняКількістьЗастосуванняДозуванняПротипоказания/Поб.діяКоментарі
1Ундевіт, уп5За кількістю ходових днів. за 30?60 хвилин до їжі.1т/люд*добуВипили.
2Вітамін С (Pluzz шипучий)10при слабкості; хворобі; підвищує опір інфекціїMax_добова вітаміну С =100 мг.Докупили перед від'їздом ще пачку (10таб). Наприкінці походу залишилися близько 5 табл. Використовували для підкріплення хворих вітаміном С

Секція - Шлунково-кишкові

?НайменуванняКількістьЗастосуванняДозуванняПротипоказания/Побічна діяКоментарі
1Вугілля активоване0 табабсорбент. При поносі, отруєннях; по 10т в особистій аптеці1 таб на 10кг вагиМайже не використовували. Користувалися Полісорбом.
2Смекта4порпротективна дія у відношенні до слизової оболонки кишечнику і виражені адсорбуючи властивості3 пакетика на добуможе бути запор.Не використовували.
3Панкреатин10табФермент для кращого перетравлення їжі750-1500 мг/cут; Max_доб=3000 мгпідвищена чутливість; гострий панкреатит; непрохідність кишечникаВикористовували для покращення травлення в поході. В багатьох спостерігався невеликий розлад (рідкий стул) можливо через брак мікроелементів і вітамінів у їжі, фізичних навантажень, води
4Фталазол10 табантибіотик - сульфаніламідний препарат; дизентирія, коліти, запалення слизових шлунку, кишечнику3-6г/сут. Max_раз=2г; Max_доб=7гпідвищена чутливістьНе використовували
5Регідрон2пачпри поносі, втраті електролітів (приймати<=3-4дня) для m_чел=70кг: 10л/24ч.беруть у 2р більше втраченої маси тілапорушення функції нирок; гіперчутливість;кишкова непрохідність;втрата свідомостіВипили, щоб не носити. Вся надія була на напівсіль як джерело необхідних мінералів
6Ніфуроксазид12табантибактеріальне; ШКТ антисептик200 мг кожні 6 год.<=7 днівГіперчутливістьНе використовували
7Сенаде5табзапор; гастропротективне (перед їжею) Стул нормалізується зазвичай через кілька днів від початку прийому препарату.1таб (перед сном); ч/з декілька днів збільш. до 2-3 табНе використовували
4Лоперамід10табпонос;знижує тонус і моторику кишечнику внаслідок зв'язування з опіатними рецепторами (не усуває причин діареї)Спочатку-2таб, потім 1 після кожного рідкого стулу.Не використовували
7Полісорб12гадсорбент (кремній). Порошок розчиняється у воді й п'ється розчин (за 1 год до приймання їжі, чи після їжі через 1,5-2год). Лікування гнійно-запальних захворювань м'яких тканинВсередину: 2?4г 3раз/доб.Max_доб=24г; курс 3-5дн.;Max_раз= 0,1?0,15 мг/кг (7г); Max_доб=12г; Місцево - засипають рануПротипоказання: внутрішньо: виразка в фазі загострення. Місцево: ранулируючі і асептичні раниКористувалися під час легких розладів. Взагалі проблеми з ШКТ в поході майже не було, навіть враховуючи те, що активно споживали гриби (дощовики, рижики)

Секція - Антибіотики, Антигістамінні, Протизапальні, Сечогонні

?НайменуванняКількістьЗастосуванняДозуванняПротипоказання/Побічна діяКоментарі
1Сумамед6таббактериостатический антибіотик широкого спектра діїпо 1 таб (500 мг) протягом 3-х днівНе використовували
2Діазолин10 табантигістамінне 1го покоління (від алергії) алергічний риніт, кон'юктивит, кропивниця100-300 мг/сут. Max_раз=300 мг;Max_доб=600 мгвиразка шлунку;гіперчутливістьНе використовували
3Лоратадин10табантигістаминне 1го покоління (від алергії) алергічний риніт, кон'юктивит, кропивниця100-300 мг/сут. Max_раз=300 мг;Max_доб=600 мгязв.болезнь;гіперчутливістьНе використовували. Випадки алергії: у учасниці була алергія на сонце на шкірі рук (вона це знала і мала свій антиаллерген)
4Діакарб10табсечогонне, протиотічне. Слабкий діуретик250 мл 1-2раз/сут. ч/з день Max_доб=1500 мгГіперчутливість, ниркова/печінкова недостатністьНе використовували
Вага аптеки:2600гв тому числі вітаміни вагу300г

Коментарі з використання аптеки

Травма переносицы
Травма переносиці в учасниці

*Коментарі щодо використання спорів порхавки (латинська назва Lycoperdon pyriforme, користуватися можна й іншими видами (Lycoperdon і Langermannia), крім Scleroderma sp.): Для зупинки кровотеч користувалися засушеним грибом (спорами) "порхавкою". Можна також використовувати і свіжі гриби - розтинаючи і прикладаючи плодових тілом до рани (стерильно). Дуже ефективна штука - як кровоспинне і бактерицидний засіб. Рани не гниють, швидко тромбуются і гояться. Не змогли ефективно використати разом із перекисом, оскільки він руйнує пори. Спочатку перекисом потрібно обробити, очистити рану, і потім засипати грибом. У такий спосіб, на моєму досвіді, вилікувано наступні рани: глибокі порізи склом долонь (використовували лише перекис і гриби), глибока рублена рана на переносиці (див. фотографію, використовували п/в, зеленку, гриби) та інші.

*Коментар по фурункулам і нагниттям: У двох учасників в поході були фурункули.
1. Один фурункул майже вилікували в поході (стрижень вийшов і він почав затягуватися), на початку він виглядав як звичайне забиття і мастили ми його Індовазіном, а потім почав виходити гній. У цього учасника крім того всі маленькі ранки гноїлися. Очевидно через ослаблений організм (він перехворів на початку походу).
2. Інший фурункул - поїхав у Київ, де він перетворився на карбункул з температурою, розрізуванням і антибіотиками. Основною причиною виникнення можливо були холодні річки, дощова погода, тривале перебування на льодовику (переохолодження загалом) + фізичні навантаження, і схильність (у дитинстві часто були). Вже після походу знайшли спогади одного дембеля про службу в "секретах", який писав, що у верхів'ях р. Карангурт "не росте нічого, крім фурункулів".

*Коментар щодо застуд: У однієї з учасників у власній аптеці були "ліки від всього" - АСД (антисептик стимулятор Дорогова Л. В.). Від нічого робити намагалися їм "лікувати" застуду, і одного вічно голодного хлопчика. Що конкретно допомогло від застуди (сильний кашель, температура до 38, слабкість) - сказати важко, швидше за все допоміг комплекс (чай, тепло, вітамини, бромгексін тощо) + акліматизація. Іншого хворому давали Амізон (табл. з вмістом травок/йоду) комплексно з вітамінами (натяки на застуду появилися у Києві). Про ефективність кожного засобу окремо говорити важко.

*Коментарі щодо болю у спині: Раптом під час першої ночівлі на льодовику у учасника виникла різка біль у спині (праворуч, трохи вище попереку) незрозумілого походження. Як намагалися впливати: мастили Індовазином/Діклофенаком (Фіналгон не використовували через невідоме джерело болю) - не допомагало, масаж теж сумнівно допомагав, почали давати таблетки Нош-пи і Німесуліда - на кілька днів біль вщухав. Участника розвантажили. На жаль у результаті йому довелося зійти з маршруту. Причини болю: ми мали підозру на нирки або защемлений нерв. Як виявилося, нирки були ні до чого (тобто причиною скоріше за все став нерв чи щось таке, у комплексі з реакцією на холод і навантаження). Після спуску з льодовика і розвантаження - спина хворіти перестала. Висновки на майбутнє: не бажано використовувати таблетки в великих кількостях через можливі наслідки для ШКТ (краще використовувати мазі), якщо причини болю не зрозумілі; учасника потрібно спускати.

*Коментар щодо тріщин в пальцях: не допомагає взагалі - крем, вазелін, жири якщо тільки не мастити 3 рази щодня побагато. Допомагає відразу - пластир тканинний кілька обертів і не знімати взагалі. Тріщина зупиняється і ледь-ледь заживає, інакше – заростає всередину, змінюється геометрія шкіри. Причини незрозумілі.

4.4.2. Особиста аптека кожного учасника

Обов'язково:Післяпохідні коментарі
1. бинт стерильний широкий довгий 1штЩо стосується будь-якого НВ -   його необхідно багато! У звичайному житті використовувалися також, хоч і рідше, переважно для промивання ран. Краще широкий і стерильний!
2. Активоване вугілля 1уп (10таб)Використовували один раз скоріш як плацебо.
3. Пластир - (маленький рулон/набор бактерицидних)Дуже потрібна річ у особистій аптеці, особливо у тривалих походах! Обов'язковий середній-великий рулон кожному. Використовували ми його не тільки для ніг, але й для пальців рук, які тріскалися через холод, пересохлу шкіру, нестачу вітамінів. Тріщини дуже болючі і неприємні. В кінці походу знайшли ще крем від ножних тріщин, пробували використати його.
4. Еластичний бинт
один з варіантів:
а. два бинта
б. 1бинт + 1 наколінниктим, хто має проблеми з очевидні колінами - краще брати 2 наколінника і носити їх як профілактику. Єдиний мінус , коли наколінники намокають - противна штука, коліна через це мерзнуть ще більше, що погано. Взагалі, коліна треба дуже берегти - не переохолоджуватись і не травмувати
в. 2 наколінникапоганий варіант у разі травм не-колінних суглобів.
5. Ліки від особистих болячок (зокрема - ліки для хвороб, до яких схильний учасник, якщо потрібно)Дехто взяв свою міні-аптеку, що погано в походах, де кожен грам на рахунку. Тобто склад особистої частини цієї аптеки теж бажано контролювати медику
6. Йодо-олівець (важить 12г, коштує 7грн). Штука зручна.Виявився набагато гіршим звичайного йоду. Тобто припекти рану їм реально не можна через невелику кількость йоду. Швидко закінчується. Здирання грошів. Хоча й зручно, і легкий.

4.5. Оцінка придатності інвентарю, рекомендації щодо спорядження та інвентарю

Розрахунки
Бензину взяли28,5лВитратиБензину
Бензину не використалиНа 1літр води31 мл
Бензину використали21,5лНа їжу154 мл
Середнє наповнення великого котлу, л. чаюНа чай256 мл
Середнє наповнення малого котлу, л чаюНа день максимально (без топки снігу)1198 мл

4.6. Перелік продуктів, раціон харчування та його вага

4.6.1. Розкладка

"Ваааафлі даваааааай!!!!"

Через відсутність забросок, автономна частина походу була досить довгою – 25 днів. З огляду на це намагались максимально зменшити вагу їжі, в основному за рахунок :

  • - тотальної сушки продуктів: м'яса, овочів, зелені, ягід, лимонів.
  • - заміни в солодкій частині раціону мучних виробів на рівноцінні за калорійністю, але менші за вагою й об'ємом.
  • - урізання некритичних продуктів, як то сухарів, кетчупу

    Вага продуктів на одну людину на 25 днів – 13,7 кг, 560 грам/день.

Вартість розкладки склала близько $55 на людину.

Розрахункова таблиця

Кількість людей119
Днів196
Щоденні продуктигр/

люд/раз

развагаразвагаЗагальна

вага

чай7191,560,41,8
цукор551911,563,014,5
сіль8191,760,42,1
сухарі40198,462,210,5
зелень/приправ и0,5190,160,00,1
Сніданки
гречка9076,921,68,6
вермішель8021,810,72,5
пшоно7043,110,63,7
пшенична7043,110,63,7
манка5021,110,51,6
молоко2030,710,20,8
сир5031,700,01,7
солодке25195,261,46,6
сушене м'ясо20143,140,73,8
топлене масло15142,340,52,9
олія1020,210,10,3
соя2020,410,20,6
гриби520,110,00,2
Об ід и0,00,00,0
мюслі9033,000,03,0
молоко2030,700,00,7
пюре6053,310,53,8
ковбаса6064,021,15,0
сир5063,320,94,2
паштет7010,810,61,4
сало2551,451,12,5
суп рисовий4020,910,41,2
суп гречаний4010,410,40,8
суп пшоно4010,400,00,4
овочі до супу2040,920,41,2
ковбаса до супу2020,410,20,6
соя до супу1520,310,10,5
олія1520,310,10,5
солодке25195,261,46,6
Вечер і
гречка8043,510,74,2
вермішель8010,900,00,9
пшоно7021,510,62,2
пшенична7032,300,02,3
рис7032,310,62,9
суп рисовий4020,910,41,2
суп гречаний4020,910,41,2
суп пшоно4020,910,41,2
овочі до супу2061,330,51,9
солодке25195,261,46,6
сало2541,110,21,3
ковбаса до супу2030,710,20,8
соя до суп у1020,210,10,3
соя в кашу1520,310,10,5
гриби520,110,00,2
сушене м'ясо2061,320,41,7
сушена риба2061,310,21,5
топлене масло11121,540,41,8
олія1540,720,30,9
морська капуста1030,300,00,3
я єчн ий порошок1040,410,10,5
сухоягод и/сушені лимони1080,920,21,1
"карманка"12,03,015,0
Усього150,7
На людину13,7
На людину в день0,55

4.6.2. Меню

Наведено плановане меню. Фактичне меню відрізнялося порядком прийомів їжі, й іноді їх складом (наприклад перекус з ковбасою, замість гарячого обіду:)

Ділянка 1

ДеньСніданокОбідВечеря
1.гречкаковбасапшоно
соясирсоя в кашу
чай+солодкесолодкечай+солодке
2.вермішельсиргречка
сирпаштетсушена риба
сушене м'ясосолодкетоплене масло
топлене маслочай+солодке
чай+солодке
3.пшоноковбасапшенична
молокосирсоя в кашу
солодкесолодкечай+солодке
чай
4.гречкамюслірис
сушене м'ясомолокосушена риба
топлене маслосолодкетоплене масло
чай+солодкечай+солодке
5.пшеничнасуп рисовийвермішель
сушене м'ясоковбасасушене м'ясо
топлене маслосолодкетоплене масло
чай+солодкечай+солодке
6.манкасирсуп пшоно
молокопаштетсоя в суп
чай+солодкесолодкечай+солодке
7.гречкапюрерис
соясолодкесушена риба
чай+солодкетоплене масло
чай+солодке
8.пшеничнасуп гречанийсуп пшоно
сирсалоковбаса до супу
сушене м'ясосолодкечай+солодке
топлене масло
чай+солодке
9.гречкаковбасасуп рисовий
сушене м'ясосирковбаса до супу
топлене маслосолодкечай+солодке
чай+солодке
10.вермішельпюрегречка
сирсолодкесушене м'ясо
сушене м'ясотоплене масло
топлене маслочай+солодке
чай+солодке
11.пшономюсліпшенична
сушене м'ясомолокосушене м'ясо
топлене маслосолодкетоплене масло
чай+солодкечай+солодке
12.гречкасуп пшонопшоно
сушене м'ясоковбасасушене м'ясо
топлене маслосолодкетоплене масло
чай+солодкечай+солодке
13.манкапюрегречка
молокосолодкесушене м'ясо
чай+солодкетоплене масло
чай+солодке
14.пшеничнасуп гречаний
сушене м'ясосушена риба
топлене маслотоплене масло
чай+солодкечай+солодке
15.пшонопюрепшенична
сушене м'ясосолодкесушене м'ясо
топлене маслочай+солодке
чай+солодке
16.гречкасуп пшонорис
сушене м'ясоковбасасушена риба
чай+солодкесолодкетоплене масло
чай+солодке
17.пшеничнамюслісуп гречаний
сирмолококовбаса до супу
сушене м'ясосолодкечай+солодке
топлене масло
чай+солодке
18.гречкамюслісуп рисовий
сушене м'ясомолокосушена риба
топлене маслосолодкечай+солодке
чай+солодке
19.пшонопюрегречка
молокосолодкесушене м'ясо
чай+солодкетоплене масло
чай+солодке

ділянка 2

ДеньСніданокОбідВечеря
1.гречкаковбасапшоно
соясирсоя в кашу
чай+солодкесолодкечай+солодке
2.вермішельпаштетгречка
сирсолодкесушене м'ясо
сушене м'ясотоплене масло
топлене маслочай+солодке
чай+солодке
3.гречкаковбасасуп рисовий
сушене м'ясосирковбаса до супу
топлене маслосолодкечай+солодке
чай+солодке
4.пшоносуп гречанийрис
сушене м'ясосоясушена риба
чай+солодкесолодкетоплене масло
чай+солодке
5.пшеничнасуп рисовийсуп пшоно
сушене м'ясоковбасаковбаса до супу
топлене маслосолодкечай+солодке
чай+солодке
6.манкапюресуп гречаний
молокосолодкесоя в суп
чай+солодкечай+солодке

4.6.3. Продукти

Специфічні продукти й продукти швидкого приготування
Котли зі стравою
Сухі овочі та соя – приготування супу

За рекомендацією широковідомого у вузьких колах Дмитра Шаповалова, вирішили додати наступні специфічні продукти (Діма під час візиту в Україну привіз із собою – на очі в супермаркетах подібні продукти не попадались. Проте й мети шукати не ставили).

"Напівсіль" (Lite Salt Mixture компанії Morton) – суміш звичайної солі NaCl, KCl та йоду. Актуально, з огляду на тривале використання льодовикової/топленої води. Суб'єктивно менш солона, ніж звичайна кам'яна сіль, тому її йшло трохи більше – норму слід брати 10-11 грам/чол/день.

Соус Tabasco – дуже концентрований, вистачає кілька крапель, щоб забити смак пригорілої чи ненависної каші. Брався саме з цією метою. Було два різновиди – м'який (зелений перець) й звичайний (червоний перець) – з яких варто використовувати перший. Другий дуже гострий й міг спричиняти проблеми зі шлунком в деяких учасників.

Арахісове масло (Peanut butter) – бралося для урізноманітнення раціону. На смак досить прісне й надзвичайної харчової цінності при цьому не має.

Ще кілька продуктів, які варто описати більш детально, оскільки вони не так поширені в стандартній роскладці.

Сушена морська капуста – багатий на йод продукт, що вносить деяке різноманіття в меню. З іншого боку – належить до групи продуктів, у яких є люті ненависники. В нашій групі таких виявлено не було. Треба добре промивати й залишати замоченим на ніч. Купували в супермаркеті "Велика Кишеня" (пр. Глушкова)

Концентрат соку журавлини – походження незрозуміле. Додавалось до пиття вдень на переходи.

Яєчний порошок – додавався до вермішелі й картопляного пюре для покращення смакових якостей. Невелике обговорення на тему, що з нього можна готувати в походних умовах – тут.

Пюре швидкого приготування "Пан Картоплян" – за складом краще "Мівіни" та аналогів.

Через відсутність яєчного порошка та пюре у роздрібній торгівлі – купували дрібнооптову кількість та розподіляли на кілька груп. Подробиці у форумі.

Обробка продуктів

Для сушіння продуктів дуже добре себе зарекомендували сушилки "Ezidri", які ми й використовували в більшості випадків. За твердженням виробника, завдяки тривалому сушінню (від 8 годин до доби) при не дуже високих температурах (40-60 градусів), у висушених продуктах зберігається більшість поживних речовин.

До недоліків цих сушилок можна віднести перш за все дороговизну й не дуже високу продуктивність. Середня модель Snackmaker зі стандартним набором із 5 піддонів для сушіння коштує близько $ 160. За один раз в таку сушилку поміщається 3-4 кг сировини. Сушка продуктів для нашого походу (11 чоловік, 25 днів) зайняла 8 чи 9 "змін" роботи сушилки.

Сушене м'ясо та риба

М'ясо для сушки – по досвіду, для сушилки найкраще підходить яловичина або телятина. Перед сушкою необхідно відварити м'ясо 1-2 години, додавши сіль й спеції, й порізати шматками товщиною не більше півсантиметра.

Риба – філе морських риб (мінтай, пеленгас, гренадер). Відварюється близько півгодини й також ріжеться на невеликі шматки. Сушена риба йде замість м'яса як в кашу, так і до супу.

Час сушіння м'яса – 8-10 годин, риби – 12-16.

Вихід сушеного м'яса – 1/5 від ваги сирого м'яса, риби – близько 1/6.

Альтернативні методи сушки м'яса.

Виварювання в салі/смальці

Береться м'ясо й сало/смалець у співвідношенні 3:1. М'ясо дрібно нарізається й солиться.

У сковорідці розтоплюється сало. Туди кладеться м'ясо, так щоб сало його покривало.

Тушиться на невеликому вогні 5-6 годин, треба періодично перемішувати.

Вихід готового продукту становить близько 1/3 від загальної ваги м'яса й сала.

М'ясо, висушене в духовці

Порцію сирого м'яса (500 г.) треба порізати на шматки приблизно 2х2 см й солиться.

Потім на маленькому вогні на сковорідці без жиру, поки не випарується весь сік.

Випарене м'ясо перекручується на м'ясорубці й викладається на лист в духовку. Сушити, періодично перемішуючи, до стану маленьких твердих катишків – хвилин 40.

Вихід готового продукту становить близько 1/4 – 1/5 від загальної ваги м'яса й сала.

Сушені овочі, зелень, ягоди, лимони

Після експеримента на добровольцях, вирішили до стандартних сушених цибулі й моркви додати сушені помідори, буряк й болгарський перець. Картоплю не сушили, оскільки в сушеному вигляді вона вариться довше за решту овочей. Можна було також сушити капусту, але в ідмовились через і так великі об'єми сушіння. Всі овочі, крім буряка, сушаться сирими. Буряк треба попередньо відварювати близько години. Овочі нарізаються для сушки скибочками 3-4 мм
товщиною або шинкуються.

Також сушили зелень – кріп, петрушка, базилік . Їх можна купити в супермаркетах в сушеному вигляді, але коли сушили самі – виходило набагато дешевше.

Для овочей час сушки 12-15 годин, для зелені – 8 годин.

Вихід:

цибуля – 1/5

морква, буряк, помідори – 1/7-1/8

зелень, перець – 1/10

Крім того, для чаїв та компотів, висушили лимони та кілька видів ягід. Дуже радували в поході – в чаї набухали практично до нормального розміру.

Лимони нарізаються кружечками до півсантиметра товщиною. Сушаться близько 12 годин, вихід 1/9 – 1/10.

Із ягід сушили малину, смородину та чорницю. Малина сушиться швидше, через відсутність шкірки (12 годин), смородина й чорниця сохли більше доби.

Вихід ягід – 1/7-1/8

Топлене масло

Рецепт приготування :

Свіже масло заливається в досить широку каструлю й розтоплюється на повільному вогні (не доводячи до кипіння), піна знімається. Після цього масло охолоджується й ставиться в холодильник. Після загусання масла, протикаємо верхній шар та з дна каструлі зливається біла рідина. Масло розтоплюється ще раз й розливається в тару – поліетиленові банки з широким горлечком або жерстяні банки з під кави – й ставиться в холодильник.

Вихід: з 1кг 82% масла – 0.8-0.9 кг топленого, з 1кг 72% масла виходить 0.6-0.7 кг топленого.

4.6.4. Закупки

Оскільки добирались до Алмати літаком, гостро встало питання зменшення ваги (обмеження ваги багажу – 20 кг). Тому з Києва везли фактично тільки продукти, що вимагали попередньої обробки, або специфічні продукти, які ми могли не знайти в Алмати/Талдикоргані.

В списку продуктів нижче плюсом відзначені ті, які купувались в Києві.

НазваВагаВ літак
Крупи та ін
гречка14,8
верм ішель3,4
пшоно7,6
пшенична крупа6,0
манка1,6
рис5,4
мюслі3,0
пюре4,5+
М'яcо й Сo
сух е м'ясо3,0+
суха риба0,7+
ко вбаса5,9+
сало3,8+
сир5,9
паштет1,4
соя2,0+
сушені гриби0,3+
Жири
топлене масло4,7+
олія1,9
сухе молоко1,5+

Овочі, приправи

суха цибуля1,0+
суха морква0,4+
сухий болгарський перець0,2+
сухі помідори0,2+
сухий буряк0,1+
сушена зелень0,1+
сушена морська капуста0,3+
яєчний порошок0,5+
приправи: чорний перець0,1+
приправи: часничний порошок0,2+
приправи: хмелі-сунелі0,1+
соус Tabasco0,2+
напівсіль1,8+
Питво
чай чорний1,5
чай зелений і каркаде0,6+
сухі ягоди0,6+
сухі лимони0,3+
концентрат журавлини0,4+
Солодке
цукор18,4
халва6,5
арахісове масло0,5+
шоколад6,2
вафлі2,0
козинаки2,5+
мед2,0+
сухар і10,5+
"карманка" (курага, чорнослив, ізюм, горіхи кеш'ю й мигдаль, цукерки)16,5

В ага сумарна

150,7

Вага в багаж літака

48,7

Вага в багаж літака

4,4

Наявність продуктів й ціни

З розподілом продуктів, які треба було везти з Києва/купувати на місці, по більшості пунктів вгадали.

- Із того що везли з Києва, можна було купити в Талдикоргані: козинаки, чай зелений і каркаде, сою.

- Важко було знайти в Талдикоргані: мюслі, сухе молоко, суху ковбасу.

По цінам: суттєво не відрізнялись від київських.

Крупи дорожче десь на 10-15%.

Солодке десь в таку ж ціну як в Києві.

Сухофрукти десь на 30% дешевше, окрім чорносливу.

До речі, зустріли багато українських продуктів – наприклад солодощі "Rochen", халву Дружківської харчосмакової фабрики тощо.

По якості продуктів:

- гречка брудна, із камінчиками та неочищеними зернятками

- рис злипався

- козинаки брудні

- чай поганенький, але тут ми не вгадали з маркою

Решта продуктів нарікань не викликали.

4.6.5. Підножний корм

В якості підножного корму використовувались гриби та рослини, а саме:

Дождевик
Дощовик, або порхавка

Гриби

А) Дощовики (або порхавки).
Зустрічаються досить часто, в основному на ланах, полях, галявинах, навіть на стежках. За смаковими якостями – смаку майже не мають, але, зваривши подробленого гриба, наваристий суп отримати можна. Майте на увазі, що їстівний дощовик відрізняється від хибного тим, що всередині він білий, в той час як хибний дощовик (отруйний) має сіру середину.

Б) Рижики. Трапляються у великій кількості в долинах річок посеред ялинкових лісів. Взагалі-то пластинчастих грибів дорогою траплялося багато, але безліч з них нам була не знайома. Все що ми могли відрізнити від інших напевно (дякуючи Руслану) – це були рижики. Рижики мають характерний помаранчевий з зеленим відливом колір.

Якщо вам його покажуть хоча б один раз, можете бути впевненими – потім зможете відрізнити цей гриб від багатьох інших. Принаймі в нас це виходило досить легко. Трошки нервуючи, спочатку ми все таки відварювали гриби один раз, зливавши повністю воду.

Рослини

А) Польова цибуля. На вигляд нічим не відрізняється від цибулі городної, але коріння набагато менше, стебла жорсткі, на смак – іноді дуже різка. Не зважаючи на такі свої непривабливі, здається, якості – цибулю їли з превеликим задоволенням – до супу, у салат, тощо.

Б) Щавель. Трапляється всюди. Заправляли супи, салати.

В) Чебрець, малину та інші трави – кидали у чай.

4.6. Загальна вага продуктів та спорядження на групу та в середньому на людину

Розподіл ваги продуктів та спорядження

Перелік

Вага (кг)

Загальна вага (кг)

На 1 чоловіка

Групове спорядження8,46

37,48

Особисте спорядження14,5 -15,0
Продукти14

На 1 жінку

Групове спорядження3,1

28,0

Особисте спорядження14,5 -15,0
Продукти10

Всього 227 кг 65 гр. З них вага продуктів складає 150 кг 700 гр. Загальна вага продуктів та колективного спорядження на чоловіка складає 37 кг 480 гр, на жінку – 28 кг.

Середня вага на одного 34 кг 89 гр

4.7. Кошторис витрат на похід

$грнтенге
Літак (Киів-Алмати-Київ) (571x11)6281
Витрати в Києві на їжу, спорядження, аптечку і ін.2442
Обід по дорозі Алмати - Талдикорган2000
Витрати в Казахстані на закупівлю продуктової розкладки (в Талдикоргані)26750
Придбання SIM картки (в Талдикоргані)2800
Ксерокс (в Талдикоргані)115
Поліетиленові пакети (в Талдикоргані)40
Вода (в Талдикоргані)200
Трансфер і оформлення паперів (СТеК)1200
Витрати на їжу по дорозі з Талдикоргана до початку маршруту1300
Поповнення аптечки (по дорозі до гір)1000
Бензин1500
Магазин в с. Коксу500
Мед (у водія)5000
Машина з с.Коксу до Алмати10000
Парковка в аеропорту Алмати100
Музей мистецтв в Алмати800
Сума7481244252105
На одну людину (/11 чол., умовно, бо не враховується зміна складу групи)763

Курси на момент розрахунків 1$ = 5.05 грн. та 121.7 тенге.

4.8. Розклад руху транспорту, час роботи відділень зв'язку та ін.

4.8.1. Контактні адреси та телефони

ООО "СТЕК"

Див. контакти в розділі 2.2.1 Транспорт.

Екстренні телефони(щоб запобігти плутанині з перекладом, назви дано російською)

051 (Алмати ул. Байзакова, 300, выше ул. Сатпаева)

Дежурный Республиканского оперативного спасательного отряда (РОСО): +7 3272 957911

Находится отряд за городом, проезд маршрутками 562 и 544. Водителя попросить остановить на повороте на Красный Восток. Здание РОСО с антенной и голубыми воротами. У них нужно будет заполнить бланк выхода.

Телефоны служб спасения Северо-Казахстанской области:

г. Петропавловск +7 (3152) 47-24-58

г. Талдыкорган +7 (32822) 2-18-51

Телефоны оперативных дежурных служб АЧС:

Республіканский оперативно-спасательный отряд (РОСО), г.Алмати (8-3272) 97-09-11, +7 (3272) 97-09-11

Республіканский Кризисный центр АЧС, г.Алмати (8-3272) 92-38-11

Центральный аппарат АЧС, г.Алмати +7 (3272) 62-22-41

Службы городских и областных управлений п. ЧС:

ГУЧС, г. Алмати (8-3272) 93-53-02

ГУЧС, г. Талдыкорган (8-32822) 4-31-66

ОУЧС Алматинской области, г. Алмати (8-3272) 93-85-01

ОУЧС Северо-Казахстанской области, г. Петропавловск (8-3152) 46-43-78

ОУЧС Карагандинской области, г. Караганда (8-3272) 41-29-45

Республиканская КСС телефон +7 (3272) 61-87-49 (возможно уже устарел)

Телефонні коди

Алмати 3272

Талдыкорган 32822

Жансугуров 32832

Жаркент 32831

Сарканд 32839

Текели 32835

Капал 32841

Уштобе 32834

Петропавловск 3152

4.9. Список туристських звітів та інших джерел інформації релевантної району походу.

  1. Звіт експедиції "Kapazh Apogee", Королівське географічне товариство, 2000 р., керівник: A. S. Batey
    (цінні описи сходжень і першосходжень на вершини району піка Семенова-Тяньшаньського)
  2. Звіт про гірський похід 3 к.с. Джунгарським Алатау, 1993 р., керівник: Чхетіані О.
    (True Jungar spirit, рекомендується до прочитання тим, хто збирається в Джунгарію; також цінна інформація по перевалам Південної Джунгарії)
  3. Звіт про гірський похід 3 к.с. Джунгарським Алатау, 2001 р., т/к НГУ, керівник: Мамонтов А.
    (інформація по району піка Семенова-Тяньшанського)
  4. Фотографії походу 3 к.с. Джунгарським Алатау, 2002 р., т/к НГУ, керівник: Борісов А.
    (багато світлин з походу, проведенного учасником походу з попереднього звіту)
  5. Звіт про гірський похід 4 к.с. Джунгарським Алатау, 2004 р., Гірський клуб, керівник: Бєлоусов Д.
    (траверс пік Семенова-Тяньшанського - п. НГУ, відносно свіжа інформація про гори і район)
  6. Звіт про пішохідний похід 4 к.с. Джунгарським Алатау, т/к Москви, 1991 р. Керівник: Мансурова Д. Е.
    (корисний перелік перевалів, в т.ч. не пройдених в даному поході)
  7. Звіт про пішохідний похід 5 к.с. Джунгарським Алатау, т/к Ікар, 1991 р. Керівник: Єнікєєв Р. Р.
    (інформація про Південну Джунгарію, в т.ч. числі вихід з каньону р. Саргір)
  8. Jungar Alatau -- Deserted Mountain Borderlands
    стаття за мотивами цього походу, опублікована у журналі-путівнику "Discovery Kazakhstan", N1, 2008.
  9. З??нгар – форум підготовки до цього походу

Коментарі

І упаковка кожної порції була в 2 мішки (один в один). Суміш засипалася між мішками, щоб не потрапити на продукти.
Якщо так не зробити, то є ризик увесь наступний похід дихати цією сумішшю.
І ще виходить захист від гризунів -- після прогризання зовнішнього мішку йому стає вже не до прогризання наступного, таким чином захист від дощу залишається.

Артём, привет.

Отчёт толковый и качественный. Жаль. что только на украинском языке.

Вышли, пожалуйста, на меня сканы (или фото) перевальных записок, которые ваша группа сняла с перевалов.

Підписатися на Коментарі для "Звіт про гірський похід 3 к.с. Джунгарським Алатау"