Перевал Онар (н/к)

Перевал Онар (н/к)

РайонХребет, масив, рікаМаршрутВисота, мКатегорія складності
літозимаміжсезон.
Джунгарський АлатауПівденний Джунгарський хребетр. Коксу - пер. Онар - р. Ерменсай2382н/к--

1. Розташування

Карта перевала Онар, Джунгария
Карта розташування перевалу Онар

Джунгарський Алатау, Південний хребет.
Бланкова карта масштабу 1:100000 -? L44-111.
Координати сідловини в системі WGS84 -- 44°44'9.06"N, 79°22'3.97"E.

2. Відомості про першопроходження

Зпоконвіку відомий місцевим пастухами, оскільки є єдиним шляхом у верхів'я р. Караарик -- прохід вздовж русла ріки Коксу неможливий через каньон.

3. Джерело відомостей

Є вказівки на перевал у звіті про пішохідний похід 3 к.с. Південною Джунгарією, кер. О. Чхетіанті, 1993.

4. Характеристика

Загальний час проходженняЧас спускуЧас підйомуЧас руху зі страховкоюКількість пунктів страховкиЧастота прохождення-орієнтовнаПереважний напрям руху проходження
змінноюодночасною
7год. 00хв.2год. 55хв.4год. 05хв.--0ЧастоНемає значення

5. Умови, за яких проходження ускладнюється

Влітку - відсутні.

6. Опис проходження

Мост через р. Казан в месте впадения в реку Караарык и образования Коксу
Міст через р. Казан в місті її впадіння у р. Караарик і утворення р. Коксу

Вийшовши за 2 діб довгою долиною р. Карарик з її поступово зникаючими (а часто-густо вже зниклими) слідами стежок і доріг до місця де Караарик вривається до каньону, ми повернули на дорогу, що повільно піднімалася на п. Онар. Оскільки до цього часу нам не зустрілося жодної людини (не враховуючи того, що за кермом побаченого в повітрі прикордонного гелікоптера очевидно була людина), ми непокоїлися за наявність мосту через р. Казан (у місті злиття з р. Караарик), бо інакше на нас би чекала серйозна переправа. Дуже зраділи коли з'ясували, що міст ще досі існує міст.

Вид на долину перевала Онар от реки Коксу
Вид на долину перевалу Онар від р. Коксу

Весь час до перевалу веде гарна ґрунтова дорога, якою постійно користуються місцеві пастухи та прикордонники. Не зважаючи на те, що численні малинники збивали звичайний темп переходів, під вечір ми вийшли до перевалу. Невдовзі після того як знайшли перевального турика з нами трапився невеликий шок. А саме, ми побачили людей вперше за 25 днів походу. Це був джип з прикордонниками, які ввічливо попрохали наші документи та поглузувавши з нашого вигляду (зовсім не схожого на світлини в паспортах) поїхали своєю дорогою. Але цим наше шокування не закінчилося. Вийшовши на перевал, ми в момент буквально перенеслися з лона природи у вир цивілізації. Перевал являв собою велику галявину с великою кількістю людей, овець, коней. Тут були пасовиська, до пастухів саме приїхали фельдшери з долини щоб зробили вівцям якесь щеплення.

Приємно поспілкувавшись з пастухами, ми намагалися якомога швидше пройти цей опліт цивілізації, адже ж вже був час ставати на ночівлю.
Але не тут то й було. З-поміж пастухів знайшовся гостинний казах, який запропонував нам повечеряти в нього у юрті. Не личило відмовляти такій гостинності, та й чесно кажучи ми вже були достатньо голодні, група завітала до Еркінбека, так його звали, у гості. Затовкуючи за обидві щоки вермішель з бараниною та запиваючи холодним айраном, ми взнали що хазяїн виявляється служив у Житомирській області у с. Білокоровичі, з того часу він не бував більше на Україні, тому був дуже радий зустріти українців тут, на полонинах Казахстану. Насолоджуючись смаком свіжого хліба (у нас були лише сухарики), ми слухали про життя пастуха та його сім?ї. Тут, на полонинах, вони проводять все літо та частину осені, на зиму та весну спускаються в долини на пасовиська під Талди-Курганом. Влітку їх скромне житло невеличке - в юрті з одного боку складені матраци, якими на ніч застеляють підлогу для відпочинку, посередині стоїть круглий стіл, за який сідають на підлогу, у куточку невелика плитка.

Юрта пограничников возле моста через реку Коксу
Юрта прикордонників біля мосту через р. Коксу

Сім?я Еркінбека зустріла нас дуже гостинно - так що ми ледве волочили свої повні животи. Відійшовши недалеко від юрт, стали на ночівлю.

На наступний день продовжили спуск у долину р. Коксу по гарній ґрунтовій дорозі, минаючи чисельні юрти та отари. Перед мостом через р. Коксу нас зупинив прикордонник, спитавши хто ми, звідки і куди, він навіть документів не перевірив, повіривши нам на слово. Така його поведінка була дуже дивною для нас, порівняно з тим же Кавказом.

7. Графік руху та координати

?ДілянкаЧас проходженняРельєфКоординати (WGS84)
1Підійшли до злиття річок Казан та Коксу. Міст через р. Казан10.40 - 11.10Ґрунтова дорога44°45'20.02"N, 79°29'17.56"E (міст)
2Підйом на пер. Онар11.40 - 12.10
12.35 - 13.00
14.29 - 15.19
15.39 - 16.27
16.45 - 17.23
17.49 - 18.10
Ґрунтова дорога44°44'45.02"N, 79°25'51.28"E (вид на вхід Коксу в каньон)
3Спуск з пер. Онар у долину р. Коксу18.20 - 19.30
20.50 - 21.10
5.45 - 7.10
Ґрунтова дорога
4Спустилися до мосту через р. Коксу9.14 - 10.14Ґрунтова дорога44°44'35.63"N, 79°14'4.34"E

8. Вимоги до організації руху й страховки

Можливо використовуючи трекінгові палки при переході струмків, на спусках.

9. Можливі небезпеки

Людський фактор.

10. Аварійні сходи

У долину річки Коксу - у с. Коксу.

11. Рекомендоване спорядження на групу

Рекомендується наявність трекінгових палок.

12. Можливі й рекомендовані місця ночівель

В долині річки Коксу.

13. Прізвище, ім'я, по-батькові автора опису

Смілянець Н., Лисак О.
Підписатися на Коментарі для "Перевал Онар (н/к)"