Перевал Холодний Кулуар (1Б, 1450м)

Перевал Холодний Кулуар

РайонХребет, масивНазваВисота, мКатегорія складності (рекомендована)
літозимаміжсезоння
Крим масив Чатир-ДагХолодний Кулуар1450н/к-1А

1. Розташування

Розташування перевалу
Розташування перевалу на карті й шлях підйому від Ангарського перевалу
Вид на кулуар з космосу
Фото 0. Вид на кулуар з космосу
(джерело: maps.google.com, зйомка орієнтовно квітень-травень)
Північно-східний край верхнього плато Чатир-Дагу

2. Відомості про першопроходження

Відсутні.

3. Джерело відомостей

Експериментальні маршрути гірських походів по Україні, 2001 р., Крим - 2 к.с.;
Опис Холодного Кулуару в книзі Закалдаев Н.В. "Перевалы Горного Крыма".

4. Характеристика

Сніжно-льодовий покрив в кулуарі встановлюється з грудня по березень і є часто зфірнованим. Сніг, придатний для спуску на гірських лижах, іноді може лежати до початку травня. Зимою та весною Холодний кулуар часто використовується як місце тренувань та змагань з снігової та льодової техніки.
Протяжність кулуару складає близько 400 метрів. Нахил в основній частині - 25-35 градусів. Найкрутіша ділянка - 45-50 градусів (ділянка т. 3 - т.  4), коротка (близько 3-4 метрів).
Може проходитися в зв'язці з одним з кулуарів східного краю Чатир-Дагу або кулуарів г. Еклізі-Бурун.

Загальний час проходження Час спуску Час підйому
від початку кулуару
Час руху зі страховкоюКількість пунктів страховки 

Частота прохождення
(орієнтовна)
 

Переважний напрям руху проходження
змінноюодночасною
1 г 30хв - 2 г 40хв20хв-1г 30хв1 г 10хв

Протягом усього підйому: самостраховка льодорубом та рух у зв'язках з одночасною страховкою.

0-2

1 група / місяць
взимку

Північний Схід - Південний Захід

5. Умови, за яких проходження ускладнюється

Зима та міжсезоння: опади, туман, потепління (розкислий сніг)
Літо: сильні опади

6. Опис проходження

Зима: Від Ангарського перевалу по багаточисельним стежкам/дорогам в сторону Тисової ущелини. Основний орієнтир -- ЛЕП, яка перетинає распадок і струмок, по правому борту якого йде стежка під г. Шакер Теле (г. Цукрова Голівка) (25 хв.). Якщо повернули ліворуч рано й вийшли на паралельну ЛЕП гірськолижну трасу із залишками витягу, потрібно спуститися на північ вздовж ЛЕП до вищезгаданого распадку. По распадку продовжуємо рух по стежці вгору, поки г. Шакер Теле не лишиться позаду і не зрівняєтесь з перемичкою між нею і Ангарською стіною (20 хв.). Звідти праворуч-вгору по крутому схилу до виходу на перемичку (15 хв.), де є місця для ночівлі.

Ангарська стіна
Фото 1. Вид на Ангарську стіну з г. Шакер Теле
Перша частина підйому
Фото 2. Перша частина підйому після входу в кулуар

З перемички йти на захід по лісу під Ангарську стіну (фото 1), взимку можливо прийдеться йти частково по бурелому з повалених дерев (25 хв.).
Під стіною стежка (т. -1) повертає праворуч і йде повз неї, трохи спускаючись, огинає невисокі скелі в кінці (т. 0) і, різко повертаючи ліворуч, виводить до початку кулуару (т. 1, 15 хв.) -- зверху розчищеного лавинами лісового продовження кулуару. Тут потрібно зв'язатися і взути кішки.

Вид назад після підйому на скельне пасмо
Фото 3. Вид на шлях підйому (зроблено з місця вище т. 4)
Підхід під стінку та круту частину Холодного Кулуару
Фото 4. Підхід під стінку та круту частину Холодного Кулуару

Підйом по кулуару можна умовно розділити на 4 частини.

В першій частині (фото 2-3, ділянка т. 1 - т. 2) рух по схилу до 25 градусів, ближче до правого борту, минаючи характерну кам'яну арку на правому борті кулуару (лівий відносно напряму підйому), і поступово повертаючи вліво. В кінці ділянки підійти під широку стіну (фото 4, т. 2). Час від точки 1 до точки 2 - 30 хв.

Друга частина - косий 5-хвилинний траверс схилу на невеликій відстані від стіни (фото 4, т. 2), до виходу на круту ділянку (30 градусів) - початок скельного пасма, де нахил збільшується до 45-50 градусів (фото 5, 6, ділянка т. 3 - т. 4).


Прохід крутої частини - скельного пасма
Фото 5. Прохід крутої частини - скельного пасма
Прохід крутої частини - скельного пасма
Фото 6. Прохід крутої частини - скельного пасма

Ділянка т. 3 - т. 4 проходиться в лоб, в найнижчій і найвужчій своїй частині, підійшовши спочатку ближче до правої (по ходу) стіни (фото 6, т. 3). В цьому місці, в залежності від стану снігу (льоду, за відлиги), можливо знадобиться змінна страховка. Час на проходження однієї зв'язки - 10-15 хв.

Після виходу з найвужчої частини попередньої ділянки, кулуар розширується і стає менш крутим, а шлях підйому наближається до вибитого в скелі хреста (фото 5, 6). Не підходячи до хреста (фото 7), повертаємо ліворуч і вгору, в напрямі на скельні "піраміди", між якими вибираємо найзручніший вихід на плато - вузький скельний прохід в кромці плато (фото 8), який проходиться окремо, кожним членом зв'язки. В ньому може утворюватися вертикальна снігова пробка, яка легко проламлюється. Час на підйом від т. 4 до виходу з кулуару - 25 хв.


В верхній частині кулуару
Фото 7. В верхній частині кулуару
Вихід з Холодного Кулуару через щілину
Фото 8. Вихід з Холодного Кулуару через щілину

Після виходу на плато підніматися 2-3 хв. праворуч по градієнту до вершини Ангар-Бурун зі встановленим на ній хрестом (фото 9).

Тут можна розв'язатися і продовжувати рух вниз. З вершини до Букової галявини - 1-2 переходи, на нижнє плато Чатир-Дагу - 20 хв.

Фотографії зроблені в першій третині березня. Час проходження вказано без врахування привалів.


На вершині г. Ангар-Бурун
Фото 9. На вершині г. Ангар-Бурун

Літом кулуар використовується як спусковий з альпіністських маршрутів по Ангарській стіні і має трав'яно-осипний характер. Спеціальне спорядження не потрібне, але трекінгові палки або альпеншток будуть корисні, особливо в дощову погоду, оскільки по мокрий землі й траві зісковзуєш назад.

Як і в зимовому варіанті під Ангарську стінку від перемички веде добра стежина, проходить повз стіну праворуч (т. -1 - 1) і повертає різко ліворуч й майже розсмоктується в осипах при виході в кулуар, переривчасто продовжуючись по ньому. Підніматися можна або по осипу з живим камінням, або (в суху погоду) праворуч по фрагментарній стежці в траві. Скельне пасмо (ділянка т. 3 - т. 4) можна проходити почергово без рюкзаків. Вище пасма присутні рештки стежки з лівої (по ходу) сторони кулуару.

Час підйому літом від перемички - 1.5 години.

7. Вимоги до організації руху й страховки

В зимовий період використовувати льодоруби й зв'язки. За відстутності пробитих підйомних сходів необхідні кішки. Ділянка між точками 3 та 4 можливо потребуватиме проходження зі змінною страховкою.

8. Можливі небезпеки

В зимовий період кулуар лавинонебезпечний в середній та нижній частині, лавини бувають як мокрі так і сухі, в залежності від стану снігу й погоди. З правого борту можливі падіння карнизів, а з лівого та правого борту -- каміння. Погодні умови й стан снігу можуть змінюватися протягом декількох годин. Останнім часом з'явилася небезпека зіткнення з лижниками або сноубордистами в тумані.

9. Рекомендоване спорядження на групу

Зимою: Льодоруби, кішки, каски, системи, 2 карабіна на кожного члена групи, лавинна стрічка, лавинна лопата на кожних 3 членів групи. Мотузка для організації зв'язок.
Літом: Альпенштоки на кожного члена групи, взуття з підошвою вібрам.

10. Можливі й рекомендовані місця ночівель

На підйомі: взимку рекомендується ночувати на перемичці між Ангарською стіною та г. Шакер Теле, де є кострище та місця для наметів. Води в рідкому стані немає. Також можна організувати ночівлю перед самим виходом в кулуар (фото 1, точка 0), під нависаючою скелею, - вирівняти місце (приблизно 2х3м) під один намет (хоча вдавалося встановити шатер на 9 чоловік), - частину снігу зняти, частину зробити з снігових цеглин. Вода є у вигляді бурульок, та талої води, що стікає з них та по скелі. Останнє місце не рекомендується через можливість падіння каміння зі скель. Літом варто ночувати нижче перемички, там, де є вода. Після закінчення підйому хорошим місцем для ночівлі є печера Узун-Коба.
На спуску: рекомендується ночувати в лісовій зоні на нижньому плато Чатир-Дагу. За тихої і ясної погоди можлива ночівля на верхньому плато, в т.ч. в вітрозахисній кам'яній споруді, що знаходиться перед початком спуску стежки на Букову галявину на південно-східному краю верхнього плато.

11. Прізвище, ім'я, по-батькові автора опису

Соколов Артем Михайлович

Коментарі

Артемові подяка за якісний опис Кулуару. Однак за свіжими враженнями хотілося б зробити кілька уточнень.

Пункт 6. Опис проходження.
1. З перемички до початку Кулуару краще рухатись стежкою, що йде траверсом північного схилу (див. карту, жовта лінія позначає стежку). Рухаючись нею ви за 15 хв. (замість 25+15 хв.) з перемички потрапляєте в Кулуар.
2. Рух кулуаром. Косий траверс під стіною (ділянка 2-3 з опису) робити необов'язково. Достатньо поступово по ходу руху з правого борту переходити до центру кулуару (точка 4).
3. Крута ділянка 3-4. Кут до 45-50 градусів, протяжність ділянки 10м. Навряд чи для проходження її одній зв'язці потрібно 10-15 хв., достатньо 2-5 хвилин.

Підписатися на Коментарі для "Перевал Холодний Кулуар (1Б, 1450м)"