Перевал Форточка (Полка) (укр. Кватирка) (н/к-1А)

Перевал Форточка (Полка) (укр. Кватирка) (н/к-1А).

РайонХребет, масивНазваВисота, мКатегорія складності (рекомендована)
Гірський Крим
масив Чатир-Даг

Форточка (Полка)

(укр. Кватирка)

1080
літо
зима
міжсезоння
н/к
н/к*

 

1. Розташування.


Спуск з пер. Форточка. Карта

2. Відомості про першопроходження.

Відсутні, але, майже напевно, що проходився багато разів, як, практично, усе доступне в Криму :-).

3. Джерело відомостей.

Закалдаев Н.В., "Перевалы Горного Крыма"

4. Характеристика.

Перевал знаходиться на східному краєві нижнього плато Чатирдагу одразу перед початком підйому на верхнє плато (див. фото). Від Тисової ущелини і до самого перевалу Форточка східний край яйли утворює собою практично неперервний скельний пояс. Цей пояс у багатьох місцях складається з двох ярусів - верхнього і нижнього. Відстань між ярусами - від десятка до кількох десятків метрів. В районі перевалу Форточка в верхньому поясі є прохід (Форточка). Відповідний прохід в нижньому поясі є лише на кількасот метрів північніше, через що при проходженні перевалу ці кількасот метрів доводиться рухатись між вказаними двома скельними поясами, по полиці, яка їх роз'єднує. Очевидно, саме цим пояснюється друга назва перевалу - Полка. В районі самого перевалу відстань між поясами близько десятка метрів, при русі на північ вона збільшується до кількох десятків метрів.

Перевал рекомендується проходити на спуск. Орієнтування на підйомі значно важче, та й підйом від дороги лісом без стежки (можливо, фрагментарною стежкою, як вказано в Закалдаєві) важко назвати приємним, особливо за наявності снігового покриву. На спуску перевал легко знайти в будь-яку погоду, через що його можна рекомендувати для аварійного спуску з плато за наявності снігового покриву (відсутності стежок) і поганої видимості, коли попадання на місце спуску через Тисову ущелину ускладнене.

Вхід з нижнього плато в прохід перевалу Форточка утворює собою добре помітний видолинок, нахилений у бік спуску. Прохід в першому скельному ярусі - це характерний V-подібний отвір у скелі. Нижня частина "букви V" має ширину бл.1,5 м, а верхня - 4-5 м.

Імовірно, перевал не лавинонебезпечний за більшості метеоумов та снігового покриву. Виняток - глибокий сніговий покрив у видолинку, яким починається спуск з плато і наявність великих снігових надувів на краях цього видолинку.

 

Час проходження (повний)Час руху зі страховкоюКількість пунктів страховкиЧастота прохождення

(орієнтовна)
Переважний напрям руху проходження
підйом (орієнтовно від дороги (див. схему))спуск (за фактом)одночасною (альпенштоком)перильною
2-3 год
1.5 год
15 хв.
0
0
Невідома
На спуск

5. Умови, за яких проходження ускладнюється

Наявність снігового покриву (зима та міжсезоння). За виняткових погодних умов можливий значний льодяний покрив у проході "Форточка" через верхній скельний ярус. При цьому можуть знадобитися кішки чи мотузка, або ж один льодоруб на групу для прорубування сходинок на схилі.

6. Опис проходження

Маршрут складається з таких ділянок (див. карту):

  1. Спуск з нижнього плато у видолинок, далі другою зліва по ходу балкою близько 50 м до проходу "Форточка" в верхньому скельному ярусі. Через прохід спочатку вліво вниз крутим 45" коротким (бл. 10-15 м) сніжним схилом з незначними виходами льоду, які обходяться снігом чи скелями. (Влітку схил очевидно скельно-трав'янисто-осипний). Далі через V-подібний прохід у скелях (нижня частина "букви V" має ширину бл.1,5 м, а верхня - 4-5 м) вихід на засніжену (взимку) полицю над нижнім скельним ярусом.
  2. Полицею рух наліво, в північному напрямку вздовж краю яйли між верхнім і нижнім скельними ярусами кількасот метрів (взимку рух близько 15 хв.). Полиця спочатку вузька - 10-20 м, далі розширюється до 50-100м, через 30 м від виходу на неї (від спуску проходом "Форточка") заліснена.
  3. Спуск засніженим (взимку) з виходами скель некрутим до 20" схилом в північно-східному напрямку на дорогу з червоним маркером, яка веде з Тисової ущелини на Ангарський перевал.

8. Можливі небезпеки

Об'єктивні небезпеки пов'язані лише з виходом на плато за ураганного вітру - занадто легких учасників може здути :-). Камененебезпека відсутня.

Імовірно, перевал не лавинонебезпечний за більшості метеоумов та снігового покриву. Виняток - глибокий сніговий покрив у видолинку, яким починається спуск з плато і наявність великих снігових надувів на краях цього видолинку.

9. Рекомендоване спорядження на групу

Із особистого спорядження для проходження перевалу достатньо альпенштока чи лижних палиць. За виняткових погодних умов можливий значний льодяний покрив у проході через верхній скельний ярус. При цьому можуть знадобитися кішки чи мотузка, або ж один льодоруб на групу для прорубування сходинок на схилі.

10. Можливі й рекомендовані місця ночівель

Ночівля можлива на плато. В зимових умовах рекомендується ночувати в залісненій частині плато, оскільки кількість та характеристики снігу не завжди дозволяють побудувати якісні снігові укріплення (стінки тощо), а вітер може досягати ураганної сили.

Окрім цього, взимку можна ночувати на полиці, яка розділяє два скельних яруси - тут сила вітру, особливо за переважаючого західного його напрямку, значно менша за силу вітру на плато. Влітку підготовка рівних місць для намету на вказаній полиці може виявитись проблематичною.

11. Прізвище, ім'я, по-батькові автора опису

Савчинський Богдан Дмитрович.

Коментарі

Дякую Богдану за опис перевалу!

додаю координати входу у верхню долинку - WGS84: N 44°45'39,24'' ; E 34°18'41,436''
та виходу з полки на заліснений схил Чатирдагу: N 44°45'59,58'' ; E 34°18'52,308''

Лис,
було б добре, якби ти зробив кращий опис, з фотками, або ж додав фотки до мого опису - я готовий до співпраці ;-). Коротше, потрібен опис з фотками.

Підписатися на Коментарі для "Перевал Форточка (Полка) (укр. Кватирка) (н/к-1А)"