Перевал Сарпа-Су Гребеневий (1Б)

Перевал Сарпа-Су Гребеневий (1Б).

РайонХребет, масивНазваВисота, мКатегорія складності (рекомендована)
Гірський Крим
масив Чатир-Даг
Сарпа-Су Гребеневий
1080
літо
зима
міжсезоння
1А*

 

1. Розташування.


Підйом на пер. Сарпа-Су Гребеневий. Карта

2. Відомості про першопроходження.

Відсутні, але, майже напевно, що проходився багато разів, як, практично, усе доступне в Криму :-). Див., наприклад, сюди.

3. Джерело відомостей.

Немає. Пройдено в режимі першопроходження.

4. Характеристика.

Підйом на перевал здійснюється гребенем хребта від, практично, автодороги до виходу на плато. Це визначає такі переваги цього перевалу над аналогічними паралельними йому:

  • легкість в орієнтуванні. Гребінь хребта за хорошої видимості видно з автодороги, вихід на нього та дотримання лінії гребеня не становить труднощів за будь-яких метеоумов. Знаходження перевалу для проходження його на спуск із плато полегшується наявністю хорошого орієнтира - ретрансляторної вежі на початку спуску;
  • об'єктивна безпека. Шлях гребенем є безпечним практично за будь-яких метеоумов та снігового покриву - камене-, селе- та лавинна небезпека відсутні.

Протяжність ділянок гребеня:

- заліснений гребінь (включно зі стежкою та просікою ): бл. 2.5 км.

- відкритий (засніжений взимку, влітку трав'янистий з виходами скель) гребінь, що не потребує організації групової страховки 400м;

- скельний гребінь ІІ к.с. - 50 м.

Час проходження (повний)

Час руху зі страховкою (повний)

Кількість пунктів страховкиЧастота прохождення

(орієнтовна)
Переважний напрям руху проходження
підйом (за фактом)спуск (орієнтовний)одночасноюперильною
3 год 30 хв
1 год
самостраховка лижними палицями на безлісій частині підйому до скельної ділянки 30 хв20 хв (група з двох осіб)
5
Невідома
Невідомий

 

 

5. Умови, за яких проходження ускладнюється

Слизькі заледенілі (зима та міжсезоння) або ж мокрі (літо, міжсезоння) скелі та трава на безлісій частині гребеня.

6. Опис проходження.

Гребінь
Маршрут підйому, вигляд зі скельного гребеня (ділянка 6)

Маршрут складається з таких ділянок (див. карту):

  1. Вихід на гребінь від трол. зуп. Сосновка. Від зупинки пройти 100 м автодорогою на північ, звернути на стежку, що містком переходить р.Ангару. Далі будь-якою з наявних стежок близько 300 м на південний захід - до виходу на просіку, що йде гребенем відрогу. (В умовах актуального проходження 1.01.2007 на цій ділянці після переходу річки переважає сніговий покрив близько 10 см глибиною);
  2. Просікою до її перетину з дорогою бл. 1 км. (Сніговий покрив, що поступово збільшується від 10 до 30 см);
  3. Дорогою спочатку на півд. схід, потім строго на схід бл. 100 м (Сніговий покрив бл. 30см) ;
  4. Лісом без стежки і дороги притримуючись лінії гребеня до виходу з лісу бл. 1.4 км (Сніговий покрив бл. 30см);
  5. Трав'янистим з виходами скель схилом притримуючись лінії гребеня бл. 400 м (Сніговий покрив місцями 10-30см, місцями відсутній, видно оголені заледенілі скелі чи суха трава) до скельного гребеня перед виходом на яйлу;
  6. Гребінь
    Подолання засніженого гребеня (ділянка 6)
  7. Перший проходить скельний гребінь, організовуючи страховку за його виступи. Інші учасники піднімаються перилами, останній - з верхньою страховкою. (Гребінь заледенілий, обліплений снігом, тому перший проходить його без рюкзака.) В літніх умовах можливо доречним є обхід скельного гребеня кулуаром зліва по ходу (з півдня) - крутизна кулуару до 30 градусів, переважно скельний. При цьому, якщо досвід групи потребує організації групової страховки, замість петель слід мати скельний молоток та гаки - зручних виступів у кулуарі немає, а порода скель крихка. В зимових умовах обхід кулуаром можливий за наявності кішок, але організація страховки є ще більш проблематичною: скелі зеледенілі, тріщини залиті льодом та заліплені снігом. Використання кулуару може бути доречним при проходженні перевалу на спуск.

Розташування перевалу. Вигляд з яйли

7. Вимоги до організації руху й страховки

Рух на підйом до скельної ділянки (?6) потребує використання альпенштока (лижних палиць) чи льодоруба. В міжсезоння при малому сніговому покриві та заледенілих скелях необхідні кішки на кожного учасника.

Рух скельним гребенем (ділянка ?6) потребує організації поперемінної чи перильної страховки. У випадку заледенілих скель і відсутності кішок перший проходить ділянку без рюкзака. За хорошої підготовки групи (чи рухові без рюкзаків) та сприятливих метеоумов можливе проходження ділянки з одночасною страховкою.

8. Можливі небезпеки

Об'єктивні небезпеки пов'язані лише з рухом відкритою частиною гребеня та виходом на плато за ураганного вітру - занадто легких учасників може здути :-). Камене-, селе- та лавинна небезпека відсутні;

9. Рекомендоване спорядження на групу

На підйом: основна мотузка 50 м, 5 довгих петель (2х120+3х180 см), 5 групових карабінів. Кожному учаснику систему, карабін, прусик, вус самостраховки.

В зимових умовах лижні палиці (глибокий сніг на підходах+самостраховка на підйомі) і кішки кожному.

На спуск: в зимових умовах - льодоруб кожному.

10. Можливі й рекомендовані місця ночівель

Ночівля можлива практично в будь-якому місці в залісненій частині гребеня. Також можлива ночівля на плато. В зимових умовах рекомендується ночувати в залісненій частині плато, оскільки кількість та характеристики снігу не завжди дозволяють побудувати якісні снігові укріплення (стінки тощо), а вітер може досягати ураганної сили.

Можлива ночівля також в притулку (позначка "вдхр." на карті) на плато в 1 км від точки виходу на яйлу.

11. Прізвище, ім'я, по-батькові автора опису

Савчинський Богдан Дмитрович.

Підписатися на Коментарі для "Перевал Сарпа-Су Гребеневий (1Б)"