Питання сучасного гірського туризму

Відмітити
0

Хочу подякувати за запропоновану дискусію на форумі т/к КПІ. Як по мені, обговорення корисне. Дасть бог, будуть позитивні результати, які вже окреслюються. Хочу виказати і своє суб'єктивне ставлення до висунутих та інших питань без претензій на незаперечність.

Для чого ми об'єднуємось у туризмі?

Ми маємо конституційне право мандрувати, ходити у походи як на теренах України, так і за її межами. Де-завгодно, коли-завгодно, з ким-завгодно чи самому. Об'єднавшись у Федерацію, ми прагнемо отримати якісь вигоди для своїх мандрів, в обмін, дещо обмежуємо
себе, добровільно погоджуючись виконувати ?Правила...? та Статут. Від того, наскільки цей баланс на нашу користь, залежить життєздатність Об'єднання та його структур. Але Статут та ?Правила? - це не догми, і з зміною навколишньої ситуації ці документи також змінюються і ми маємо право впливати на ці зміни. Впливати, відстоюючи свої інтереси та прагненні, але
не утискаючи інтересів інших.

В чому розбіжності між видами туризму?

На мій погляд, в походах у горах принципових розбіжностей між експедиційним альпінізмом, гірським, пішохідним та лижним туризмом нема. Є різна розстановка акцентів,
різний ступінь розвитку виду, трохи різні підходи. А техніка подолання перешкод, спорядження, принципи безпеки, - однакові чи дуже схожі. Просто взимку чи навесні, коли сніг рихлий та глибокий раціонально використати лижі, скітуровське спорядження чи снігоступи, як на льодових схилах - кішки. Тому, по мені, нема нічого страшного у об'єднанні гірських видів туризму. Походи у горах - це гірський туризм.

Про гірські походи на теренах України.

а) Чи потрібні нам гірські походи у себе вдома, на Україні? З усіх боків потрібні.
б) Чи можливо проводити гірські походи у наших горах? Можливо. Влітку - не категорійні. Взимку та навесні - першої і другої к.с. І це перевірено практикою. Пройдено десятки категорійних маршрутів по Криму та в Карпатах, в тому числі і мною. Накопичено позитивний досвід проведення таких походів, що відображено у письмових звітах та у електронному вигляді.
в) Чи будуть ходити у ці райони туристи? Ходили, ходять і будуть ходити у всі пори
року. І це не залежить від того, як ці походи будуть називатися. Заяви, що дозволяючи гірські походи, ми штовхаємо молодь на небезпеку, безпідставні. Ми не штовхаємо, а навпаки ставимо цей рух у контрольовані рамки і цим допомагаємо безпечно проводити такі походи.

Супротивниками виступають ті, хто не має досвіду таких походів. Чи то з висоти своїх досягнень, чи то у зв'язку з віддаленістю проживання, вони починають теоретизувати про неможливість гірських походів на Україні, відсутність ?его величества перевала? і т.і. Друзі,
спробуйте і пройдіть якійсь маршрут! Воно того варто!
В мене позитивний досвід таких походів ще з 70-х. Своє перше керівництво я здійснив у травні 75 у Горганах. (1к.с. П). Маючи вже досвід участі 1+2+3 к.с. Г, спробував випуститись у 2Г у Архиз (Західний Кавказ). І мене випустили, можливо зробивши певний аванс. Але МКК як тоді, так і зараз має право індивідуально підходити до випуску груп, приймаючи до уваги реально пройдені походи, підготовку групи та керівника до конкретного маршруту.
Останні 15-ть років я буваю у Чорногорі та на суміжних хребтах практично кожного року у різні сезони. Найкращим часом проведення гірських походів у цьому районі вважаю
середину квітня по середину травня.
Географія наших походів розширюється. Поруч з Україною цікаві гірські райони -
Високі Татри та Румунські Карпати з висотами хребтів, вершин та перевалів до 2600 м. Там
також можливо прокласти цікаві категорійні гірські маршрути. Причому сніговий покров
лежить там до кінця червня. Ми пройшли у Татрах з польської сторони пер. Заврат (1Б к.с.),
траверс г. Свінниця (1Б к.с.), в Словаині траверс Герлаховського Штіту (2Б к.с.тур,3А UIAA) по польському гребню.

Про перевали, сходження, траверси у спортивному туризмі.

Підтримую термін ?Локальні перешкоди - Л.П.?, в нього вкладено більш широкий зміст, який відображає набір технічних елементів певної складності. Радянські часи умовностей та заборон минули, хоч і в ти часи деякі групи не відмовляли собі у задоволенні підійматися на значимі вершини та траверсувати гребні. Категорія складності походу складається з набору Л.П. певних категорій, куди можуть входити перевали, сходження, траверси гребенів, вершин, проходження гірських каньйонів чи замерзлих водоспадів. Всі ці перешкоди повинні оцінюватися за єдиною методикою і мати певну категорію складності. Необхідно створювати та розширювати перелік таких Л.П., особливо для нових та нетрадиційних районів для нашого гірського туризму.

Про змагання з техніки...

Змагання декларуються як елемент підготовки до походів, засіб перевірки груп перед випуском на маршрут. На мій погляд, застосування суддівської страховки на змаганнях та тренуваннях шкодить засвоєнню навиків організації безпеки у реальних умовах.
Присвоєння розрядів та звань зі спортивного туризму без похідного та інструкторського досвіду не відповідають цілям та задачам нашого виду спорту.

І. Ш. 19.02.08р.

Підписатися на Коментарі для "Питання сучасного гірського туризму"