Водний туризм.


Водний туризм


Україна має досить густу річкову систему та значну кількість річок придатних для проведення водних туристських походiв як на розбірних, так і на надувних човнах різних класів. Усього річок із довжиною понад 100 км в Україні 123, а великих рiк (довжина понад 500 км) - 14.

Усi рiки Украiни вiдyосяться до одного клiматичного типу - переважно снiгового живпення з весняною повiнню. Однак, через різноманітність ландшафтів, рiки різних регiонiв України сильно вiдрізняються мiж собою за похилом русла, характером течії, наявністю та складнiстю перешкод, сезонним режимом тощо, що дозволяє поділити iх за туристсько-спортивною складнiстю на три групи - ріки нiзовин, рiки височiн, рiки Карпатського регiону.

До першої групи - рiки низовин - відносяться рiки Приднiпровської, Поліської низовин та Полтавської рівнини. Це такi рiки як Дніпро з його правою притокою р.Пріп'ять (яка, в свою чергу, приймає праві притоки - рiки Стир, Стохід та iнш.) та лiвими притоками - Десна з Сеймом та Остром, Сула. Псел, Ворскла. а також рiки басейну Сіверського Донця. Ці річки течуть по місцями заболоченій рівнині, мають безліч заток та стариць. Живлення - змiшане, і хоча снiгове живлення у них стоїть на першому містi, викликаючи весняну повiнь, значну роль грають також грунтовi та дощові води. Рівень води впродовж сезону туристських сплавів змiнюється у незначній мiрi. Похіїл русла не перевищуе кiлькох сантiметрiв на кiлометр, течія слабка, її швидкiсть не пєревищуе 2-4 км/год.

На цих ріках можливе проведення водних походiв до 1 категорiі складностi. Iх проходжєння доступне для туристiв початкiвцiв, і маршрути по них рекомендованi для самостiйноi розробки, через що до классифiкацii вони не включенi

Для більшості перерахованих рiчок рекомендуеться сплав на байдарках, хоча не виключається і сплав на надувних човнах та розбiрних надувних катамаранах

До другої групи відносяться ріки височин, а саме ті, що протікають з межах Волинської, Приднiпровськоi, Подiльськоi та Передкарпатськоi височин Це праві притоки р.Прип'ять - рр.Горинь, Случ, Тетерiв. Уж, притока Дніпра - р.Рось, рiки басейну Пiвденного Бугу, у т.ч., рр. Бужок, Гірський та Гнилий Тiкич. Синюха, Уманка, а також верхів'я р.Дністер та її лiві притоки рр. Збруч, Смотрiч, Жванець, Жванчик тощо- Русла цих річок перетинають виходи різних за стйкістю гiрських порід, через що в них утворюють численні пороги та перекати. Похил русел цих рік е значно більшім - від 0,4 до 1 м/км русла. Живлення - змішане, але снігове живлення у них стоiть на першому місці, викпикаючи весняну повінь пiд час танення снігу. Тривалі дощі можуть викликати значні паводки. Стік багатьох річок в значній мірі зарегульовано греблями, тому рівень води у них впродовж сезону сплаву за звичайних умов мало змінюється.

Ріки цiеi групи дають можливість проводити водні походи до 2-3 категорії складності. Найбільш складними тут е пороги р.Південний Буг в її нижнiй частині, такi, як Червоні ворота (Нижній Мiгiйський) нижче с.Мiгія та Гард біля м.Южноукраiнськ.

Проходження маршрутiв по цих рiчках дає туристам-спортсменам добру базову технічну та тактичну пiдготовку для подальшого зростання спортивної майстерності. На цих же рiчках можливе проведення навчально-тренувальних заходiв та змагань. Тах, на р. Гіівденний Буг щорічно проводяться змагання з техніки водного турiзму на трассах біля с. Сокопець {траса 2-3 категорii складності) та на

Мiгійському порозi (траса 3 категорії складності).

Маршрути по зазначеним річках проходять в зонi інтенсивноi господарської діяльності. Тому до природних перешкод під час iх проходження додаються, також, обноси гребель, проводки через гатi тощо. Для проходження маршрутів рекомендовано і байдарки i катамарани. але їх слід ретельно готувати, забезпечуючи стiйкiсть до розривів.

Нарешті, до третьої групи належать гірськi річки Карпатського регіону. Це добре освоєні туристами рiки басейнiв Дністра: рр. Чорний Черемош, Черемош, Білий Черемош, Прут, Стрий, а також р.Тиса та рiки її басейну в Закарпатті ~ р.р. Ріка, Латориця. До них з останній час додано низку малих рiчок: притокiв р.Черемош, таких як р. Пробiйна, Бистрець; приток р. Стрий; верхів'я р. Прут. Це стало можливим за рахунок розвитку порівняно новоi техніки сплаву на каяках.

Гірськi рiки Карпат вiдрізняє висока потужнiсть потоку, стрімка течiя, що досягає 10-15 км/год, могутні порогiв та затяжні шивери. Похил русла в верхів'ях до 10 м/км (Прут, Білий Черемош). Живлення - переважно атмосферними водами з весняною повiнню під час танення снiгу та дощовими паводками. Тривалі або рясні доці можуть викликати паводок о будь-якiй порі року. Рівень води впродовж сезону сплаву змінюється у значних межах, залежить вiд кількості снiгу в горах, дощiв та температури повітря. Найкращий час для проходження річок Карпат - кiнець квiтня - перша декада травня, під час повені, копи танення снігiв найбільш інтенсивне. Це стосується, в першу чергу, р. Прут та малих приток, якi взагалi придатнi для проходження лише на протязі кількох днів весни. Разом з тим, по р.р. Черемош та Тиса сплав можливий на протязі усього теплого періоду року з квітня по жовтень.

Ріки Карпат можна долати на каяках, байдарках, катамаранах, плотах. В залежності вiд сезону та виду суден маршрути на річках Карпат класифікуюгься до ІІІ категорії складності з елементами V. З огляду на характер перешкод, їхня категорійність видається дешо заниженою. але це питання потребує подальшого вивчення і обгрунтування. Ріки Карпат можуть бути прекрасним полiгоном для міжсезонної пiдготовки до походів найвищих категорій складності.

Маршрути по ргчкам Карпат можна рекомендувати тiльки групам, що мають досвiд походів не нижче III категорії складності гю порожистих ріках. До цих груп висуваються вимоги володiння прийомами веслування, відчалювання та причалювання по берега, вміння взаємодiяти на бурхливій воді, мати навички органiзації рятувальних робіт. Проходження таких перешкод як, Ямнянський пролом або поріг Прикарпатський на р Прут можпиво рекомендувати лише групам з досвідом участі у водних походах IV кагегорії складності, а проходження водосладу Пробій (висота падіння води понад 8м) бажано лише пiд час змагань в умовах існування надійної страховки рятувальних служб.

Нижче наводяться нiтки найбiльш популярних категорійних водних маршрутiв України.


 

Рiки височин

Басейн р. Днiпро


II категорія складності

1. р.Роcь. м.Біла Церква - м.Богуслав - м.Корсунь-Шевченкiвський (б.).


Басейн р. Пiвденний Буг


II категорія складності


2. р.Південний Буг. смт.Меджибож - р.Пд.Буг - смт. Тивров (б.).

З. р.Південний Буг. смт.Гнівань - р.Пд.Буг - м.Гайворон (б.).

4.(Е) р.р. Гiрський Тiкич та Синюха. с.Бузiвка - с.Буки - м.Первомайськ (б.).

III категорія складності

5. р.Пiвденний Буг. м. Гайворон - м. Первоііайа - м.Вознесенськ (б.), без порогу Гард.


Басейн р. Прип'ять


II категорія складності

6. р.Случ. смт.Мирополь - смт Барановка - с.Гульск - м. Новоград-Волинський - смт Городниця.


Басейн р. Днiстер


II категорія складності

7. р.р. Стрипа та Дністер. смт Денисов - с.Бучач - смт Залiщики (б.).

8.(Е) р. Смотрич. смт Городок - м. Кам'янець-Подільський (б.).

9.(Е) р. Стрий (з елементами Ш к.с у міжсезоння). м. Турка - м. Жидачiв (б.).

10.(Е) р. Ломниця. с.Осмолода - м. Калуш - м. Галич (б.).


11.(Е) р. Збруч. м. Пiдволочиськ - м. Гусятин - м. Кам'янець-Подільський (б.).


Рiки Карпатського регіону.


II категорія складності

12.(Е) р.Латориця. м.Свалява - м-Мукачеве - м.Чоп (б.).

13.(Е) р.р. Чорна Тиса та Тиса. смт Ясиня - р.Чор. Тиса - м.Рахів - р.Тиса - смт. Солотвино (б.).

14.(Е) р.р. Бiла Тиса та Тиса. смт Богдан - р. Біла Тиса - м. Рахів - р. Тиса - смт. Солотвино (б.).

15. р.р. Чорний Черемош, Черемош та Прут. с.Красник - р.Чорний Чераиош - р.Черемош - м.Вижниця - р.Прут - м.Чернiвці (б.).


16. р.р. Бiлий Черемош, Черемош та Прут. гребля Мариеи - р. Бiлий Черемош - с. Устеріки - р.Черемош - м. Вижниця - р. Прут - м. Чернiвці (б., ускл. з елементами IV к.с.).

III категорія складності

17. р.р. Чорний Черемош, Черемош та Прут. с. Буркут - р. Чорний Черемош - с. Устерiки -р.Черемош - м. Вижниця - р. Прут - м. Чернівці (б.).

18. р. Прут. смт Ворохта - р.Прут - м. Яремче - м.Чернівці (б., з обносом порогу Прікарпатсь-кого і далі до мосту у м. Яремче).

20. р.р. Чорний Черемош, Бiлий Черемош, Черемош, Прут. с. Буркут - р.Чорний Черемош - с. Устерiки - заброска до греблі Марієн - р.Білий Черемош - с.Устеріки - р. Черемош- м.Виж-ниця - р.Прут - м.Чернiвцi (н,. ускл. з елементами IV к.с.).

IV категорія складності

19.(Е) р. Прут. смт Ворохта - р.Прут - м. Яремче - м.Чернівці (б., ускл. з елементами V к.с., без проходження водоспаду Пробiй (н.)).


 


Зауваження

щодо порядку випуску, оформлення звітів і захисту експериментальних походів див. на головній сторінці

Підписатися на Коментарі для "Водний туризм."